'T KLEINE KEANTSJE GESPREKKEN OP DF. BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? LEEUWARDER PRENTENBOEK VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het... met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Sü ut toch endsjebesluut weze met ons brugmannen? Och ja, sukke laaste weken fan ut jaar make ons brugmannen wat mankeliek. En laat er nou oek nog een Sinterklaas een skofts- je met hun prate. Die hèt oek wat foor Tabe, Minne, Fokke, Geert en Evert. Minne: Toen we fleden keer sei- den dat we hier wel es de lang ste tied staan hewwe kennen, kwam mie later wat in 't sin. Ik bedoel dat ferhaal over die reis naar Amsterdam. Hoe was dat oek al weer, Tabe? Tabe: Dat had Nouke Spoorman, een broer fan Wiebe regeld. Wij op een meermans- kaart of soa naar Amsterdam. Och jonge, wat een mooie dag. En toen we bij een Sinees saten te kanen, maakte Wiebe ruzie met een Duutser. Fokke: Dat ferhaal hèt ie es deen. Hij sei fan: Hé, Feldwebel, wo hastoe geseten in de Krieg? Mar an't end gaf die Mof een rondsje, en wu die met hun op een rondfaartboat. Geert: Ik bin loof ik mar één keer in Amsterdam weest. Ut is wel es leuk naar een ander plak toe. Mar Liwadden is ommers oek mooi. Seker in dizze tied met al die lampkes en fersierin- gen, wik mar segge, sak mar segge. Evert: Ut is de tied er weer foor. Sinterklaas mut naar skoalen en winkels. Dit is de derde auto al met de Ouwe man der in. Hé, dizze stopt. Uutstappende Sinterklaas: Morgen mannen. Ik stap even uut, want ik hew al lange benen, en dan oek nog son lange jas an. Mar wat siene jim ferstui- verd. Zijn hier soms stoute kin deren? Fokke: Nee, dat niet. Mar seg nou self: der staat inenen een Sinterklaas foor ons ouwe neus, en hij praat niet Spaans mar Liwwadders. Daar wurdt een meens toch anders fan? Sinterklaas: Dat begriep ik. Ik wu tussen twee skoalen in even een luchje skeppe. Ik was hier oek andere jaren wel es langs reden en dan docht ik: das fast een gesellige ploeg. En Liwwadders hew ik op een kur- sus leard. Geert: Op een kursus leard, hoor em es. Mar ferder hewwe jou geliek, dit is een gesellige ploeg. Een goudploeg! Al jaren ouwe jonges, sukerbroad, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Mar ja, we wurre ouwer en krebintiger. As jou hier fol- gend jaar weer langs komme is ut de fraag of we hier dan binne. Ik bedoel dan hier bij de brug. Tabe: Mar dan nog een fraag, meneer de biskop. Sitte jou of u al lang in dit fak? Binne der meer fan? Of is der mar één echte, en de rest is surregaat, nou ja, namaak? Sint: Ik doen dit al duzend jaar, dat mutte jou wete. Nee, ik sit er een jaar of tien bij. De man fan Myra kon ut niet alleen af, drekt al niet. Dus had ie overal hel pers. Wij binne hier met een man of acht, negen. Evert: Mar hoe kom je der bij? Ik su ut oek wel wille en loof ik oek wel kannen hewwe. Mar ik hew nooit een adfertentsje lezen: Sinterklazen gefraagd. Aanmelden Bonte Papesteeg of soa. O, je wurre fraagd? Sint: Je wurre fraagd. En je mutte een geskikte foornaam hewwe. Seg mar: Pieter, dat wurdt Sint Pieter. Marten, dat wurdt Sint-Maarten. Bernard is oek makkelijk. Self bin ik een Jakob. Soa werkt dat. Minne: Dat hew ik nooit weten. Wielst mien Ome Klaas wel foor Sinterklaas speulde, en dat klopte dus wel. En die had altied ferhalen, dat se tussen de bedrieven deur, nog wel es een hasje-basje erges snipten. Fokke: Ik had een neefke in de femielie, die kwam bij Sinterklaas op skoat en toen sei-die: Sinterklaas ruukt net as Opa, as ie mie een Mars bren gen komt. Wij waren slap fan 't lachen. Tabe: Ik hew ut niet deur. Nou ja, die Sint sal