LEEW ADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP SCHOUSTRA ZONDER W Dhr. F. Schouwstra Geachte heer Schouwstra Een speciale afscheidsgroet aan het adres van alle lezers, die misschien vijf en twintig of dertig jaar of zelfs nog langer abonnee zijn geweest en nog steeds geen kans hebben gezien de naam van de redacteur van 't Kleine Krantsje goed te schrijven, hoewel die honderden malen correct is weergegeven in de krant. HET IS FENNO L. SCHOUSTRA (SINDS 1811 ZONDER W) VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 29. Over Schubert, Dr. Ypma en wat verdween... Op een novemberavond in 1997 zijn juffrouw Knip en Knap te gast bij oom Piet in de Hui- zumer Vincent van Goghstraat. Knap: 'De dirigent Georg Solti is de afgelopen zomer ook overle den.' Piet: 'Ja... eigenlijk net zo'n diri gent als de meeste anderen die bijna alles opnemen.' Knap: 'Dat is de schuld van de oudere platenmaatschappijen die immers allemaal hetzelfde uitgeven.' Piet: 'Daarom is het maar goed dat er in de jaren zeventig en tachtig platenmaatschappijen zijn gekomen die tenminste rekening houden met de muziekliefhebbers.' Knap: 'Solti heeft toch een aan tal belangrijke cd's nagelaten?' Piet: 'Ja zeker, met name de zesde, zevende en achtste sym fonie van Mahler. En ook de eer ste drie symfonieën van Otello, de mooiste opera van Verdi.' Knap: 'De cd met Schuberts negende vind ik ook mooi.' Piet: 'Ja, maar die van Furtwangler, Klemperer en Szell vind ik mooier. Szell heeft deze symfonie al in negentien zevenenvijftig opgenomen, maar die is niet zo boeiend, die uit zeventig, uit zijn sterfjaar, is één van de mooiste cd's van dit werk. Overigens is de negende van Schubert in werkelijkheid zijn elfde symfonie. En het is ook de vermiste Gasteiner sym fonie in C groot.' Knap: 'Daar heb ik ook iets over gehoord.' Piet: 'Schubert heeft dertien symfonieën geschreven. Voor de eerste heeft hij een symfonie in één deel nagelaten, zeg maar de nulde. Dat is ook de enige symfonie van Schubert die ik nog niet op cd heb.' Knip: 'Heeft u dan al twaalf sym fonieën van Schubert? Ik dacht dat er maar negen waren.' Piet: 'De echte nummer zeven en acht hebben geen nummer gekregen. Bij de genummerde symfonieën zeven tot en met tien kun je twee cijfers bijtellen en kom je op twaalf symfonieën plus de nulde.' Knap: 'Cornells van Zwol be weerde in Luister dat er veertien symfonieën van Schubert zijn.' Piet: 'Misschien telt hij de orkes tratie van Grand Duo er bij. Deze symfonie in C heeft geen nummer en is geen echte sym- Dr. Y. N. Ypma. negentig jaar fonie van Schubert maar van Joseph Joachim, die heeft namelijk het werk voor twee piano's georkestreerd.' Knip: 'Dit jaar was het Schubertjaar...' Piet: 'Ja, maar de platenmaat schappijen hebben alleen uitge geven wat de meeste liefheb bers al in de kast hebben staan. Alleen de cd met de echte zevende en achtste plus de twaalfde symfonie was een zin volle uitgave.' Knap: 'Wie is de dirigent op die cd?' Piet: 'Sir Charles Mackerras. Je moet er wel om denken dat de symfonie als nummer tien ver meld is op de cd en de zevende en achtste zonder nummer.' Knap: 'De Frico bestaat ook niet meer.' Knip: 'De melkpakken zien er nu heel anders uit.' Piet: 'Zeg dat wel, ik kwam een keer met halfvolle in plaats van volle melk thuis.' Knap: 'Dat kan ik me heel goed voorstellen, de Fricopakken waren heel duidelijk.' Piet:.'Het was de schuld van de supermarkt. De halfvolle melk staat nu op de plaats waar voor heen de volle melk stond.' Knip: 'Dan zullen wel meer mensen met verkeerde melk thuis zijn