Nieuws van het Gemeentearchief Klaas Zandberg Op weg nHHr een 'Historisch Centrum ]jee u warden1 Op 22 november presenteerde LI W de nieuwe cultuurnota van du Gemeente Leeuwarden voor de komende vier jaar. In dit lieleidsstuk werd de nadruk gelegd op taai en geschiedenis met als een van de uit gangspunten versterking van de rol van Gemeentearchief en monumentenzorg. I let nieuwe beleid laat zich samenvatten ais levende geschiedenis voor iedeivten" levert! drukt uil dat de tijd van vooral passievo in formatie verstrekking voorbij is. en dat het Gemeen Lea rch ie f-nieuwe-stiji het brand punt wordt van activiteiten op historisch gebied. Het begrip toegankelijk maken moet voortaan letterlijk werden opgevat, Wense lijk is dut een sterkt verbreding van de doel groepen plaatsvindt. Historische in formatie en historische activiteiten zijn er in principe voor iedereen. Daarbij is oen oriëntatie op het voortgezet onderwijs on de hogere groe pen van het basisonderwijs een belangrijk breekijzer. De dienstverlening zal zich nog meer dan nu moeten ontwikkelen v;m een betrekkelijk eenvormig gebeuren in de stu diezaal, naar een veelvormige activiteit. Hel zwaartepunt moei zich de komende jaren verplaatsen naar de digitale front-office: de website. Hihlinthwk en beeld verzameling zullen vooral in het bereiken Van nieuwe doelgroepen een belangrijke rol spelen, /on der een goede digi tale presentatie van deze collecties koml de functie van hel toekom stige Gemeentearchief ais kern v;tn liet Historisch Centrum Leeuwarden ui el uit de verf. Ken krachtenbundeling van iedereen die zich mot historische informatie on histori sche activiteiten met liet rekking loL de stad Rondleiding in het Gemeentearchief door U'rrjE Dolk tijden? een open dninn het Stadhuis idat tot 1970 het archief huisvesting bovdlin 1958. (foto; Sj. Andringa) [.eeuwarden bezighoudt ligt voor do hand. De archieven bores.ten in hot Gemeente archief, bei grootste deel van de museale voorwerpen is verspreid over het Fries Museum, de gemeentelijke gebouwen en het Gcmeetuearchiof, en historische informatie over Leeuwarden wordt behalve door hel. Gemeentearchief ook verstrekt door de his torische vereniging, monumentenzorg en SPL/VW, De Gemeente streeft naar oen in tegrale presentatie van de geschiedenis van de stad. De kracht van do nieuwe instelling zit hem in de combinatie van bet zichtbare en lastbare historische erfgoed (zowel ohjer- ten oIh documenten) met de digitale media en met talloze concrete historische activitei ten die de geschiedenis van Leeuwarden weer echt tot leven brengen. Het beoogde Historisch Centrum [.«eu war den beeft vier hoofdfuncties; verwerven, beheren ooi beschikbaar stel len van 'deels digitale) historische informa tie; wettelijk toezicht op de nog niet overge brachte gemeentelijke archieven; organiseren van (educatieve i historische activiteiten; presentatie van de stadsgeschiedenis, in samenwerking met het Fries Museum. Uitgangspunt hierbij is de integratie van alle activiteiten op hel terrein van de go- sehindents van do stud in het Historisch Centrum Leeuwarden. Verregaande samen werking mol andere instellingen die zich he- ïighoudvn met de gen chi odenis van l-ceii ward en, hij voorbeeld do gemeentelijke monumentenzorg on do Leeuwarder Historische Vereniging Aed Un-werd, ligt voor de hand- Op zijn beurt kan hel Historisch Centrum Leeuwarden faciliteiten delen on op voir fronten samenwerken met organisaties op historisch gebied in Leeuwarden die een ander groteri werkter rein hebben dan de gemeente. Deze samen werking wordt dooi' df- Gemeente getoetst op de bijdrage die bot levert aan de doelstellin gen van het eigen beleid op bet terrein van het lokale historische erfgoed- Overleg met Frovinsjale Biblioteek, Fiwsk Letterkundich Museum en Dok u mini aasjes int rum en Ryksargyl hiedl goede kansen om tot een breed scala aan samenwerkingsvormen te1 komen. Om de nieuwe Laken goed te kunnen uitvoeren zal ruimte moeten worden gevon den voor een conservator stadsgeschiedenis» een educatieve medewerker en een webmas ter. Voorwaarde voor de concent ral ic "p de historische taken is dat zaken op het facili taire vlak in orde zijn. üuk de huisvestings problemen van heL Historisch Centrum Leeuwarden zullen moeien worden opgelost. Hol Historisch Centrum t-iccuwarden zal

Leovardia, 2000-2018 | 2000 | | pagina 30