EEN VACANTIE DIE IN HET WATER VIEL DE VERDWENEN STAD 'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stadsen Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Pantekoek, leeraar in de wiskunde te Leeuwarden, opent ten zijnen huize een collegie in de cijferkunst, algebra en meetkunde, met toepassing op den koop handel en andere wetenschappen. 1836) In het nieuwe Stadsweeshuis te Leeuwarden wordt weer de gewoonte ingevoerd om enkele weezen, die zich het best hebben gedragen, een premie te geven, bestaande in een boekgeschenk, te betalen uit een fonds, dat in 1763-64 is geformeerd uit een dankoffer, groot f 250,- 24 april 1763 gevonden in het zakje van de weesdiakenen, toen in de kerken gedankt werd voor het herstel van den prins-erfstadhouder. (1814) De erven van de jurist Mr. H. D. Ketwich Verschuur verkopen het vroegere woonhuis van hun vader, de villa op de hoek van de Sophialaan en de Van Swie- tenstraat, aan de koffiehuishouder Gerrit Jan Regnery. Die wil het huis verbouwen om er een hotel van te maken. (1910) Op initiatief van de journalist Roel van der Velde wordt de Stichting Friese Ziekenomroep opgericht. De F.Z.O. wil trachten via de ether patiënten in ziekenhui zen en sanatoria uit hun isolement te halen. 1955) De oude boerderij in het vroegere Jodeland, op de hoek van de Jelsumerstraat, zakt spontaan in elkaar - de bouwval wordt geheel afgebroken. (1991) Er worden verschillende Leeuwarder aannemers gear resteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij hebben volgens de Duitse bezetters hun werk op het vlieg veld, dat een sterke militaire basis moet worden, niet naar behoren verricht - zij beschuldigen de mannen van sabotage. (1940) Verschenen bij A. L. Scholtens te Groningen: "De spoorbaan, dichtregels den Friezen en Groningers toegewijd bij gelegenheid van de plechtige opening der spoorbaan tusschen Leeuwarden en Groningen" doorJ. A. Jongsma (1866) Op Burmaniahuis bij de Vrouwenpoort te Leeuwarden verkocht een groote partij fraai gewerkt zilver en goud, een menigte fijne lijnwaden van tafellakens enz. Voorts koper, tin, meubelen, nagelaten door wijlen ge neraal van Burmania. (1760) Een visscher uit Oldeouwer vischt in de Tjeukemeer de zijplank op van een groote doodkist, nog voorzien van twee ijzeren hengsels, waarschijnlijk afkomstig van een der verzwolgen kerkhoven van Rohel of Delf- strahuizen(1884). Te koop chocoladefabriek en toortsmakerij der Wed. F. H. Munniks bij de Lange Pijp te Leeuwarden. (1806) De voormalige Vrijmetselaarsloge in het Zaailand te Leeuwarden, omgedoopt in Het Hof van Friesland, wordt door J. E. van Bemmel aanbevolen voor het houden van bruiloften en concerten. (1816) ONZE FOTOPRIJSVRAAG Het woonhuis, dat wij in onze krant hadden afgebeeld voor de foto prijsvraag van oktober staat op de hoek van de Kruisstraat en het Nieuwstraatje. Het was het pand waarin tot zijn overlijden in 1983 de kunstenaar Jan Stroosma heeft gewoond. Winnares van het uitge loofde boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het..." werd mevrouw A. Platte, Emmakade 37 in Leeuwarden. Als ik het goed voor de geest heb heeft meester Wilkeshuis van School 13 eens een boek geschreven, getiteld "Het Stormkamp". In dat boek, dat ik vele malen gelezen heb, gaat het over kinderen die op vakan tie naar Terschelling gaan en wat het weer betreft niet één mooie dag hebben. Het blijft maar stormen en dan gaan ze schelpen zoeken en op doosjes en zo plakken. Aan het eind van het boek worden de schelpjes