CITAX DE NOOD IN DE EERSTE WERELDOORLOG \Jooc al Uw autobandennaa/c AUTOBANDENCENTRUM hvmmp 'T KLEINE KRANTSJE 4 C\d Jou fvet mij jfcaqe,.... LEEUWARDEN - Uniahuurt 4 Lezers klommen in de pen SI Altijd feest Mijn broer stuurt mij regelma tig het Kleine Krantsje en het is altijd een feest als het komt. Maar het mooiste vond ik de nummers 49 met mijn oud-col lega Jopie v. d. Veen, 53 met Zeeland nog veel succes met uw Kleine Krantsje en ik hoop dat er nog heel mooie dingen in ko men te staan, o.a. over het 500- jarig bestaan van Leeuwarden. Auckland D. HAAYEMA Nieuw Zeeland mijn oude overbuurman Hannes van Dijk en 33 met mijn oude buurvrouw Snorrewiets. Hannes van Dijk woonde tegen over ons in de Bagij nestraat 4B. Daar heb ik met vrouw en kroost dertien fijne jaren ge woond. Snorrewiets woonde met haar Kobus in de Ruitersteeg, die nu verdwenen is, naast Mienkes Reinsma. Snorrewiets schilde aardappelen voor grote gezinnen. Haar vraag was altijd: „Muk oek nog eerpels skille bufre Daar verdiende ze dan een paar centen mee. De foto van het buurtfeest in de Butterhoek is voor mij kos telijk mooi, want ik woonde toen met mijn ouders in de Torenstraat, waar nu de pak huizen van de Fa. Zandstra zijn (waar ik 26 jaar gewerkt heb), dus waren er altijd bij. Kunt u mij ook zeggen wie die dame is met haar fiets links be neden op de pagina En de man links op de hoekhapfoto met pet op en papier in de hand, is dat niet Jurjen Kamstra, de los werkman - mijn vader was bij hem in de ploeg van steenlos- sers. Ik weet niet of het kan, maar mijn vrouw vroeg of u ook nog foto's had van de oude zeilma kerij van Bottema aan het Cam- straburen met Haje, zijn knecht. Verder wens ik u uit Nieuw- was op die H.B.S. en ik was op de Meisjes H.B.S. in de Grote Kerkstraat. We kwamen elkaar 's morgens ook vaak tegen in de „Bargesteeg". Ik woonde Achter de Hoven, mijn ouders hadden daar een bakkerij. Naast de winkel was een deur voor particulier gebruik, maar wij als „meiskes" - ik had nog vier oudere zusters - gingen al tijd door de winkeldeur naar binnen. We riepen dan: „Blief maar Ik ben nu alleen nog over van de vijf gezusters Prop- stra. Enfin, dat interesseert u niet natuurlijk, want u hebt waarschijnlijk geen van ons al len gekend. (Ik dwaal nu een beetje af van mijn onderwerp). Misschien vindt u mijn brief helemaal niet geschikt voor plaatsing; nu dan gaat het over. Maar dat huis „De Witte Beer" op de stille kant Nieuwestad „boeide" mij vroeger ontzettend, alleen omdat Simon de Vries daar woonde. We waren toen zo tussen de 13 en 16 jaar oud. En dan kun je al verliefd zijn Nu ben ik 77 en ik ben hier in Arnhem in een Bejaarden Centrum. Ik ben benieuwd of ik hier nog wat op hoor B. BOUMAN-PROPSTRA Bejaardencentrum ,De Paasberg' Kamer 119, Bronbeeklaan 66 Arnhem SI De Witte Beer Het is de eerste keer dat ik als abonnee op 't Kleine Krantsje - dat ik hogelijk waardeer - ook een keertje in de pen klim. Dit is namelijk naar aanleiding van uw stukje over het huis „De Witte Beer". U schreef dat dat huis in het laatst van de 17de eeuw in het Naauw was. Later was er een huis „De Witte Beer" op de stille kant Nieuwe stad tussen de Sint Jacobsstraat en de Weerd, tegenover de Waag. Daar woonde, zo omstreeks 1903, een familie de Vries en het was toen een zaak in be hang en tapijten. Ze hadden vier kinderen: Simon, Annie, Jopie en Bonnie en ik zou graag eens