DE OPMERKELIJKE HOUDING TEGENOVER FENNO SCHOU 'T KLEINE KRANTSJE WAARDERING NA KWAR TER INTRODUCTIE itroductie i Toen raadsli tfloop van veil i tiaire kwamen r zakken een exe pe Krantsje" de rij van advefl aldus presenteef K deren. Seizoen Kiiw VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 10 Nu 't Kleine Krantsje na ruim drie en dertig jaar ophoudt te bestaan, is het interes sant nog eens na te gaan, hoe in die tijd de houding van de grote Leeuwarder Courant tegenover dit kleine Kleine Krantsje is geweest. De gehele periode van negentienvierenzestig tot nu toe overziend, moeten we tot de conclusie komen, dat het Hoofdblad van Friesland zich lange tijd ten aanzien van deze publicatie opvallend zwijgzaam heeft opgesteld na onze uitgave aanvankelijk voor een advertentieblad te hebben aangezien. Na ettelijke jaren bleek er bij de redactie van de Leeuwarder Courant een zekere waardering voor Fenno Schoustra en zijn Kleine Krantsje te bestaan en tenslotte verschenen er in de redactionele kolommen van de L.C. zelfs uitbundige loftuitingen wanneer het over deze "kleinste krant van Nederland" ging. Wanneer we nu de klok nog eens even terugzetten, hangen we eerst de kalender van negentienzestig even aan de wand, toen 't Kleine Krantsje nog niet bestond, maar er wel aardige dingen over de journalistieke verhoudingen in de Friese hoofdstad te mel den waren. Daartoe laten we Fenno Schoustra zelf aan het woord. Na in de vijftiger jaren tot twee maal toe enige tijd in het Nederlands Studenten sanatorium in Laren te hebben vertoefd en uiteindelijk een long operatie te hebben ondergaan, kon ik in 1960 genezen in Leeuwarden terugkeren om mijn werk als journalist bij het dag blad Het Vrije Volk te hervatten. De ontvangst, die journalistieke collega's mij bij deze terugkeer bereidden, was in één woord overweldigend. Op initiatief van enkele collega's van de Leeuwarder Courant werd er met veler medewerking een happening op touw gezet, die ik mijn leven niet zal vergeten. Het feest werd op de donderdag van mijn thuiskomst in de Valeriusstraat ingeleid door een mij onbekende heer, die op de bel drukte en me een mandje met fruit kwam aanreiken. Er was een kaartje aangehecht met de tekst: "Welkom thuis! Van de gezamenlijke Leeuwarder jour nalisten." Bij nadere beschouwing in de huiskamer bleek dat fruit goed deels te zijn bedorven - van de aanwezige appels en peren was er geen enkel exemplaar niet verrot. Maar er zat nóg een brief je bij, dat te denken gaf. "Attentie!" stond er op, "Geadresseerde dient vrijdag avond van half acht tot half negen THUIS te zijn!" De bedoeling van deze mysteri euze missive werd de volgende avond klokslag half acht duide lijk, toen aanzwellend tromgerof fel ons naar het voorkamerraam deed snellen en we tot onze grote verbazing de merkwaar digste optocht zagen naderen, die we ooit hadden mogen aan schouwen. BIZARRE STOET Voorafgaand door de met een Fries paard getrokken "Journa listenkoets" volgde er een bizar re stoet met het muziekkorps Soli Deo Gloria en de Stanley Padvinders Band, met een enor me brandweerauto en nog meer bedrijfs- en personenwagens, met afvaardigingen van de Gymnastiekvereniging Quick en de Voetbalvereniging Leeuwar den en tenslotte met een veer- Dit is het stukje op de voor pagina, waarmee 't Kleine Krantsje op 7 oktober 1964 werd geïntroduceerd: "een echt gezellig krantsje voor de Liwadders, voor oud Liwadders en voor allen, die zich met Leeuwarden ver bonden voelen". Er was weer een jarig en 's avonds zat de hele familie gezellig bijeikaar: de ouders, van de jarige, de grootste kinde ren, de broers, de zusters, wat zwagers en een schoonzusje en een volle neef, die weliswaar van origine geen rasechte Liwadder was, maar die dank zij een langjarige omgang met Leeuwarders en een knap aan passingsvermogen in dit Leeuwarder gezelschap toch wel voor vol werd aangezien. Na de voor zulke avonden gebruikelijke bespreking van het weer, de t.v. en de verrichtingen van Sportclub Cambuur kwam het gesprek natuurlijk op Oud Leeuwarden en op een gegeven moment vroeg iemand, of de anderen wel eens het mooie verhaal van stadgenoot S. had den gehoord. Een paar minuten later zou iedereen de vraag met ja' heb ben kunnen beantwoorden, want zonder een antwoord af te wachten deelde de vragenstel ler het sterke stukje al mee, zoals het elders in dit Kleine Krantsje onder het kopje "Hè, je dat hoord?" is afgedrukt. De reactie's op deze kleine ver telling varieerden van "Dat kan niet waar weze - da's al te gek!" tot "Hè je 't ooit zo zout eten?", waarna de hele familie als één man verklaarde, dat het toch zo mooi zou zijn, wanneer dergelij ke verhalen uit het ouwe Leeuwarden in een speciaal, gezellig en modem Leeuwarder krantsje aan alle Liwadders konden worden doorverteld. En de verhalen, die er toen nog ter tafel kwamen ("Hè jim Pang nog kannen" - "Wie herinnert zich Hoempa niet?" - Man, ik sien ze nog voor mie, Tietsje met die stok!") hadden we in twee jaargangen van zo'n krantsje nog niet kwijtgekundl Een echt gezellig krantsje voor de Liwadders, voor oud Liwadders en voor allen, die zich met Leeuwarden verbond- ne voelen - dat was geen onge