prestaties verkocht en zo wordt het toch nog een fijne vakantie! Flinke kinderen! Ik moet er nog vaak aan denken, aan dat mooie boek en dan kom ik als vanzelf op een wonder dat wij zélf beleefden. Vader had namelijk een aanhang-kam- peerwagentje gemaakt op twee wielen. Een bak-met-vier-schot- jes en een tentzeil als dakbe dekking. Zelf bedacht, geschetst, getekend en bere kend. "Ik hew ut maakt met mien eigen kloerenl", zei hij met gerechtvaardigde trots. Vaders hadden dus kloeren en kinde ren hadden jatjes, begreep ik er uit. Toen Vader eens terug kwam van de Ford-dealer (Rosier) had hij bij mijnheer Wijs op het Magazijn een schrijfma chine gezien. "Daar heb jij mooie jatjes voor!" zei hij en schonk mij een typecursus van 15,- bij Röben aan de Spoorstraat. In vier maanden had ik mijn diploma met hoge snelheden en blind typen kan ik nóg altijd. Het mooie volgwa- gentje kwam achter de auto (een De Dion Bouton, een wagen met een prachtig Frans interieur) en... we gingen met vakantie! Op naar Zuidlaren, van Drenthe wist Vader alles, later van Friesland ook. Van der Baan zou de honneurs waarne men, de lopende zaken in de garage gaande houden en we bleven een week weg. Vader had ook nog een legertent met één stok in het midden, hierin sliepen mijn ouders en wij kin deren mochten overnachten in het volgwagentje. Alles op stro matrassen. Vader zou af en toe bellen in een postkantoortje, 5- 7-9-0, makkelijk genoeg! Toen wij op de plaats van bestem ming waren aangeland begon het te regenen en te waaien en het hield niet meer op. Vader was een optimist en rekende er op dat het nu toch wel een keer óp zou zijn daar boven. Het hield niet op, dat was lastig, we mochten niet aan de binnenkant van de tent het tentdoek aanra ken, want dan ging het daar lek ken. Een dubbeldaks tent was het niet! Het werd erger en erger met het weer, zó erg dat Vader een lasso moest werpen om de top van de éénpaals-tent en vast maken aan een boom. Wij von den het prachtig zo'n vader te hebben, die net als in indianen boeken met lasso's kon werpen. Intussen moesten we dan maar spelen in de prachtige auto, dan bleven wij, kinderen, tenminste droog. Tenslotte legde Vader, die hier ook niet optimistisch bij kon blijven, het hoofd in de schoot. Mijn ouders besloten naar huis te gaan... Toen alles ingepakt was aanvaardden wij de terugtocht en ongeveer bij Norg gebeurde het WONDER! Potseling was het DROOG, het had hier niet geregend, alles was mul! Vader stopte, wij stap ten uit en konden de regen- grens zien. Hier nat, daar droog!!!! Echt waar!!!! Wij zagen dat Vader opleefde, wij hadden nog enkele dagen. Vader zocht en vond een boer waar we bij een korenveld konden staan. Ik zie het nog voor me hoe Vader de boer betaalde, ik zie de korenbloemen en de klaprozen voor me en de natte strozakken die lagen te dampen in de ZON! Siti van tante Siep en ome Bonnie keek zó blij, dat ik het nü nog weet! Zij had natuurlijk ook gerekend met een vakantie die in het water was gevallen, maar niet gezeurd. Wij waren tenslot te net zulke kinderen als de kin deren uit "Het Stormkamp" van meester Wilkeshuis. Wij waren flinke kinderen mag ik wel zeg gen! Ter Apel Jelle Vening Het oude Leeuwarden, dat verdween. De Groeneweg, de vrij smalle doorgang tussen het Schoenmakersperk en het Sint Jobsleen. Tientallen jaren is er sprake van geweest deze straat te saneren voor eindelijk de slopers kwamen om de woningen hier tegen de grond te slaan. (Foto: Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 9