willen weten hoe het hun gegaan is in hun verdere leven. Hun moeder was een zuster van mevrouw Prins van de Willems kade en van mevrouw Zijlstra aan de Marssumerstraatweg. Vooral Simon, de oudste van de kinderen, interesseert me nog, omdat het een vriendje van mij was, in mijn zéér prille jeugd We waren op dezelfde dansles bij mijnheer Bogtstra; die lessen werden gegeven in het gymna stieklokaal van de jongens H.B.S. op het Zaailand. De in gang van dat gymnastieklokaal was aan de Willemskade. Simon IS Inne toekomst sien Der binne een hoop meensen die betwiefele of ten stelligste ontkenne, dat je inne toekomst sien kanne. Dergelijke ongelovi ge Thomassen, wou ik even wieze oppe rubriek: „Zo adver teerden onze voorouders in 1871", voorkomende in no. 59 van 't Kleine Krantsje van 11 januari j.l. Daar viene we disse advertentie: „31 Augustus. Koninginnedag. Vlaggen en wimpels te huur. Aanbevelend, A. Gramsma, Bol- lemanssteeg". Aangezien Koningin Wilhelmi- na (geb. 1880) in 1898 tot ko ningin kroond wudde, mut de vooruutsiende blik van Gram sma toch minstens 27 jaar weest hewwe. Bewiezen, mijneheren, Zwart op wit. Waar blieve je nou. Leeuwarden K. We hewwe de redacteur vanne rubriek „Zo adver teerden" even op 't matsje roepen. „Hoe hest dat had - Koninginnedag in 1871 1" Hew ik niet deen, er was nog een klein stukje ruumte over op die bladziede en toen het de zetter oppe druk kerij er zo mar even een stukje bijplakt, dat foor een later Krantsje bedoeld was. ]a man, die kerels doene mar Dus, so sit het, me neer K. Die zetter Red. 't KI. Kr. 13 Elfstedentocht In het „Kleine Krantsje van 14 december komt een artikel voor over de Elfstedentocht van 1917, getiteld: „mannen van het eer ste uur". Als zesde kwam toen binnen de heer E. Bergsma. Uw vraag was, wie is deze meneer Bergsma en waar is hij geble ven Deze heer Bergsma was dienst plichtig sergeant instructeur, naar ik meen bij het 9de Regi ment in Leeuwarden. Hij is een Sneker en woont nog steeds in Sneek. Zijn adres is: Looxmastraat 46. Hij weet nog TELEFOON 2 3 4 3 4 STANDPLAATS STATION Ook telefonisch te ontbieden voor stads- en buitenritten vele bijzonderheden over deze tocht. Als u er wat aan heeft, kunt u bij hem terecht. Schrijver dezes is in 1912 lid ge worden van de Elfstedenvereni- ging. Sneek S. DE WOLF Weten de ouderen het nog, de nood in de eerste wereldoor log Kolennood, melknood, zeepnood, vleeschnood (vlees met sch), benzinenood, schoenennood, broodnood, enfin ga maar door. Een uitgever van prentbriefkaarten heeft in die broodnood brood gezien en hij gaf een kostelijke serie kaar ten uit, waarop al die noden treffend worden uitgebeeld. In dit en de komende nummers van 't Kleine Krantsje roepen we de herinnering aan die tijd nog eens even op. Vandaag beginnen we met de Kolennood (Geen kolen meer om ons te warmen, ik vind nu warmte in zijn armen), de melknood (Zeg jongens gaat dat nu niet kwiek, ik heb mijn eigen melkfabriek) en de zeepnood (De zeepnood kan mij nooit verrassen, want ik ben niet gewend mij ooit te wasschen). auuiuiiHraiiiimnniHi^—(pfpRR* ji I SufjluBHtt'iMife IfÉiijfiilpli||fc|fip}|ÉiPI Telefoon 20853, b.g.g. 28292 "mi. ''Injwts!lfv rrftiT fUMPM iiife iiiüMaMltti:' j'11" TZt '"V.ui; SNORREWIETS ■WK«feite «kree**. "-.t K :i=- wmm- 7' liiiissa §f ij Jwpa* «er. al nmé ïSf;É(jK «f«wt cpsMrêftt)£?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 4