MIEN OUWE BUURT DE GROATE KRANTE de mm mm VOOR FENNO SCHOUSTRA EN DE WIJDE WERELD OM HEM HEEN pagina 23 Zo zagen de Houtstraten er uit. Een buurt met 'un biesonder karakter'. (Foto collectie Fenno Schoustra) Ik bin geboren in de Runia- straat. Die straat is der al lang niet meer. Hij lag achter de Houtstraten en teugen de ies- baan fan de koaninklijke an. Nou loopt daar de Rengers- laan. Hast alles is der sloopt. Allenig fan Camstraburen en an de Dokkumer Ee is nog wat over fan de froegere bebouwing. Ik hew een boel goeie herinne ringen an die ouwe folksbuurt. In de Runiastraat konnen je prach tig speule. Ferkeer was der niet want de straat liep doad op de kassen fan Dames. Soa konnen we frijuut kaatse in de straat. En in de winter as der sneeuw lag, setten we de hele straat af en maakten dan een doalhof met sneeuwmuren, we bouwden metershoge sneeuwpoppen of een groate sneeuwhut. 's Avuns kwam oans fader dan met een keteltsje water om de boel nog sterker te maken. Soa'n "beton nen" sneeuwhut ston soms wel tot in maart, as teminsten ut leger fan de "Houtstraten" niet kwam om de boel te fernielen. De "Houtstraten" dat was oek al soa'n buurt met un biesonder karakter. In straten as de Blee- kerstraat, Westerstraat, de Glop- pe, de Houtstraten en ut Groat- en Klein Vierkant stonnen eigen lijk allenig mar éénkamerwoanin- gen. Der wudde kookt op 'e kachel of op ut petroleumstel. In de kamerkes waren bedstedes. Bij de groate gesinnen wudde der nog slapen op solder onder ut onbeskoaten dak. Soms ston ut huuske nog buuten. Der was een boel armoede en der wudde oek nog al wat dronken en niet allenig jenever mar oek spiritus, omdat dat, deurdat er gien belasting op sat, feul goedkoper was. In de Houtstraten woanden oek nog al wat bekende straatfiguren soa as: Slappe Wessel, die je op koaneginnedag een strikje pre- beerde te slieten; Anne met de Gaffel, ut petroleumwiefke; Bonne fan de skeresliep; Ouwe Hart, met sien orgeltsje; de beide Pruumen en Bouwe Westra, de papegaai. Se gaven kleur an de buurt. Der waren oek nog al wat win- keltsjes. Ik kan se niet allemaal noeme mar bij Herema kwam ik graag. Ut was een warenhuus in ut klein. Je konnen der snoep- guud kope soa as stroopsolda- ten, wit op swart en toverballen, mar oek krietsjes en gebakken knikkers en glazen bakkerts. Een mooie uutspraak fan Here ma was: "In saak is mooi, mar je mutte gien klanten hewwe en oek gien personiel." Bij Fetter op de hoek fan de Bleekerstraat en de Spanjaard slaan kochten we klompen en daar kregen we dan een stuk soethout bij. Kapper Span skeer- de met ferstand en seepte daar om in met de fergulde hand. Bakker Viersen leverde ut broad en de kustekoeke; bij Munten dam kochten we de eerpels en de groente. Melkboer Lanting mar oek wel Hendrik de Boer brachten de melk en de brij an huus. Wat kon die Hendrik de Boer trouwens prachtig fluite. Toppunt fan fermaak en oek wel spanning was as ie een emmerke met melk een paar slagen in de ronte draaide sonder dat de melk der uut floog. Bij frouw Roolvink in de Nieuwe Houtstraat was oek fan alles te koop. Een heleboel dingen nog los soa as erten, boanen, suuker, stroop en groe ne seep. De koffieboanen wud- den maald in soa'n groate molen en daarna deur een koperen trechter in de puude deen, die daarna