wone wens. Een Fries mag graag terugzien op wat achter hem ligt: wie in de familiekring, op het kantoor of op de fabriek J.V. Fenno Schoustra s Fubiiciteitskantoor VRGANG - NUMMER 1 Verschijnt eet tigtal journalistieke collega's, al of niet vergezeld van vrouwen of verloofden en uitgerust met brandende fakkels, lampions en overvloedig Bengaals vuur. Daarbij ook met hooggeheven fakkelvuur opvallend van de par tij verschillende Leeuwarder freelance verslaggevers en de beide hoofdredacteuren van de Leeuwarder Courant Jan Piebenga en Eddy Evenhuis. Een als een zwoegend paard hijgende Frits Braams van "Radio Braams" besteeg de vier endertig treden van het flatge bouw om een buitenmodel tele visietoestel af te leveren en ten slotte kwam ook de opzienba rende minifiguur van de direc teur van de Leeuwarder Griezelkelder, Wiepie Wierstra, naar boven om een grote jute zak aan te bieden met daarop genaaid een lap met de kreet: "Gebundelde blijdschap over de terugkeer van F. L. Schoustra van zijn collega's" en met als haast niet te tillen inhoud vijfdui zend losse centen - een aantal, zoals we later vernamen, waar van de gulle gevers hadden gehoopt dat de ontvanger die op eer een jarig en \at de hele familie elkaar: de ouders, Ige, de grootste ?e broers, de zus zwagers en een Ie en een volle veliswaar van ori- \asechte Liwadder die dank zij een omgang met en een knap vermogen in dit \gezelschap toch ol werd aange- t>r zulke avonden ke bespreking van ie t.v. en de ver- van die stok!"hadden we in twee jaargangen van zo'n krantsje nog niet kwijtge kundl Een echt gezellig krantsje voor de Liwadders, voor oud Liwadders en voor allen, die zich met Leeuwarden ver bonden voelen dat was geen ongewone wens. Een Fries mag graag terugzien op wat achter hem ligt: wie in de familiekring, op het kantoor of op de fabriek over oud Leeuwarden praat, praat nooit alleen. Alleen het noemen van een bijnaam roept vaak al een storm van enthousiaste Ja, eenjn maar drv warderse Krantsj} het diré Noteer,lf die toevr Krantsjd Wat U neqent over oud Leeuwarden praat, praat nooit alleen. Alleen het noemen van een bijnaam roept vaak al een storm van enthou siaste reactie's op, foto's van vroeger worden uit de krant geknipt, oude prentbriefkaarten blijven generaties bewaard. Dat verjaardagsfeestje is nog maar kort geleden gevierd, maar in enkele weken is er hard gewerkt om te trachten aan de speciale wens van deze familie - en, wij weten het, van heel, heel veel andere echte Leeuwarders - te voldoen door het eenmaal in de veertien dagen brengen van een gezelli ge Liwadder krant, waarin de lezer zowel de sfeer van vroe ger proeft als die van deze moderne tijd. Met vreugde zullen wij allen, die in Leeuwarden wonen of die prettige herinneringen hebben aan Leeuwarden als woon- of geboorteplaats, als abonnee op dit Kleine Krantsje begroeten. Wanneer u het op pagina 9 afgedrukte bonnetje invult krijgt u over twee weken het nieuwe nummer van 't Kleine Krantsje thuisgestuurd. Schaart u zich om de tafel, straks zijn we onder elkaar - dan zal het weer gezellig worden! Fennno L. Schoustra slag zou gaan natellen om te zien of het totaal wel klopte. Een zee van bloemen en talloze manden met (niet bedorven) fruit, die tegelijkertijd de woning van de verraste collega werden ingedragen onderstreepten de allure van dit grootse welkom, dat op alle betrokkenen en hon derden ijlings toegestroomde toeschouwers een diepe indruk maakte. Goed, een voortreffelijke ver standhouding, mogen we wel zeggen, tussen verslaggevers van verschillende dagbladen in Leeuwarden; het zou niet beter kunnen. Dat zoiets heel snel en volko men onverwacht kon verande ren, zou ik tot mijn verbijstering ondervinden. In 1961 had ik veertien jaar bij mijn krant Het Vrije Volk gewerkt, vooral als sportredacteur, maar ook als verslaggever bij zittingen van de arrondissementsrecht bank en, niet te vergeten, bij zit tingen van het bijzonder gerechtshof, waarbij we, teken des tijds van eisen en arres ten als levenslang en de dood straf bepaald niet achterover sloegen. In de herfst van dat jaar werd mij door mijn krant de functie van Chef Sportredacteur in Rotter dam aangeboden, een prachtige promotie, want de editie van Het Vrije Volk in die plaats was veruit de grootste en belangrijkste van de vele edities, die de Arbeiderspers toen had. Het kwam zover, dat we al een huis vonden in Rotterdam, maar nog voor we dat konden betrek ken, zag ik me door bijzondere gezinsomstandigheden ge dwongen op mijn schreden terug te keren. Na letterlijk dagen en nachten te hebben gewikt en gewogen viel tenslotte het besluit het overplaatsen naar V .N Dit was de leugen, waarmee de de komst van 't Kleine Ki Rotterdam af te wijzen en te blij ven, waar we waren, in Leeuwarden dus. De consequentie van deze beslissing was wel, zo voelden we het zelf althans, dat we afscheid moesten nemen van Het Vrije Volk, welk bedrijf ons een voorbeeldige afscheidsre geling aanbood, nadat we al eerder tijdens jaren van ziekte veel steun van de Arbeiderspers hadden mogen ondervinden. Op de eerste januari 1962 begon ik mijn "Fenno Schou-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 10