RIA BREMER-SITSKOORN AAN HAREM ONTSNAPT OCH HEDEN'T MEISKE VAN DE KOUSENWINKEL pagina 9 In haar volle agenda maakt Ria Bremer met plezier een uurtje vrij voor de Groate Krante, om te praten over de tijd dat ze in Leeuwarden woonde en bekend was onder haar meisjesnaam Sitskoorn. Haar ouders hadden de 'kousenwinkel' Sits, die in Leeuwarden en de wijde wereld er omheen vermaard werd door de reclamekreet 'Sits aan de spits'. Ria is niet in Leeuwarden gebo ren, haar wieg stond in Amster dam. Haar ouders verhuisden naar de Friese hoofdstad, toen zij in de tweede klas van de lage re school zat. „Ja, wanneer was dat precies? Ik ben erg slécht in jaartallen. Ik ben nu 57." Zij heeft haar hele schooltijd - lagere en middelbare school - in Leeuwar den gewoond en zelfs nog wat langer, want toen zij als (leerling) journaliste bij de Friese Koerier werkte, 'pendelde' zij dagelijks met de trein op en neer, haar ouders woonden toen aan de Heliconweg. „Ik ben nogal eens verhuisd in Leeuwarden, op zeker moment hadden wij drie zaken: Over de geest staat, is juf De Vet. Ik heb haar later nog wel eens opge zocht toen ze in Huize Sint Jozef aan de Voorstreek woonde." BIJ COR ACHTEROP Maar de mooiste schooljaren zou Ria later doorbrengen op de meisjes-HBS in de Grote Kerk straat. Vooral wat ze tegenwoor dig de 'buitenschoolse' activitei ten noemen, spraken tot haar verbeelding, de feestavonden van de schoolclub O.C., die zij als bestuurslid mee hielp organi seren in de Harmonie of in Zalen Schaaf. Feesten van 'toneel, zang, muziek, dans en... een beetje een show van cocktail- en avondjaponnen', zoals de de bus viel, kwam voor hen het 'ouwe Liwwadden' weer tot leven. Ria was een van die abonnees die ook zorgde voor verdere verspreiding onder bevriende oud-Leeuwarders: „Ik stuurde 't Krantsje trouw op naar Zwitserland, naar de familie Kas telein." Fenno Schoustra kende ze uit z'n Vrije Volk-periode. Een vriend, de Vrije Volk-verslagge ver Ger Bestebreu rtje had haar in contact gebracht met het Leeuwarder journaille, dat in die dagen haar 'soos' had in Amicitia zaliger nagedachtenis. Het was de tijd dat Friesland nog geze gend was met vijf dagbladen. STAMBOEKKEURING Ria Sitskoorns journalistieke car rière nam op 18-jarige leeftijd een aanvang bij de Friese Koe rier in Heerenveen - de krant van Fedde Schurer en Laurens ten Cate. Zij ging voornamelijk op pad voor de 'vrouwelijk' geachte Ria Sitskoorn (tweede van links) in 1957als bestuurslid van 'O.C.', de schoolclub van de meisjes-HBS. Kelders, Oude Doelesteeg en de Schrans. Achter de winkel aan Over de Kelders, op de hoek van de Ciprianussteeg, had mijn vader een reparatie-atelier. Ik zie daar die vrouwen nog zitten nylons 'op te halen', zoals dat heette. Ze hadden uitzicht op de steeg. Op het andere hoekje zat de touwwinkel van Elzinga." Haar vroegste herinneringen aan Leeuwarden zijn 'rooms' gekleurd. „Ja hoor, ik heb in de Bonifatius- kerk erg veel gebeden, 's Avonds om zeven uur gingen we naar het lof. Ik zat op de Elisa- bethschool, de rk lagere school in de Grote Kerkstraat. In die tijd heb ik mijn debuut op de bühne gemaakt, in een klein rolletje in het sprookje 'Repelsteeltje'. Na de lagere school ben ik eerst naar de rk mulo gegaan. Die stond er vlakbij, met dat beschut te pleintje ervoor. De onderwijze res die me het levendigst voor de Leeuwarder Courant berichtte. „Ja, het sterkst herinner je je natuurlijk de eerste keer in je eerste avondjurk." Omdat er alleen maar meisjes op school zaten, werden de jon gens van de Rijks-HBS aan het Zaailand opgetrommeld. „Wat ik me niet meer herinner, is dat Cor Boonstra mij een keer heeft thuisgebracht. Ik wist helemaal niet dat hij uit Leeuwarden kwam, tot ik hem laatst ontmoet te op een gala-avond van de televisie. Hij zat aan een tafeltje achter mij en draaide zich naar mij om. 'Jij bent toch Ria Sits koorn? Weet je dan wel, dat je nog bij mij achterop de fiets hebt gezeten?' Nu je begrijpt, dat we die avond aan gesprekstof geen gebrek hadden, we hebben een hele tijd gezellig over Leeuwar den zitten kletsen." Zij deelden beiden dezelfde ervaring: als 't Kleine Krantsje in onderwerpen, maar mocht in Leeuwarden ook naar de vee markt voor reportages over stamboekkeuringen. „Moet je je voorstellen, een meid van 18, 19 in zo'n wijde petticoat. Die wilden die boeren ook wel keuren. Dan tikten ze mij met dat stokje waar mee ze de koeien op hun kont sloegen, op mijn rok. Het Friese vee stond in hoog aanzien in die dagen. Ik weet nog goed dat er uit het Midden-Oosten veel belangstelling voor was en ik heb toen zo'n sheik-achtig type mogen interviewen. Hij had al gauw meer interesse voor mij dan voor die koeien en wilde mij graag in