mooi dichtfoud wudde. Teugen de buurt an lei de ies- baan fan de koaninklijke. Daar moesten je eigenlijk lid fan weze, mar feul mooier was om der fan af de Ouwe Meer op te pikken. Wij seiden trouwens altied: "De iesbaan fan de koaninklijke gaat pas open as ut begint te dooien." As de baan wel open was ston der een blauw/geel flagje op de stadsbus. Op de iesbaan wud- den belangrieke kortebaanweds- trieden houden. Ut sag der dan swart fan de meensen. In de somer wudde de iesbaan oek bruukt. Dan was er atletiek, hazzewienhonnen flogen achter een feltsje fan een knien an, mar oek wudde der kaatst. De ouwe Italiaanse granitowerker Selva kaatste goed met en ik mocht de kaatsen legge met as beloaning een kwatsje. En dan met koaneginnedag ut groate fuur- werk. Ut klubgebouw fan de iesklub wudde oek foor fan alles bruukt. Soa was der kegelen en son- dags preek fan "dominee" Plan- tenga of fan Jakob Vellenga. En nou hew ik ut nog niet eens had over Camstraburen. Daar was de smederij fan Olijnsma, die nog echt achter ut aambeeld ston en ut fuur soa mooi oplaaie late kon deur an de blaasbalg te trekken. En bij de houtdraaierij fan Miedema konnen je tieden foor ut raam staan te sien naar ut maken fan stoelpoaten of pols stukken. Bij de oudiezer- en fod- dehandel fan Cohen was oek altied wat te beleven. As se mij tuus even niet meer om de fuuten hewwe wouden, dan was ut: "Jow dy óf en gean yn it Joadelan boartsjen." Ik ging dan langs de Dokkumer Ee over de Dokkumertrekweg naar ut brugje over de Ouwe Meer. Hier ston en hij staat der nog, de molenromp fan de oaliemolen fan Zijlstra en an de andere kant fan ut water de groate cichoreifabriek fan Bokma de Boer. Achter de bebouwing lagen de tuunderijen fan Dames, Rötert, Bakker en Douma. In ut seisoen kon ik hier een sakcent ferdiene met ut plukken fan kruusbessen en rooie bessen. Bij ut folgende brugje hield de stad op. Mar eerst ston daar nog de prachtige "Villa Madjoe" met die groate, skitterende tuun en dan an de overkant de houtmo len fan Timmermans met de kolk der foor en met de boomstam men en ut water. Wat konnen je daar mooi op heen en weer springe. Nou leit hier de Eebrug. En dan ut Joadeland in. Over de padsjes naar boer Kooi en boer Sybrandy. Suukerbieten jatte en die uutholle om der doadskop- pen met een lichje der in fan te maken en dan 's avuns buurf- rouw Das de skrik op ut lief te jagen. Wat hewwe we een lol had. Hendrik ten Hoeve. (1945) Deze 'Groate Krante' is een initiatie' van een werkgroep "Afscheid Fenno Schoustra" bestaande uit Jakob Vellenga, voorzitter Theo Douma, Pieter de Groot, Lütsen Kooistra, Folkert Popma, Ype Schaaf, Jan Thies, Hylke Wierda. De krant werd gemaakt door: Hans Bakker, Hendrik ten Hoeve, Pieter de Groot Peter Karstkarei, Ype Schaaf Jakob Vellinga en Jan van der Hoek, eindredactie. Voor de foto's mochten wij, behalve op de collectie van Fenno Schoustra zelf, een beroep doen op de archie ven van Leeuwarder Cou rant, Friesch Dagblad, Piter Doete, Dick van der Heijde en Peter Karstkarei Druk en lay-out: Nederlandse Rotatie Drukkerij De broers Sietze (links) en Hendrik ten Hoeve (staand rechts) met in hun midden buurjongen Frans van der Borg voor een sneeuwpop in de Runiastraat.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 23