'T KLEINE KEANTSJE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden KOBES KROEGJE BRAVE HENDRIK HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEH "Ben ik eens een beetje dronken Verraad ik me door mijn ronken" HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEH VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Bi Met het optreden van de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van de Kapitein-Directeur C. L. Walther Boer vindt in de Prinsentuin de opening plaats van het officiële zomerseizoen. (1938) In september treedt de gemeenteraad aan in een nieu we samenstelling. Wethouders zijn J. Tiekstra (P.v.d.A.) ruimtelijke ordening, J. ter Brug (P.v.d.A.) onderwijs, culturele zaken en volksgezondheid, K. J. de Jong (A.R.) financiën, bedrijven en personeelsza ken en J. Heetla (C.H.U.) maatschappelijk werk en verdeling woonruimte. (1966) Er vindt een ernstig ongeluk plaats ten huize van de geneeskundig instrumentmaker H. D. M. Hofstede. Door het uiteenspatten van een slijpsteen wordt een broer van de instrumentenmaker, de een en twintig jaar oude heer A. W. N. Hofstede, zo zwaar aan zijn gezicht gewond, dat hij een oog moet missen. De ope ratie kan zelfs zijn leven niet redden: een paar dagen later komt de ongelukkige te overlijden. (1906) Het aanleggen van de nieuwe, buitengewoon brede Groeneweg in het begin van de zeventiger jaren, deed een lid van de gemeenteraad de vraag stellen of het stadsbestuur van plan is hier vliegtuigen te laten lan den. Het laconieke antwoord van b. en w. luidde "neen", maar nu valt het besluit om de rijweg hier toch maar aanzienlijk te versmallen ten bate van fiets- en voetpaden aan beide zijden. (1990) Er komt een opvallend initiatief van de bewoners uit de buurt van het oude Diaconessenhuis. Zij willen zich inzetten voor het voortbestaan van hun woningen, wat resulteert in hun rapport "Transvaalwijk, behoud en verbetering van een oude woonwijk". (1959) In een Duits concentratiekamp overlijdt de verzetsman Leendert Sinnema, de grote man van de "Kamermu ziekvereniging". Als posthuum eerbetoon aan hun lei der veranderen de leden de namen van hun organisa tie in "SalonorkestSinnema". (1944) Bij de drukkerij van Amsing aan de Wortelhaven wordt het eerste nummer gedrukt van het Friesch Dagblad: het is, naast de oude Leeuwarder Courant, het tweede dagblad, dat in Leeuwarden verschijnt, tot het al heel gauw naar een drukker in Sneekzal verhuizen. (1903) Leeuwarden begint op een grote stad te lijken. Er wordt nu een trambaan aangelegd in de richting van Marssum en het Bildt. In de vroegere bekende herberg van Niemendal aan de Westersingel zal een speciaal tram station komen. (1900) "Singelier!" heet de zomertentoonstelling van het Frysk Letterkundich Museum en Dokumentaesjesentrum", die alle mogelijke "singeliere" zaken laat zien, welke anders nooit aan de beurt zullen komen om tentoongesteld te worden. (1981) De gemeenteraad neemt een belangrijk besluit: er zal aan de westrand van de stad een nieuw veemarktter rein worden aangelegd. De oude markt in de buurt van het station kan niet'meer aan de behoeften voldoen. Maar het zal zeker nog jaren duren, eer de plannen worden gerealiseerd. (1953) Er komt een zogenaamde "Kijkshop" in Leeuwarden. Het is de vijf en dertigste in ons land en de tweede, die er in Friesland zal zijn. Drachten heeft in onze provincie de primeur gehad. De Kijkshop, die in de Nieuwe Oosterstraat komt, is een winkel-toonzaal, waarin arti kelen in virtrines staan opgesteld. Klanten kunnen op grond van informaties hun keus maken, waarna het gewenste artikel meteen verpakt wordt afgeleverd. voegt hij de politieman toe, dan hadden we met jou het water ingaan, lapswansen kanne jimme wel!" Groot is het aantal stadgenoten, dat zich in de loop van de jaren bij de politie beklaagt, omdat ze -door Brave Hendrik zijn uitge scholden voor "dief", verschil lende keren staat Brave Hendrik op straat te plassen als een hond en ettelijke malen wordt hij ook weer betrapt op ordeversto ring, dikwijls na uitbundig drank gebruik. Ook de vrouw van Brave Hendrik ziet zo nu en dan blijk baar oneerlijk volk op straat: nog maar net wonend aan de Greunsweg ziet ze aanleiding daar haar buurman H. Pasveer uit te schelden voor "horloqe- dief". Een jaar later is het een buur vrouw Jansen, die zich bij de politie bitter beklaagt, omdat Brave Hendrik's vrouw haar geslagen heeft. We bevinden ons nu in het jaar 1904 en onze Brave Hendrik heeft intussen al zuipend, orde- verstorend, beledigend, ruzie makend en met wie weet hoe veel onheil nog meer de leeftijd van twee en veertig jaar bereikt. Honderden malen is hij nu al met de politie in aanraking geweest, er zijn talloze proces sen verhaal tegen hem opge maakt, ettelijke malen heeft hij op het politiebureau aan het Hofplein in een cel vertoefd en meer dan eens moet hij ook voor kortere of langere tijd zijn opgeborgen in de gevangenis. Zonder het zelf te weten heeft hij nu nog zeven en dertig jaar te gaan, voor er aan dit ont hutsende leven een