wel niet naar Odeklonje roken hewwe. Nee, eerder naar een beste neut. Mat wat hèt die Mars der met te maken? Fokke: De Opa fan jaren leden haalde sien AOW fan ut postke- toor. Dan skoat ie de kroeg in en kocht er twee burrels op. Eén op Drees sei-die dan, en één op Suurhoff. En dan kocht ie wat Marssen en brocht se an sien kleinkienders. Geert: Ja froeger haalden se de AOW op. En dizze man wu dat bedrinke en wat foor sien opa- seggers doen. In één adem: Bokma, Drees en Mars, wik mar segge, sak mar segge. Sint: Ja, en die adem rook dat jonkje, hahahaNee, dat is ons om die reden ferboaden en dat is mar goed oek. Wij houwe ut bij koffie en wat fris, mar oek weer niet te feul, want eh, eh, ut loazen is wat lastig met al die lange kleren an. Evert: Daar staan je as leek soa niet bij stil. Jou magge niet uut je adem ruke. Dus gien herinkje of een stuk leverwust, of gauw een jonkje. Een swaar fak, buurman Klaas. Sint: Een paar weken mar, een paar weken. Een week na Sinterklaasdag komme alle Sinten en Pieten bij mekaar. Dan hale we de skade in. We singe alle Sinterklaasfersjes en an 't end met de folie romer: Dag Sinterklaasje, weet je wel, en Dag Zwarte Piet! En dan: Proost, en tot folgend jaar weer! Tabe: We hadden ut er laas send over of wij folgend jaar wel hale. Der komme affallers. Ik bin der één fan. Dan singe wij oek fan: Dag Minne, en dag, nou ful mar in. Spietig. O, daar is jouw auto weer. Sien, der stapt één uut met bloemen. Sint: Ja, bloemen foor jimme. Ik su dat fleden jaar al es doen, mar toen is 't em niet wurden. Nou, as 't jim laaste es weze su, binne se mooi op tied. Kiek hier staat ut op ut kaartsje: DAT IS TOEVAL Enige weken geleden was ik op een rommelmarkt. Ik sneupte wat in een oude mand ansicht kaarten. Ik zag toen deze oude briefkaart van het Struivings- poortje, ik liet hem liggen en nam andere kaarten mee naar huis. Een paar dagen later kwam 't Kleine Krantsje. Ik was ver baasd, ik zag iets bekends, was dat niet hetzelfde poortje dat ik gezien had in die oude mand? Ik kreeg natuurlijk spijt van het niet kopen van die kaart van oud-Leeuwarden, nou ja, jam mer eigen schuld. Vorige week weer naar een rommelmarkt, en warempel diezelfde mevrouw stond er weer, ik vroeg of zij nog oude ansichtkaarten had en vooral die oude mand, die ik toen had doorgesneupt en ik vertelde haar, dat ik een specia le kaart zocht. "Kiek maar even" zei ze, "hier hew ik wel een ouwe doos met nog wat kaar ten". U wilt het niet geloven maar in het laatste stapeltje dat ik doorzocht, ja hoor daar was hij, het Struivingspoortje, gauw gekocht natuurlijk en later thuis gekomen, de krant erbij en ver gelijken, en dan zie je dat deze briefkaart nog ouder is dan de foto in 't Kleine Krantsje, en dat vond ik zo leuk dat ik hem even BLOEMEN FOOR DE BRUG MANNEN! FAN SINTERKLAAS (EIGEN LIJK SINT JAKOB) Vlga. naar u opstuur, dan kunt u het zelf even bekijken. Dat is toch toeval. Westergeest Mevr. A. G. de Zee-Rozema Het is zeker al langer dan zestig jaar geleden, dat 'een ras-echte Leewadder' met z'n vaardige tekenpen alle mogelijke grotere en kleinere voorvallen uit het stadsleven voor zijn 'Leeuwarder Prentenboek' vereeuwigde. Vaak liet hij daarbij de stad door het vrouwtje "Ljouwertsje' vertegenwoordigen. Nu, zoveel later, blijken sommige van zijn werkstukjes nóg niet te oud om ze nog eens af te drukken in de krant. IJS-VANDALISME an dan jejje se de oare moarns de moaiste bóten, banen yn skossen litt'se dan ek mar rvun&sje draaiers wirde .Ik ha myn nocht dar 0F." ThiaF.om „IK blaas liIF om dy Friezer

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13