DROEVIG ONGEVAL AAN GRONINGERSTRAATWEG 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Tot de buurtschap Kteyenburg geheel verdween bevond zich in een van de woninkjes deze gevelsteen van een zeilend scheepje. Onze abonnee de heer J. Hoekstra maakte er deze tekening van. (Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) De Kaai zo en niet anders ken nen de Liwadders de straat, die officieel Nieuwe Kade heet. De Nieuwekade is in 1825 ont staan na het slechten van de stadswal. Het werd een ge schikte los- en laadplaats voor schepen, die belangrijk verbe terd werd toen het stadsbestuur in 1861 besloot een stenen wal- muur aan te leggen van de Tuinsterbrug tot de Kazerne. De Witte Arend wordt in ge schriften van 1825 vermeld als een logement aan het Groot Schavemek. Het pand heeft stellig een witte arend als ge velteken gehad. Luttekeburen; hebt u die naam ooit gehoord? Luttekeburen heette in vroeger tijden het stukje Voorstreek tussen de Dubbele Pijp voor de Nieuwe- buren en de Noorderweg. Van hier voeren de veerschepen in de richting van Dokkum; van daar dat hier ook het Dokkumer Veerhuis was. De Bollemanskamers waren eertijds tien woningen aan de oostkant van de Bolleman- steeg. Ze waren in 1607 ge bouwd en, bouwvallig gewor den, in 1762 verbouwd tot een vleugel van het Diaconiehuis. In 1886 werd het Diaconiehuis nog eens verbouwd en toen werd er van de vroegere Bolle manskamers o.a. een treemter gemaakt, een gezelschapszaal voor oude mannen. Een memo riesteen herinnert nog aan de tien Bollemanskamers: "Ter Eren Godts hebben luffrow Mary Tzaerda Wdue Van Rits- ko Van Eisingha en Reinsck lo- rits Andringha Wedue Van Sierck Walles Hendrick hen- drincks Korting Van diest eertits burger deser Stadt Leuwerde tot op-bouwinghe deser 10 kae- meren Gegeven sekere summa gelts om Van Schaemele We duwen Lidtmaten deser christe- licke Gemeinte benoemt te Worden om Goedes Wille Ao 1697." N N afkorting van Neen Nooit; dat moet de mysterieuze naam zijn geweest van een Vrouwen en meisjesvereniging, die in ie der geval in het laatst van de vorige en wellicht ook nog in het begin van deze eeuw in onze goede stad Leeuwarden heeft bestaan. Neen Nooit - waar, zo vragen we ons af, kon dat op slaan? Nooit aan de man misschien? Zijn er lezers, die er nog iets van weten? De Doorgaande Steeg draagt z'n naam niet meer met ere, want de steeg loopt niet meer door, zoals vroeger wel het ge val is geweest. De Doorgaande Steeg liep van de Nieuweburen naar de Put, dat wil zeggen met enkele kronkels en dus niet recht toe recht aan. Evenwijdig aan de Doorgaande Steeg liep de - niet doorgaande - Bargeja- gerssteeg. Het Droevendal; waar zou de ze straat z'n naam aan te dan ken hebben? Sommigen menen, dat de straat zo is genoemd, omdat hier eens druiven wer den gekweekt, anderen denken aan droefheid, omdat de straat is aangelegd op wat vroeger het Galileer Kerkhof was. Juist dit deel van de begraafplaats was bestemd voor ter dood ge brachte misdadigers en ander "ledich gespuys". De Bernhardus Bumastraat herinnert ons aan de in 1770 geboren Bernhardus Buma, die maire en president burgemees ter van Leeuwarden is geweest. Ook was hij advocaat aan het Hof van Friesland. In 1816 werd hij grietman van Baarde- radeel. Na 1834 was hij ambte loos burger in Leeuwarden, waar hij in 1839 stierf. Hotel Centraal was eens een bekend café aan het Zaailand en wel in het pand, waarin nu de Albert Heyn zit. Het karakter van de zaak komt tot uiting in een andere naam, waarmee dit hotel ook wel naar voren trad: Klein Krasnapolsky van 't Noor den. Oudere Liwadders zullen zich herinneren, dat de kana ries er vogelvrij door de gelag kamer vlogen. Ons Belang heette, vele tien tallen jaren geleden, de vereni ging, waarin de kleermakers van Leeuwarden zich verenigd hadden. De Kortegaarde; zijn er veel Leeuwarders, die ooit van dit Leeuwarder gebouwtje hebben gehoord? De Kortegaarde was een in 1648 opgericht Wacht huis ten zuiden van de Kanse larij. in 1849 is het afgebroken, tegelijk met het prachtige Land schapshuis om plaats te maken voor het nieuwe Ritske Boele- ma Gasthuis. De naam Korte gaarde was een verbastering van Corps de Garde. Een an dere Kortegaarde verrees in 1668 aan de Tweebaksmarkt, maar die