UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN 'T KLEINE KRANTSJE A. BUKERS ADVERTENTIES VAN TOEN. Van den Berg's Vietualiënhandel Dames-, Heer en- en Kinder-Schoeisel. leveren alle mogelijke benoodigdheden NIEUWESTAD 138 - LEEUWARDEN, Prima kwaliteiten nieuwste modellen in lage concurreerende prijzen Steeds grooten voorraad en ruime keuze. SPECIAAL ADRES voor Maatwerk voor elke voet, M A C H I N E K A M E R B E H O E F T E N EEBUURT 4 en 6, voor H.H. Pleiziervaarders. TRUIEN, OLIEJASSEN, TOUWWERK voor elk bedrijf. WATERDICHTE DEKKLEEDEN S C H E E P 8 B E N O EEN KATTEVANGER IN DE GEVANGENIS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 "Geheel Leeuwarden zingt bin nenkort: Hij komt wel... hij komt niet", voorspelde de Tivoli-bios- coop in juli 1934 voor het begin van de Leeuwarder kermis, toen de "mooiste Cabaret-Revue tot heden", Tijd is Geld, zou worden gebracht. Dat was een revue van wat genoemd werd "Het meest gevierde Cabaret-Duo Tholen en van Lier, die zouden worden bijgestaan door Lizzy Valesco, Jo Prijer, Corrie Korsseb, Dries Klijn en Albert Heinemann. "Vele groote komi sche scènes" beloofde de advertentie en "Om te brullen!" Leuke vroolijke melodieën om mee te zingen! En tenslotte 'Tijd is geld biedt, wat U van een kermis verwacht: Vreugde en Vermaak!" Precies vijftien jaar later, in '49 was het de Banketbakker Taconis van de Voorstreek, die ter gele genheid van de kermis extra aandacht vroeg voor Hollandse wafelen en Friese duimpjes met en zonder amandelen. "Sinds 1800" zette het adverterende bedrijf er als extra aanbeveling bij. Een andere bakkerszaak in die zelfde tijd was Tinga van de Tweebaksmarkt, die in 1930 verraste met een heel dichtwerk in de krant: "Wie in al zijn zaken- daden/Steeds aan 't voorste spitsje staat/Toont dat 'hij den eisch van 't leven/En de tijden 't best verstaat!/ 't Is nog niet zoo lang gele den/Dat 't menschdom, klein en groot, Aan de bakkerswereld vroeg om/Wat goedkooper daag'lijks brood!/En terecht! de grondstofprijzen/Waren zoetjes aan gedaald/Dus behoorde voor de waren/Ook wat minder geld betaald!/Maar - wat er ook hoek Lombardsteeg, beveelt zich beleefd aan voor levering van 't zij ABNORMAAL of PIJNLIJK. REPARATIE'S tegen vast tarief naar van prima ingrediënten en door vakkundige werklieden. VLUGGE BEDIENING. gebeurdeA Bleef hetzelfde nare lied:/Alles ging wat naar bene den/Maar de broodprijs zakte niet! Toen heeft Tinga's Bakkerij de/Eischen van 't publiek ver staan/En ten bate van zijn klan- ten/'t Vierde deel er af gedaan!/Van een gulden hoef den voortaan/Slechts drie kwar tjes neergeteld/En den klant werd tweemaal 's jaarlijks/'n Dikke spaarpot neergeteld!/ Tinga had allang aan 't spitsje/ Van de kwaliteit gestaan/ En was nu weer als de eer ste/Naar een laag'ren prijs gegaan! Tinga's brood het laagst in prij zen/niets in kwaliteit zoo fijnirZóó was 't altijd in 't verle den/Zóó zal 't in de toekomst zijn!" Hoe kon je het in 1928 als dame klaarspelen om je huid "flu- weeelzacht en blank" te hou den? Door de wereldberoemde schoonheidsmiddelen van Eli sabeth Arden te betrekken bij J. Tammes, kapper op de Nieuwestad. Om maar wat te noemen: "Cleaning crème, Venetian skin tonic en Orange Skin Jood". De heer Tammes kon eventueel ook getelefo neerd worden. Door het num mer 597 te draaien. "Waarom neemt onze Kleeding naar Maat zoo'n vlucht?" vroeg de kleermaker J. M. Stek uit de Groningerstraat zich in 1931 in een advertentie af. Om zelf meteen het antwoord te geven: "Omdat wij eerste klas kleeding leveren tegen lage prijzen en wij pasvorm en afwerking garandee ren." In 1913 was tuberculose nog een echte volksziekte, die erg werd gevreesd. Een speciale oproep om steun aan een patiënt kwam toen nog al eens voor. Zoals deze: "Tuberculose! Tubercu lose! Een arme 15-jarige te IJlst ligt te wachten op het oogenblik, dat hij naar een sanatorium ver trekken kan. Maar er is geen geld. 500 gulden zijn noodig. Een spoedige hulp is hier dub bele hulp. Wie helpt? Alles wordt in dit blad verantwoord. Men zende postwissel of zegels aan den laatste onderteekende. B. Boers, pred. Roordahuizum, C. Sweris, hoofd der school te IJlst, S. v. d. Goot, lid van den gem. raad te IJlst." In 1981 bestond de firma Leo Telefoon Interc. 