WAT LEEUWARDEN VOOR COR BOONSTRA IS DE GMTE mm COR BOONSTRA VOOR FENNO SCHOUSTRA EN DE WIJDE WERELD OM HEM HEEN pagina 17 Cor Boonstra als zwemcrack van LZO in de jaren vijftig. Leeuwarden is voor mij de Nieuweburen met vreemde steegjes en inhammen, waar overal mensen woonden. De Poptasteeg naast het snoep winkeltje van Terhenne die met een slag Achter de Grote Kerk uitkwam. De Pottebak- kersplaats waar De Bruin de lekkerste paling van Leeu warden rookte en waar dove Eeltsje van Jellema vet smeltte en in papieren zakjes goot en van wie je altijd warme kaantjes kon krijgen. De Nieuweburen met zater dagsmiddags en 's avonds een markt waar het naar fruit rook maar vooral naar bok king en gebakken vis; waar je prachtig kon spelen voor en achter en tussen de kramen van Slof en van Ten Hoeve of kon lachen om een malle standwerker. Leeuwarden is voor mij de kleine winkel op de hoek van de Nieu weburen en de Monnikemuur straat met moeder achter de toonbank voor de kruidenierswa ren en melk of pap bij de liter en vader in de weer met zijn melk- wijk in de oude binnenstad. We leefden als gezin tussen winkel en werkplaats in een 'smoek' gezellig kamertje van vier bij vijf. Op de kachel stond: "J'ai brulé tout l'hiver". Boven was een mooie kamer, die alleen op ver jaardagen werd gebruikt, 's Mor gens van zeven tot half negen hielp ik vader. Dat betekende aanbellen bij mensen van alle mogelijke rangen en standen. Melk afgeven in vreemde kleine winkeltjes maar ook bij een nota ris. Pap op de stoep zetten bij een vrouw, die 's nachts de kost verdiende, of door de salon heen naar de keuken van een kapper brengen. De sfeer van dit Leeuwarden heeft Fenno Schoustra op papier gezet in zijn 'Kleine Krantsje'. Ik dank hem daarvoor zeer. Leeuwarden is voor mij School 7 op de Arendstuin met de strenge juf Kniphorst, van wie je veel leerde en met meneer Greben als hoofd, die altijd Sinterklaas was voor de kinderen van alle lagere scholen in de Harmonie, waarna dan de juffen en mees ters Repelsteeltje speelden of Vrouw Holle. En daarna de Gemeente HBS Achter de Hoven, waar ik de leraren tot wanhoop moet heb ben gebracht. Mijn vader had namelijk gevaren als machinist en mijn droom was ook naar zee te gaan. Maar toen ik op mijn dertiende een bril moest dragen, begreep ik dat de Zeevaarts- school en ook de opleiding voor de kustvaart onmogelijk waren geworden. Tóen wilde ik niets meer behalve dan vier keer in de week om half zeven 's morgens in de Overdekte trainen onder leiding van badmeester Schoon hoven voor wedstrijdzwemmen met jongens als Jitse van der Veen en Piet ten Thije en wat zeilen en feestjes bouwen. Toen Cor zestien was greep vader Boonstra in en stuurde zijn dwarsliggende zoon naar zee als matroos onder de gage. Op zijn achttiende kwam Cor terug. Hij had begrepen dat voor de mast zijn toekomst niet lag. Hij werd vertegenwoordiger voor Unilever in een deel van Fries land en verkocht margarine, Unox worst en Royco soepen. Daarna volgde het stimuleren van de omzet van Hollandse Sterovita koffiemelk in coöpera tief Friesland. In 1955 hield vader op met de winkel en werd voorzitter van de Bond van Zelfstandige Melkhan delaren. Toen groeide het idee om de melkboer aan de deur veel meer te laten verkopen dan zuivelprodukten. Begin 1963 kwam op de dag dat Reinier Paping die heel barre Elfsteden tocht won, een concentratie van grossiers tot stand, die het mogelijk maakte het assortiment van de melkman fors uit te brei den. Geïnspireerd door de rij dende kruidenierswinkels van Migros in kleine Zwitserse dorp jes ontwikkelde Cor zo samen met vader Cor het SRV concept. Het ging goed, er kwam voor de SRV een centrum in het hart van Friesland, in Irnsum en Cor kocht zijn eerste eigen huis, een appartement aan de Julianalaan. Maar vader had andere motie ven dan Cor. Vader wilde als oude SDAP'er een inkomensver betering van de melkboeren opdat ze een goede pensioenre geling konden krijgen en Cor wilde een verschuiving in de dis tributie van levensmiddelen zon der hogere prijzen, wat kon omdat alle merkartikelen vaste prijzen hadden. Cor senior en Cor junior realiseerden zich niet dat hun concept wel met zich meebracht dat die melkman heel hard moest werken en vele uren maken. Dat was voor henzelf toch altijd normaal geweest. Toen leek het Cor beter om op te houden met zijn vader in één bedrijf te zitten. Hij vertrok om in Amsterdam de SRV op te zetten. Het Leeuwarder hoofdstuk van de roots, maar ook van de eerste commerciële activiteiten en suc cessen was afgesloten. Cor Boonstra was helemaal 26 jaar oud. Opgeschreven door Ype Schaaf uit de Breedstraat, die bij Boon stra op de Nieuweburen als jon gen dagelijks karnemelksepap moest halen. Begon 18 jaar oud in 1955 als vertegenwoordiger bij de Unile ver voor een deel van Fries land. In 1962 werd hij verkoopleider bij de Zuivel Handel Maat schappij in Leeuwarden. Hij maakte er de SRV van, waar- Bk |ËBg®§ van hij in 1966 de algemene Bk MM 'eidin9 kreeg. in 1974 volgde de benoeming I tot algemeen directeur van In- tradal, een onderdeel van de Cor Boonstra nu. De president Sara Lee Corporation. Hij werd van de wereldorganisatie er topman en na de integratie Philips van Intradal met Douwe Egberts klom hij in 1984 op tot voorzitter van de Raad van Bestuur van Sara Lee -DE. Vervolgens werd hij in 1993 president en directeur van Sara Lee in Chicago. Op 1 januari 1994 stapte hij daar op om per 1 juni 1996 bij Philips te beginnen ais lid van de Raad van Bestuur belast met de regio Asia-Pacific. Hij is nu president en voorzitter van de Raad van Bestuur van het hele Philips-concern in Eindhoven. Cor Boonstra heeft een eredoctoraat in de rechten van de univer siteit van Rochester in de VS. Hij is nu 59 jaar. De Nieuweburen tussen Monnikemuurstraat en de Groeneweg. "De sfeer van dit Leeuwarden..." (Foto collectie Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 17