zijn harem in Saoedi- Arabië. Ik heb de verleiding weerstaan..." Ria maakte aanvankelijk carrière in de dagbladjournalistiek; na de 'rooie' Koerier werkte zij achter eenvolgens voor 'roomse' kran ten: Ons Noorden, het Noordhol lands Dagblad en de Volkskrant. Bij die laatste krant werd ze radio- en tv-verslaggeeefster en maakte ze kennis met het Gooi- se wereldje. Toen ze de kans kreeg een radiorubriek te pre senteren, deed ze dat aanvanke lijk 'stiekem' onder een schuil naam - „Marianne Tersteeg, wat ik min of meer had afgeleid van mijn voornamen Maria Theresia" -, maar lang was zo'n dubbelle ven niet vol te houden. Na ampe le overweging koos zij definitief voor de omroep. Het toeval wil dat het afscheid van Fenno Schoustra haar niet alleen samenbrengt met Cor Boonstra, maar ook met profes sor David de Wied, met wiens Leeuwarder afkomst ze evenmin op de hoogte was. Tot haar ver bazing hoort ze het nu voor het eerst. „Toen ik mij voor de televi sie in medische zaken ging ver diepen, heb ik met De Wied, die voorzitter van de Koninklijke Academie van Wetenschappen was, een heel goed gesprek gehad over de verantwoordelijk heid van zowel wetenschappers als journalisten bij het naar bui ten brengen van wetenschappe lijke nieuwtjes. Je moet daar zeer zorgvuldig in zijn. Ik moest onmiddellijk aan dat gesprek denken bij de professor Buck- affaire. Buck werd door de NOS gelanceerd als de man die het vaccin tegen aids had uitgevon den, en ging vervolgens pijnlijk op z'n gezicht. Ik heb wel eens gedacht: als Buck in mijn handen was gevallen, was dat waar schijnlijk niet gebeurd. Ik kan mij bij mijn programma de luxe per mitteren om de zaak wat grondi ger voor te bereiden en voel niet, zoals de redacties van nieuwsru brieken, voortdurend de hete adem van de actualiteit in mijn nek." SOETE SUYKERBOL Voor Ria Bremer is Leeuwarden vooral jeugdsentiment, al komt ze er nog regelmatig. Om twee redenen: de eerste is dat een van haar kinderen hier woont. Zoon Jorik studeert aan de Noor delijke Hogeschool vrije- tijdskunde. „Als hij over de stad vertelt, over de plekken waar hij zo al uitgaat, dan is het leuk als je die herkent uit je eigen jonge tijd. Wij kwamen vroeger ook bij Coos, alleen stond toen de vader achter de bar, nu de zoon." De tweede reden is zakelijk: zij behartigt de belangen van haar nu 90-jarige moeder - die bij haar in Soest woont - en daartoe behoort nog steeds de verhuur van het pandje in de Oude Doe lesteeg. Het pandje staat op dit moment leeg, in afwachting van een nieuwe huurder. „Ik moet dus ook daarvoor af en toe in Leeuwarden zijn. Als ik er ben, wip ik altijd even binnen bij de Soete Suykerbol in de Kleine Kerkstraat, waar wij als HBS'ers in de schoolpauze kantkoek haalden. Ik bel van tevoren de bestelling door: tien zakjes van vijf 'sükerbölen', dat is traditie. Die gaan dan thuis in de vriezer. Ria Bremer-Sitskoom. (Foto Leeuwarder Courant) Van de drie bekende oud- Leeuwarders, die wij in ver band met hun gemeenschappelijke liefde voor 't Kleine Krantsje opzochten, is Ria Bremer het bekendste 'gezicht'. Als pre sentatrice-journaliste is zij al decennia lang een vertrouw de verschijning op de vader landse buis. De laatste jaren is zij vooral bekend door haar medisch programma 'Vinger aan de pols', maar de twinti gers en dertigers van nu her inneren haar ongetwijfeld nog uit hun jeugd toen zij het razend populaire 'Stuif es in' presenteerde. Ook was ze jarenlang verbonden aan Televizier, de actualiteitenru briek van de AVRO, de omroep waar ze tot voor kort op de loonlijst stond. Kort geleden is Ria Bremer 'voor zichzelf begonnen', zoals Leeuwarders dat ple gen te noemen. "Medical Mutti Media' heet haar pro ductiebedrijf, dat voor ver schillende opdrachtgevers - televisie, bedrijfsleven en overheid - tv- en videoproduc ties op medisch terrein maakt. Ria is getrouwd met televisiemaker Bob Bremer en woont in Soest. Zulke lekkere suikerbolletjes zijn typisch voor Friesland, die kun je in Holland nergens krijgen." Leeuwarden mag in de loop van de jaren erg veranderd zijn, de veranderingen zijn volgens Ria niet zo ingrijpend dat ze het karakter van de stad hebben aangetast. „De veranderingen onderscheiden zich niet van ste den elders in het land, is mijn indruk." Over verandering ge sproken: weet zij dat in hun oude pand aan Over de Kelders, op de hoek van de Ciprianussteeg, sinds kort een filiaal van het sex- orderbedrijf Christine Ie Due gevestigd is? Ria, opgetogen: „O ja? Dat zal ik mijn moeder vertellen. Als mijn vader nog geleefd had, zou hij daar erg om hebben moeten lachen. Ja, daar had ie de humor wel van inge zien!" Pieter de Groot

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 9