856, Telegram-adres Van den Berg Scheepshandel, 0 I) 1 G D II E D E N Doodkorte van de Nieuwestad al 125 jaar. Dat bleek uit een advertentie van dat jaar: "1856- 1981Reeds 125 jaar waarde volle kado' tegen de scherpste prijzen". Het Maison de Bonneterie aan de Nieuwestad bestond in 1938 precies twaalf en een half jaar - in 1925 was deze zaak hier gestart. "Dit Zaken-Jubileum herdenken wij door 2 dagen gratis kopen", aldus de directie, die bedoeld zal hebben, dat het feit zou worden gevierd in plaats van herdacht. "Op een der werk dagen vanaf 2 April tot en met Paas-Zaterdag en van 19 tot en met 30 April valt telkenmale één werkdag, waarop u gratis koopt. Dus morgen (Zaterdag) de eer ste dag van aanvang. Bovendien worden nog twee waardebons verstrekt ten bedrage van vijf en twintig gul den aan haar, die in genoemde tijdvakken het hoogste bedrag voor haar aankoop heeft besteed. De datums, welke ver zegeld in de Safe liggen, wor den per 2 Mei bekend gemaakt in dit blad". Kijk, een ernstige waarschu wing in 1930: "Waarschuwing!! Het Verkoopbureau der "Excelsior" Stofzuigers, Eebuurt 22, Leeuwarden, waarschuwt zijn geachte clientèle vooral nooit haar stofzuigers te laten repareeren, anders dan door bovengenoemd bureau, aange zien er momenteel enkele abso luut onvakkundige personen door stad en provincie trekken, zich uitgevende voor stofzuiger monteurs en zeer hooge prijzen vragende, zonder hiervoor een behoorlijke reparatie uit te voe ren. Weest op Uw hoede." Een wel zeer interessante vraag van de firma P.S. Bakker van de Nieuwestad in een advertentie in 1940! "Hoe lang duurt de oor log?" "In ieder geval korter dat U doet met een winkterjas of win termantel van P.S.B." voegde P.S. Bakker er meteen aan toe. "Al onze winterjassen en -man tels zijn nog van de allerbeste voor-oorlogse kwaliteit. Dus bijna onverslijtbaar. Daarbij voornaam en elegant. Denkt er dus aan: zoodra u ze koopen mag: naar P.S.B. De prijzen zijn nog zéér bilijk." Bij het lezen van de verhalen in de laatste nummers van 't Kleine Krantsje over de indertijd uit de Leeuwarder gevangenis ontsnapte "Chris" kwamen bij mij ook herinneringen voor de geest. In de vijftiger jaren was ik daar werkzaam als bewaarder en op een dag gebeurde het, dat er een wilde kat of een zwerfkat binnen de muren van de gevangenis en het huis van bewaring was terecht gekomen. Dat beestje kon je niet zomaar even pakken, dus dat was echt wat voor "Chris", die nergens bang voor was. Ik werd er voor uitgekozen om tijdens de jacht op die kat op Chris te passen, maar ik had tegen de dienst doende brigadier gezegd, dat ik wel even een revolver bij me wou hebben, want je weet het maar nooit: "een kat in het nauw maakt rare sprongen", luidt het spreekwoord en dat gold zeker in dit geval! De brigadier was het daar mee eens en vond het een prima idee. Maar... alles liep goed af. Hoewel het pakken van die kat niet zowaar ging lukte het Chris tenslotte wel. De portier deed de deur open en daar ging de poes z'n vrijheid weer tege moet. Als je daar werkt en je praat met de gedetineerden, dan sta je toch versteld van de mensen, die er terecht kunnen komen, figuren uit alle lagen van de bevolking. De een heeft meer op zijn kerf stok dan de ander. Er zijn er, die na hun straf (van vijf jaar tot vijf entwintig jaar, ofwel levenslang, een straf die toen ook werd uit gezeten) weer werk krijgen in of in de buurt van Leeuwarden en dan kom je lieden later weer eens tegen als gewone men sen, net zoals u en ik. Ze dra gen immers geen bordje met de tekst dat ze dit of dat hebben gedaan. Ze beginnen dus een nieuw leven, trouwen en krijgen kin dertjes, maar niet allemaal komen ze weer op het goede pad terecht. Zo gaat het nu eenmaal, denk maar eens aan de jaren veertig vijfenveertig wat er toen alle maal is gebeurd. Maar ook deze mensen gaan gewoon weer een nieuw leven beginnen. Met het motto "Mens erger je niet, maar verwonder je slechts", kom je een heel eind. Enschede W. F. v. d. Harst

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 11