gekomen, vooral ouderen die de leesbril niet bij zich hebben.' Knap: 'Hugo Kingmans is vorige maand overleden, daar schrok ik toch wel van.' Piet: 'Dat kan ik me indenken. Dit jaar had hij nog een indruk wekkende serie over de compo nist Bach in het Friesch "Nou dreigt die man dat jankende meens seker al een ketier met sien stok; su ie der eindelijk es een beste hijs verkope?" Dagblad.' Knap: 'Ze zouden zijn artikelen over muziek moeten bundelen, en ook zijn andere kunstbijdra- gen.' Piet: 'Daar ben ik wel voor. Dit jaar is Doctor Ysbrand Nicolaas Ypma negentig geworden.' Knap: 'Wie is dat ook al weer...' Piet: 'Een historicus die in Huizum woont. Hij heeft het eer ste boek over Friesland in de oorlog het licht laten zien.' Knap: 'O ja, nu weet ik wie u bedoelt. Dat boek heet 'Fries land annis domini negentien veertig - negentienvijfenveertig.' Piet: 'Dat klopt. Het boek ver scheen al in negentiendrie- envijftig en is voor die tijd objec tief, terwijl latere schrijvers niet zo objectief waren.' Knap: 'Hij werkte vroeger toch bij de Fryske Akademy?' Piet: 'Ja, onder andere. Hij heeft ook nog de Geschiedenis van de Zuiderzeevisserij beschre ven, dat was zijn proefschrift.' Knap: 'Wanneer is hij gepromo veerd?' Piet: 'In negentientwee-enzes- tig.' Knip: 'Ik was vorige week met mijn vader naar een familielid in Roordahuizum.' Knap: 'Dat heet nu toch Reduzum?' Knip: 'Ja, maar er staat geen Roordahuizum bij de ingang van het dorp, alleen maar Reduzum. Die oom van mijn vader heeft kennissen in Zwitserland. Die bezochten hem deze zomer, maar konden Roordahuizum niet meer vinden terwijl ze er vroeger wel geweest zijn. Gelukkig hadden ze wel zijn telefoonnummer, zodat ze niet voor niks naar Friesland zijn gereden.' Piet: 'Dan is de gemeente Boarnsterhim niet gesteld op toeristen, anders zouden ze wel tweetalige plaatsnaamborden hebben.' Knap: 'Ook kun je je afvragen of ze wel het Frysk beheersen, Reduzum is helemaal geen Fries, maar plaatselijk dialect. Roordahuizum is namelijk aan haar naam gekomen door de familie Roorda. In het Fries Roordahuzum of Roardahu- zum.' Knip: 'Mijn oudoom houdt daar om ook de naam Roordahuizum aan. Dankzij de postcode komt de post toch wel bij hem terecht.' Knap: 'Zo zijn er meer misver standen. Hindeloopen noemen ze Hylpen, maar dat is ook geen Fries, maar wel plaatselijk dia lect. In dergelijke gevallen kun je het beste de Nederlandse naam gebruiken, dan is er geen ver gissing mogelijk.' Knip: 't Kleine Krantsje houdt ook op.' Knap: 'Ja, in december het aller, aller, allerlaatste nummer!' Piet: 'Enerzijds jammer, maar ik kan het me heel goed voorstel len. Het is Schoustra's geestes kind en dan wil je er geen ander aan laten knoeien. Dat is volko men terecht. Er moet echter wel een nieuw maandblad voor in de plaats komen, dat ook voor 't grootste deel historisch gericht is.' Knip: 'Dat vind mijn vader ook.' Knap: 'Bijvoorbeeld 'Leeuwar den, toen en nu' en dan het liefst als magazine.' Piet: 'Ik hoop het, maar of het van de grond komt is een twee de. Voorlopig moet je het doen met meer dan dertig jaargangen 't Kleine Krantsje, waarvan eind december een begin kan wor den gemaakt het bestand te indexeren.' Chris Visser En dit is dan de allerlaatste opgave in onze traditionele rubriek "Leewadders, waar is dit." Voor de laatste maal de vraag waar pre cies in onze stad deze foto is gemaakt. Het juiste antwoord wordt nog elders in deze krant vermeld, oplossingen evenwel behoeven niet meer te worden ingezonden. 4

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 17