MUZIEKSCHOOL LEEUWARDEN-AMSTERDAM AL IN 1932 ■T KLEINE KRANTSJE VROEGE VLIEGDIENST VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 16 De oud-Leeuwarder Mr. C. H. Beekhuis, nu woonachtig in Den Haag, stuurde ons deze foto van een Muziekschool, die hij had aangetroffen in de nalatenschap van zijn tante, Elisabeth ("Lieske") Menalda, die pas is overleden op de leef tijd van honderd en twee jaar. Elisabeth Menalda was een zuster van een andere tante van de heer Beekhuis, Tinie Zijderveld-Menalda, die wij jaren geleden hebben leren kennen, toen zij in 't Kleine Krantsje "herinneringen van een negentigjarige" ophaalde. Mevrouw Zijderveld leeft nu ook niet meer; net als haar zus ter Lieske heeft zij de hoge leeftijd van honderd en twee jaar bereikt. De heer Menalda vroeg zich nu af of deze foto in Leeuwarden is gemaakt en of de heer Andries Draper, die deze plaat in het jaar 1910 als ansichtkaart verstuurde ("Mijn beste wen- schen voor een gelukkig 1910") mogelijk de directeur van deze Muziekschool is geweest. Wel, wij kunnen hierop antwoorden, dat de plaat inderdaad in Leeuwarden is gemaakt en wel aan de Weaze, waar deze situatie zo tot in de dertiger jaren heeft bestaan - het pand nummer 12 van de school is toen afgebroken ten behoeve van het verbreden van de Peperstraat. De in onze stad zeer bekende muzikale familie Draper had hier sinds 1900 een particuliere muziekschool, waarvan Dominicus Draper de directie voerde. Zijn broer, Andries, gaf vioolles aan de school en hij is het geweest, die de kaart met de beste wensen voor 1910 verstuurde. Dat deed hij aan "Mademoiselle W. J. Menalda per adres Madamme Privat d'Oplein Geneve". Deze W. J. Menalda was de oudste zuster van Elisabeth Menalda en het is, dachten wij, niet te gewaagd te veronderstellen, dat zij vioolles van die Andries Draper heeft gehad. Trouwens... wat ligt er meer voor de hand, dan dat wij nog eens die net al genoemde herinneringen van haar zus Tinie in ons eigen Kleine Krantsje nalezen? En wat zien we dan? Nou, onder andere dit: "Muziek was er (thuis) altijd. Tot mijn vroegste herinnering hoort, hoe ik 's avonds in bed lag en moeder hoorde spelen. Eens ben ik op een concert in tranen uitgebarsten toen iemand de Appasionate speelde, overrompeld door heel vroeger herin nering. Minie (zus Wilhelmina) kreeg al gauw pianoles van moeder, maar dat lag haar helemaal niet - ze kwam pas op gang toen ze vioolles kreeg van de kleine Andries Draper." En dan blijkt uit de verdere herinneringen dat Mien Menalda later onder andere les heeft gehad van de wereldberoemde Alexander Schmuller, een heel bijzondere violist. Maar hoe het ook zij: een historische foto dus, deze van die particuliere muziekschool, die nu bijna honderd jaar geleden in Leeuwarden van veel belang is geweest! En voor de geïnteresseerden nog even dit: het pand dat we geheel links op dit plaatje zien is dat waarin nu de kapsalon van Postma gevestigd is. Bijna driekwart eeuw geleden, in 1923, heeft er al een vliegdienst bestaan tussen Leeuwarden en Amsterdam. Er zullen wel niet veel mensen zijn, die zich dit herinne ren, want die dienst heeft nog geen week bestaan. Deze foto uit ons archief is dan ook wel heel bijzonder: de opname werd gemaakt nadat het vliegtuig al na enkele vluchten of misschien zelfs wel na de allereerste vlucht in Gaasterland was veronge lukt. De initiatiefnemer van deze vroege vliegdienst was een meneer Ph. Elskamp, een ondernemende figuur, die een zaak in Gazelle rijwielen dreef aan de Voorstreek in wat toen het pand nummer 263 was. Dat was vlak bij de Amelandspijp. Na de wel heel vroege dood van deze Elskamp kwam de later erg bekend geworden Lammert de Vries met onder andere Gazellerijwielen in dit winkelpand. De jonge ondernemer, die dus wel erg gauw door dit ongeluk werd teleurgesteld, had de Duitser Kriger als vliegenier in dienst genomen. Ook voor hem duurde het avontuur maar heel kort. Voor critici, die wat wantrouwend zijn, kunnen we de echtheid van de foto garanderen door te wijzen op de tekst "Luchtlijn Leeuwarden-Amsterdam" die we op het toestel kun nen zien staan. Overigens hebben we nog nooit een krantenbericht kunnen vinden, waarin deze zaak werd vermeld, ondanks het feit, dat we menen het jaar 1923 ook wel eens te hebben doorgespit. Maar misschien komt dat nog eens zo ver. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Geluk is niks andes as een goeie gesondheid en een slecht geheugen. Het binne beklagenswaardige meensen, die't er altied mar op lette wat hun buren doen. A'je goed lustere kanne, make je je populair, mar je lere d'er nog van oek. Met lui, die 't helemaal niks wete mut je gien medelijden hewwe. "Waren wij sukke lieverds vroe ger?" stelde een dezer dagen een uiterst gezette heer op leef tijd de vraag in een gesprek in een winkel in Leeuwarden-oost. "Deurke-belle, appeltsjes jatte, pliesjes peste..." "Ach man" repliceerde even eens voor de toonbank aanwe zig vinnig vrouwtje bits: "waar praat je over, wat ze nou uutha- le liekt ommes naar niks, ze musten al die jonge kerels met hun lange haren kaalskere, dat musten ze..." "Kaalskere..." antwoordde de man duidelijk gepikeerd, maar ook bijzonder verrast. "Kaalskere... Bin jou dan seis vegeten, hoe leuk dat is? Meens, ik sien jou nóg in april 1945 inne stad lopen met een grote theedoek omme kop, wat salie jou prate over kaalske..." De rest van z'n betoog kon hij wel inslikken, want het vrouwtje was de winkel al uit...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 16