verdween in 1784. Bei de kortgaardes waren voor voetvolk ingericht en moesten dienen om "tot voorkominge van alle onverhoopte disordres, een seker getal soldaten ge- reedt te hebben". Een Korte gaarde voor de ruiterij om deze "te doen tocht en wacht hou den, tot beter discipline onder dezelve" ontstond in 1675 in de Kleine Kerkstraat. Het Bilgaarderdijkje lag in vroeger jaren wie weet hoe ver van de stad: nu is de stad er naar toe gegroeid en vormt dit weggetje de noordelijke grens van de wijk, die naar deze plaats is genoemd: Bilgaard. De Hoop heette een huis in de (vroeger nog smalle) Peper straat en wel het tweede vanaf de Paardepijp. Het werd in de dertiger jaren afgebroken, toen de Peperstraat moest worden verbreed. Het Gouden Hoofd was drie eeuwen geleden een patriciërs huis aan de brede zijde van de Nieuwestad tegenover de Waag - het pand heeft gestaan op de plaats van de winkel van V. en D. De dichter J. Starter spreekt in 1618 van dit huis als "Het Gouden Hoofd", maar ze ventig jaar later blijkt dit Hoofd in waarde te zijn achteruitge gaan. Dan namelijk is er sprake van "het Vergulde Hoofd". Kleijenburg aan het uiterste oosteind van 't Zuidvliet wordt in stukken van 1570 al ge noemd. Waarschijnlijk werd hier in vroeger jaren klei gedolven voor de pottenbakkerijen aan het Vliet. De Wijbrand de Geeststraat is genoemd naar een portretschil der met deze naam. Wijbrand Symons de Geest, geboren in 1590, heeft lange tijd in Leeu warden gewoond. In 1622 trouwde hij met Hendrikje Ui lenburg en dat was een zuster van Saskia van Uilenburg, de vrouw van de nu beroemde Rembrandt van Rijn. -De Florabuurt was vroeger een streekje huizen aan de noordkant van Achter de Ho ven. De naam herinnert ons aan de vele warmoezerijen, tui nen en bloemkwekerijen in deze omgeving in het eind van de vorige eeuw. De Poststraat is misschien ge noemd naar een al in de vijf tiende eeuw in de nabijheid ge legen post of brug, maar zeker weten we dit niet. In een oor konde van 1466 kunnen we le zen "bij de post in der Hager- streta" - bij de brug in de Hoogstraat. De Witte Helm heette honderd jaar geleden het huis nummer 7 in de Sint Jacobsstraat. Het pand heeft zonder twijfel een witte helm als uithangteken ge had. Een zeer zeldzame opname van het interieur van het hotel Centraal aan het Zaailand, waarin nu de supermarkt van Albert Heyn gevestigd is. Hier vlogen de kanaries vrij door de gelagkamer. (Foto: Archief Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Gisterenavond ongeveer halt acht was een vijftal kinderen niet ver van den watertoren in den berm van den Groninger straatweg aan het spelen. Ook het vierjarig dochtertje Trijntje van den heer J. Riemer- sma, dat in de nabijheid woont, bevond zich onder hen. Op een gegeven ogenblik stak het kind argeloos het voetpad, rijwielpad en toen dwars den straatweg over. Uit de richting Tolhuis naderde op dit moment de luxe auto van den heer T. aan de Tuinen. In den wagen bevonden zich zes inzittenden, namelijk vier heer- en en een tweetal kinderen, die naar de Groote Wielen waren geweest. Daar het in dit ondeelbaar oog- enblik niet mogelijk was den wagen te stoppen, kon niet voorkomen worden, dat het kind onder de auto geraakte. Voor de oogen van de ver schrikte speelmakkertjes reed de wagen dwars over het kind heen en kwam even verder tot staan. Toen men zag hoezeer de arme kleine was gekneusd, heeft men haar niet durven ver voeren en aan den kant van den weg neergelegd. De heer T. is met zijn auto da delijk naar de stad gereden. Hij hoopte in het St. Bonifatius Hos pitaal een dokter te zullen aan treffen. Hier was echter geen geneesheer aanwezig, waarom een zuster in den wagen mede- ging. Intusschen had een agent, die inmiddels op de plaats van het gebeurde was aangekomen, dr. E. C. D. Nier- strasz opgebeld. Deze oordeel de vervoer naar een ziekenhuis in de gegeven omstandigheden het meest gewenscht. Het kind is toen met een der aanwezige auto's naar het Stadszieken huis gevoerd. Tegen half negen gebracht, was het meisje enkele uren la ter, te half elf overleden. Alom is de deernis groot met de verslagen ouders, die op zoo droevige wijze een hunner lievelingen moesten missen. (1929)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 6