REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR DE ALLERONGEWOANSTE ONDERNIMMING DIE'T LEEWADDEN OOIT HAD HET 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 leeuwarden telef. 058-2124984 fax 058-2155524 H. K, oud acht en vijftig jaar, arbeider bij de Gemeente Reiniging, wonende Kwartelstraat 31, verzoekt de opsporing, aanhouding en terugbrenging van zijn veer tienjarige inwonende dochter, die sinds hedenmorgen spoorloos is. Uit een door haar achtergelaten schrijven, blijkt, dat zij is vertrokken met onbekende bestemming. Een bedrag van vijf en twintig gulden van de ouders is door haar medegenomen. H. K. geeft kennis, dat zijn minderjarige dochter, wier opsporing hij had verzocht, weer terecht is. Zij had vol gens haar verklaring twee dagen en twee nachten bij Canadeesche militairen in de Kazerne doorgebracht. De Hoofdagent Harder rapporteert, dat Benjamin Jo hannes van der Ploeg, geboren te Utrecht 9 mei 1926, assistent van een muziekschool, wonende te Amsterdam op het Zaailand tegenover het Old Burger Weeshuis door een manspersoon is aangesproken geworden, die zich uitgaf voor "Politie" en inzage vorderde van zijn persoonsbewijs Toen Van der Ploeg hem het per soonsbewijs ter hand stelde, zeide hij, dat Van der Ploeg mee moest naar het Bureau van Politie, in verband met de in omloop zijnde valsche bankbiljetten. Tegenover de R.H.B.S., gaf deze persoon een soort fluitsignaal, waar op twee personen te voorschijn kwamen en zich bij hen voegden, terwijl even daarna zich nog twee personen bij hen voegden. Van der Ploeg kreeg toen argwaan en riep om hulp. Bijna gelijktijdig werd hij door drie van de vijf personen aangevallen en tegen den grond geslingerd, terwijl een van deze personen zijn portefeuille uit zijn handen trok. Even daarna namen zij allen de vlucht met medeneming van de portefeuille inhoudende ongeveer f 32,50 en enkele papieren. Van der Ploeg werd aan zijn gelaat ernstig gewond en is door dr. De Bloeme in het Diaconessenhuis verbonden. Signalement van de per soon door wien hij het eerst werd aangesproken; lang ongeveer 1.80 m, tenger postuur, breed voorhoofd, kin iets smaller, donker krullend achterover gekamd haar, blootsvoets, gekleed in lange grijze jas met dito ceintuur, vermoedelijk donkerblauwe stropdas, zwarte schoenen met brede snuiten, arbeiders type, leeftijd plm. 20 a 22 jaar. Signalement van de andere personen onbekend. Het signalement is aan het personeel bekend gemaakt. Rapporteur stelt verder onderzoek in. De agent Van der Schaaf rapporteert, dat hij met den hulpagent Wijbenga vanaf café De Walden aan de Hoekstersingel per politiebrancard naar haar woning heeft gebracht: Elizabeth Regina Elzinga, geboren te Leeuwarden 17 april 1925, zonder beroep. Genoemd meisje had volgens hare verklaring omgang met een Canadeesch Militair genaamd Melvien Obrien, met wien zij heden avond in een jeep mee uit rijden was gegaan. Wat er daarna gebeurd was kon zij zich niet herinneren. Volgens verklaring van een getuige genaamd Evert van Wijk, was zij ter hoogte van de gasfabriek door de bestuurder van de jeep, onder het rijden daar uitgegooid. Zij had daardoor een vrij ernstige wonde aan haar hoofd bekomen en volgens de arts Kulsdom een lichte hersen schudding. Op advies van genoemden geneesheer is zij per politiebrancard naar haar ouderlijke woning ver voerd. De betrokken Canadeesch militair, een korporaal, is volgens hare verklaring gelegerd te Bolsward in de Hollandiafabriek. Door de just, dienst zal een onderzoek worden ingesteld. De agent Rugenbrink rapporteert, dat op het Wilhelminaplein