'TKLEIHE KRANT5JE Namen uit het oude en nieuwe Leeuwarden TE KOOP GEVRAAGD of even in bruikleen gevraagd om te kunnen kopiëren 't Kleine Krantsje de nummers 538, 392, 387, 301, 108, 66, 62, 55 en 52, 50, 49, 47, 43, 41, 36, 34, 14, 12, 1. T. Sinnema, Eikenlaan 61, Peize, 050 - 5032053 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Verzameld door FennoL Schoustra Van de Florabuurt is nu niets florissants meer over; deze nu afgebroken streek huizen lag aan de noordkant van Achter de Hoven, even verder dan Marién- burg. Eens werd het buurtje omgeven door tuinderijen en bloemkwekerijen, vandaar de naam Florabuurt. Het Huizumer Overzet is de naam van een huisje aan de Potmarge geweest. Van hier kon men zich met een schouwtje over het water van de Potmarge naar Huizum laten overzetten. Johanna State heette eertijds de nu nog steeds bestaande boerderij aan de Achter de Hoven, waarin overigens al sinds tientallen jaren geen boe renbedrijf meer gevestigd is. Koophandel en Zeevaart was in de vorige eeuw de naam van een pakhuis aan het Zuidvliet, dicht bij Pietersburen. De Allemansgading was om streeks 1923 de pakkende naam van de schoenen- en manufacturenzaak van E. Feit- sma aan de Voorstreek. De Allemans-gading adverteerde in dat jaar met herenschoenen voor 5,90 en damespantalons voor f 1,23. Het Oranje Bierhuis op de hoek van het Heerenwaltje en het Auckemastraatje is al hon- De oude boerderij Johanna State aan de Achter de Hoven in winterkleed. (Foto Fenno Schoustra) derden jaren oud, maar heel vroeger heette het Oranje Koffijhuis. Verondersteld wordt, dat het bierhuis z'n naam dankt aan het Stadhouderlijk Hof er vlak bij Het huis draagt z'n naam nog steeds met ere, maar voor het drinken van een kop koffie komt men er ook niet ver geefs. De Gale Hamkesstraat eert de (Staverse) zeeman Gale Ham- kes, die in 1639 commandeur was op de walvisvaarder De Oranjeboom en toen bij Spits bergen twintig opvarenden van een andere, verongelukte wal visvaarder, het leven redde. Aan de oostkust van Groenland ont dekte hij een baai: de Gale Hamkesbaai. Hamkes werd later burgemeester van Stave ren. Achter de Groene Kan was een andere naam voor het Achterom aan den Wal, een volksbuurtje binnen de stadswal ten noorden van de Nieuwe- buren en westelijk van de huidi ge Vijzelstraat. Het buurtje dankte z'n naam aan een uit hangbord met een groen kan op een van de woningen aan de Nieuweburen. De Wereld was tot voor een honderd jaar een huis aan de zuidzijde van de Nieuwestad, waarvan we wel mogen aanne men, dat het een wereldbol als uithangteken heeft gehad. De Perksbrug, heel vroeger Gerkesbrug, lag over het water van de Oude Gracht en verbond de Pijlsteeg met het Schoen- makersperk. In 1856 werd de Perksbrug vervangen door de Perkspijp, die acht jaar later alweer verdween toen de gemeente besloot dit deel van de stadsgracht te dempen. De Zuiderwalsteeg heet nu de Prins Hendrikstraat. Oorspron kelijk was de Zuiderwalsteeg inderdaad niet meer dan een steeg: een nauwe doorgang in de zuidelijke wal om de stad. Overvliet was eens een riant buitenhuis aan het Vliet. Het gebouw stond aan de zuidzijde van het Vliet, van de noordkant af gerekend dus Over het Vliet. De Kleine Winkel was om streeks de eeuwwisseling de naam van een kleine winkel in boter, kaas en spek in de Slotmakerstraat. In 1898 werd de zaak gedreven door een meneer S. J. Kloosterman. De naam Nieuwesteeg vraagt geen verklaring; toen hij werd aangelegd, zullen onze voorou ders er geen origineler naam voor hebben weten te beden ken. Er heeft in het laatst van de zeventiende epuw een messen maker in de Nieuwesteeg gewoond, die met deze slagzin op z'n uithangteken klanten trok: Hier maakt men messen goed van snee - Die hem snijt doet hem wee". Het Blauwe Paard konden onze grootouders vinden aan de Lange Marktstraat, het was een veemarktherberg, die een blauw geschilderd paard aan de gevel had. De Draaisloot was een sloot langs het Oranjewaltje bij het Noordvliet. Voorbijgangers kon den hier gebruik maken van "een draai", een draaibare plank over de sloot. De Draaisloot is omstreeks de eeuwwisseling gedempt. Haakmaburen was vroeger een reeks huisjes tussen Oosterkade en (nu Gedempte) Keizersgracht. Meester Metse laar Duco Timens, die hier veel huizen bouwde, liet in een van de woningen een memoriesteen plaatsen. Daar stond op: Om Profyt dat is Myn Ogemerck Daerom ik hier so vlitig werck Ghy haters en Nyders, dit moet ghy sien Als Godt het my gunt salt wel geschien Anno 1687. De Wildeman was twee eeu wen geleden een herberg in de Bagijnestraat. Het etablisse ment had een uithangbord met de voorstelling van een "wilde man". De Gouden Poort lag op het Leeuwarder Nieuwland buiten de stadswal en komt voor in oude schrifturen van 1511: "De nije fenne nij Seedtlant, liggen de bij de goldene porte". Het is onbekend gebleven waar de gouden poort precies heeft gestaan. De Vergulde Leeuw was tot voor een honderd jaar een huis aan de Wortelhaven, het twee de pand van de Voorstreek af. Het huis zal vroeger wel een gevelsteen met een vergulde leeuw hebben gehad en mis schien heeft die leeuw nog wat te maken gehad met de leeuw van het wapen van Minnema. Eens strekte het gebied van de Minnema's zich immers tot de Wortelhaven toe. De Poppebrug was een trap- kusbrug over het Vliet ten noor den van de Poppebuurt. In 1936 is de oude Poppebrug vervan gen door een nieuwe ophaal brug en deze ophaalbrug is nu weer vervangen door een dam in het Vliet. De naam Poppebrug herinnerde ons nog altijd aan de Poppebuurt, die hier gelegen heeft. \eejts -jaums/ap ap ui sieeid/eejBaq aspoop ap iiq weeuiaè si Bbbja -sfudoioj azuo uba oio; apuaui -oyjJOOA jdLuujnu ;ip ui Bou apj Dienstmeisje van mevrouw L., omgeving Valeriusstraat, zag mooie, witte cyclaam op tafeltje staan. "Och mevrouw, wat een mooie cycloon!" riep ze uit. "Mien broer het laast zo'n bloem an mien grootmoeder geven. Hij zei: beppe, hier het beppe een mooie cycloon. Toen zei mien grootmoeke: "a, jonge... cyclo nen binne in 't circus!" Tweemaal de oude Poppebrug aan het Vliet. Eerst het primitieve oude draaibruggetje, daarna de moder ne basculebrug. Beide bruggen zijn nu al lang geleden verdwenen. (Foto's: Collectie Fenno Schoustra/1 Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 9