einde komt en het lijkt tijd te worden, dat hij ietwat tot bezinning komt. Maar Brave Hendrik blijft volharden in zijn recalcitrante levenswijze: als geen ander in de stad zal hij het lang geleden ingeslagen pad van de kleine en soms wat grotere criminaliteit blijven bewandelen. Ruimte schiet ons tekort in dit allerlaatste nummer van 't Klei ne Krantsje over al zijn strapat- sen te berichten; zeker nog honderdmaal zal hij met de poli tie in aanraking komen en er kan tussen 1880 en 1940 in Leeuwarden gewoon geen poli tieman hebben gewerkt, die zelf nooit en te nimmer met "de wel bekende Hendrik V." in aanra king kwam. We moeten nu dus volstaan met het rapporteren van slechts enkele incidenten, waarbij Brave Hendrik betrokken is. Daarbij beginnen we met een valpartij op de Nieuwestad als gevolg, van, hoe kan het ook anders uitgesproken dronken schap. Op een zaterdagmiddag in februari 1905 valt onze man op de Nieuwestad met z'n hoofd op de stenen en wordt daardoor bloedend aan zijn achterhoofd gewond. De Inspecteur Wesser en de politiedienaar Terveer brengen het lallende slachtoffer naar het bureau waar dokter Van Leeuwen hem verbindt en tot aller geruststelling kan mel den, dat de wond van weinig betekenis is. In de nacht van 17 op 18 mei in dit jaar moet deurwaarder Van der Woude in actie komen om Brave Hendrik met zijn vrouw en drie kinderen uit hun huis aan het Pieterseliewaltje te zet ten. Een dag later worden de kinderen door de Stadsarmen kamer opgenomen, maar Brave Hendrik met zijn vrouw, die er om onderstand aankloppen, krijgen nul op het rekest. Na hun verzoek om een nacht verblijf wordt hun de passanten kamer aangeboden hoewel Brave Hendrik alweer dronken is, maar met dat logies zijn ze niet tevreden en onder bedrei gingen verlaten ze het bureau. Na zich te hebben schuldig gemaakt aan huisvredebreuk door een huis in de Blokhuis- Brave Hendrik, officieel Hendrik V., was een Leeuwarder, die leefde van 1862 tot 1941. Hij onderscheidde zich van zijn stadgenoten door ontelbare malen met de politie in aanra king te komen, nu eens door dronkenschap, dan weer door hardhandigheden of opzettelij ke vernielingen, 't Kleine Krantsje heeft kans gezien een aantal van zijn escapades te achterhalen. Nu, meer dan vijf tig jaar na Hendriks dood, komen ze nog eens bij brokjes en beetjes in de krant. steeg binnen te dringen slaat Brave Hendrik een zekere Reine Hendrika Bosma in het aangezicht en bijt hij een zeke re Tjitsje Deelstra in het gezicht onder zijn oog. Dan volgen er jaren, waarin we helemaal niets van Brave Hendrik vernemen, maar in november 1908 blijkt hoe dat nou toch kon. Dan onthult een bevolkingskaart dat hij uit de Rijks Werkinrichting te Veen- huizen ontslagen is. Vandaar. Op een dag in 1910 wordt Brave Hendrik behoorlijk bezo pen door de politiedienaar A. Bergman aangehouden in de Kleine Kerkstraat, maar terwijl hij gewoon languit op straat gaat liggen, wil hij daar toch nog wel wat van zeggen. En wel dit: "Als ik mij verzet, dan krijg je werk met me, lelijke straatkin- ders dat jullie zijn..." Met behulp van een passant, een meneer Anne Bruinsma, wordt Hendrik dan maar weer naar het politie bureau gebracht. Wanneer de politiedienaar derde klas Y. Dijkstra de beschonken Jan Faber bege leidt naar diens huis in de Nieuweburen is Brave Hendrik het als getuige daarbij ook niet mee eens. "Jou moesten ons achter de tuun anpakt hewwe," In 1930 wordt Brave Hendrik op het Zuiderplein aangereden door een automobilist, krijgt hij een schram aan het been en wordt zijn broek vernield. Aanleiding tot veel herrie geeft dit incident trouwens niet, want de aangeredene gaat vlot accoord van het voorstel van de chauffeur Tolsma uit Warga om de schade te vergoeden. Een jaar later moet Brave Hendrik ook zijn tweede vrouw verliezen: op de tweede juni sterft Hendrikje V.O. En weer een jaar later, op de tweede februari, verhuist Brave Hendrik naar het Stadsverzor- gingshuis in de Haniasteeg. Wordt het nu eindelijk wat rusti ger rond de figuur van de intus sen al aardig bejaard geworden Brave Hendrik? Oh nee, op de 15e oktober 1939 moet de moeder van het Stadsverzorgingshuis de politie assistentie verzoeken omdat Brave Hendrik er, dronken en wel, aan het vechten is. De agent van politie Van Cleef, die er meteen op af gaat, moet de beschonken vechtersbaas voor de zoveelste maal opbrengen naar het politiebureau, "waar hij ter kalmeering eenige tijd zal blijven." En, het kan niet missen, deze schermutseling van Brave Hendrik in het bejaardenhuis, moet de aanleiding zijn geweest om deze bewoner er uit te ver wijderen: drie dagen later ver huist onze man naar de Groeneweg. Daar, in het perceel 319, komt Brave Hendrik in het oorlogsjaar 1941 te overlijden en eindigt er een leven, dat je wel onvoor stelbaar mag noemen. Hoe vele malen zou deze opstandige figuur wel niet zijn afgeweken van de rechte weg? Nou, we hebben het gezien, maar eerlijk gezegd zijn we wel de tel kwijt geraakt... FENNO L. SCHOUSTRA

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 7