een paard, dat aldaar voor een land bouwmachine werd ingespannen, daarbij schrok en op hol sloeg. De bestuurder Mient Miedema, geboren te Leeuwarden 30 juni 1915, voerman, wonende Derde Vegelindwarsstraat no 28 kon het dier niet in bedwang houden en liet het leidsel los. Het paard galoppeerde daarna in de richting van het Paleis van Justitie, de machine achter zich aantrekkende. Aldaar liep het de trappen van het bordes op, keerde daarna naar rechts in de richting van de Doelesteeg en kwam de landbouw machine in aanraking met het hek van perceel Ruiterskwartier, hoek Doelesteeg, waarin is gevestigd Town-Major, waarbij het hekwerk afknapte, terwijl de dis sel en de strengen braken, waardoor het paard zonder de machine verder rende door de Doelesteeg naar de Nieuwestad. Aldaar is het paard door een onbekend gebleven persoon vermoedelijk gegrepen en naar de stal in perceel Pier Panderstraat nummer 12 overgebracht. Voor zoover is kunnen worden nagegaan, zijn geen per soonlijke ongelukken voorgevallen. De landbouwmachi ne bleek vrij ernstig te zijn beschadigd, terwijl het paard geen letsel heeft bekomen. Aan het bureau verschenen: H. Kamstra, kantoorbedien de, Grote Kerkstraat 31, R. van der Kamp, chauffeur, Kievitstraat 14 en E. van der Zee, arbeider, Oostersingel 56, allen aan het hoofd verwond, die verklaarden, dat zij bij het passeren van twee dronken Canadeesche militai ren op de Nieuwestad en de Wirdumerdijk, zonder eenige aanleiding in het hoofd waren gestoken, vermoedelijk met een mes. Na voorloopig door middel van een snelverband verbonden te zijn, zijn ze door den agent Pool voor verde re behandeling naar Dr. Panbakker gebracht. Na behan deling zijn ze naar hunne woning gegaan. De agent van politie Lindeboom rapporteert, dat hij met een lid van de Amerikaansche militaire politie een onder zoek heeft ingesteld naar een Canadeesche militair, die op het Zaailand een onbekend gebleven passeerenden wielrijder van diens rijwiel heeft getrokken en daarna met dat rijwiel vandoor is gegaan. Het onderzoek is zonder resultaat gebleven. Dit is één vanne "Leeuwad der praatsjes" uut de serie, die't Fenno Schoustra een dikke tien jaar leden voor Radio Fryslan houden het. Het gaat over een vanne allerongewoanste ondernim- mingen, die Leeuwadden ooit had het, de Griezelkel der. Een vanne allerongewoanste ondernimmingen, die't Leewad- den ooit had het, is in mien ogen de Griezelkelder weest. De "Eerste Leeuwarder Griezel kelder, annex het Oord der His torie" van Wiebren Wierstra Th seun - dat Th seun must er beslist bij, want Wiepie wu sien sturven vader altied in hoge ere hou we. Bijna dettig jaar leden, in 't voor jaar van acht en vieftig, opende W. Wierstra Th seun die Griezel kelder in 't hoekhuus vanne Tweebaksmerk enne Koaning- straat, nadat ie inne stad al een groate bekendheid kregen had as straatevangelist, as de man van gevoelige wooden bij be grafenissen en seis as cursus leider om de meensen beter spreken te leren. Het deed al heel gauw blieken wat voor een grandioos idee van W. Wierstra Th seun het oprichten van die Griezelkelder weest was: de besoekers daal den bij honderden in sien don kere gewelven af om er huve- rend de griezeligste saken te anskouwen en oek de pers kwam massaal bij hem oppe stoep te staan om het vaderlan- se volk over dit wonderlijke fenomeen te berichten - verha len in alle mogelijke dag- en weekbladden maakten de klei ne Leeuwadder ondernimmer binnen de kotste keren tot een landelijk vermaarde figuur. (Vervolg op pag. 19)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 15