Propsma: Heimat, Aurora, nasi en saté 22 Jelma Knol Bij oudere Leeuwarders is de zaak van de familie Propsma, De Heimat in de Bagij- nestraat, nog steeds een begrip. Je kon er heerlijk eten, maar je kon je warme diner ook thuis laten bezorgen. Grote afnemers waren politie en arrestanten op het politiebureau vlak om de hoek op de Nieuwestad. Vanaf 1949 was het restau rant bovendien de eerste Chinees in de Friese hoofdstad. Hendrik Propsma (84 jaar) blikt voor Leovardia terug op zijn werkzame leven als restaurateur en later als cipier op het Blokhuisplein. Het interieur van Café Restaurant De Heimat in de Bagijnestraat De foto uit Fan Fryske Groun laat het sfeervolle interieur zien van de Heimat, het café-restaurant dat sinds 1930 aan de Bagijnestraat 65 was gevestigd, op de hoek van de Sint Anthonystraat. De jonge vrouw in het midden is Dina Propsma. Links en rechts van haar staan haar vader en moeder, de oprichters van het restaurant. Dina's broer, Hendrik Propsma, die zijn ouders in de zaak opvolgde, weet nog precies hoe het zit: 'Mijn vader heeft een aantal jaren in Duitsland gewerkt als mijnar beider. Toen hij terugkwam in Leeuwar den begon hij met mijn moeder in de Bagijnestraat een groentezaak. Na een tijdje bezorgden ze ook diners aan huis. Moeder kookte het eten in hele grote bak ken en vader bracht het bij de mensen. Voor maar 1,25 kreeg je een compleet diner aan huis bezorgd: soep, aardappels, vlees, groente en een nagerecht. Een uit smijter laten brengen kon ook: voor vijftig cent. De bezorging deden we achter op de fiets met een zelfgemaakte dubbelwandi ge kist op de bagagedrager, ongeveer net zo als de pizzakoeriers van tegenwoordig. Later gingen we met de auto. Vanaf 1947 tot 1985 hebben we diners geleverd aan de arrestanten op het politie bureau aan de Nieuwestad. Direct contact met de arrestanten hadden we uiteraard niet. Wel kregen we soms een briefje dat ze het eten erg lekker hadden gevonden. Dat was het werk van mijn vrouw, Janke Propsma-Schaafsma. Zij heeft tot 1985 diners gekookt. Een van de opmerkelijkste dingen die ik heb meegemaakt was een Nieuwjaarsdag, vele jaren geleden. Het was erg roerig geweest in Leeuwarden en er zaten maar liefst dertig arrestanten in de cel. Of wij maar even voor een ontbijt konden zor gen.... Nu hadden we wel brood in de vrie zer, maar niet genoeg. Toen ben ik met de poltie op zoek gegaan naar een bakker die nog brood kon leveren.' Heimat werd Aurora 'In 1930 hebben mijn ouders de groente zaak in de Bagijnestraat definitief in een café-restaurant omgezet, onder de naam Heimat. Die naam heeft mijn vader geko zen omdat hij uit Duitsland kwam. Tegen over het Huis van Bewaring bestond al een zaak met de naam Ons Huis en op het Rui- terskwartier had je Us Thus. Mijn vader sprak door zijn werk in de Duitse mijnen uiteraard Duits. Voor 1940 hadden we geregeld Duitse klanten in de zaak, man nen die nieuwe machines installeerden in de drukkerij van het Vrije Volk. Vader had overigens al in 1936 in de gaten dat het met Duitsland de verkeerde kant op ging. Hij zei altijd: 'Die Hitier wil wel van alles, maar het komt niet goed.' In de oorlog wilde de bezetter Duitse officieren bij ons laten eten. Mijn ouders voelden daar niets voor. Om die situatie te voorkomen, hebben ze de zaak nogal ver-

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 24