Traditiekamer, een museum op de Vliegbasis 26 Agaat de Haan Keegsdijkje 7. Het adres van de vliegbasis en het adres van de Tradititekamer. Het oudste gebouw op de basis is nu in gebruik als Traditiekamer. Het stamt uit de tijd dat Vliegbasis Leeuwarden nog een burgervliegveld was. De KLM gebruikte het gebouw toen voor het afhandelen van vluchten. De verscheidenheid aan voorwerpen in de Traditiekamer geeft een helder beeld van de historie van de vliegbasis. In 1932 begon nen enkele mensen met zweefvliegen en twee jaar later maakten motorvliegtuigen ook gebruik van de start- en landingsbaan, die toen nog bestond uit een grasstrook. In 1938 opende de toenmalige commandant, J. van der Steeg, het vliegveld officieel. Samen met H. Das vormde hij de leiding van het vliegveld. De opening was voor die tijd een grote happening; maar liefst 28.527 bezoekers waren er bij aanwezig. Puin uit Rotterdam De Duitsers namen het vliegveld tijdens de oorlog in en breidden het terrein verschil lende keren fors uit. De tekeningen die in de Traditiekamer te vinden zijn, geven een goed overzicht van alle uitbreidingen. De bezetters gebruikten het puin van de bom bardementen op Rotterdam voor het aan leggen van de startbanen. Het vliegveld is herhaaldelijk door de geallieerden gebom bardeerd. Na het vertrek van de Duitsers in 1945 bleef er slechts een ruïne over. Na de wederopbouw bleef het vliegen beperkt tot Nederlandse Spitfires van de regerings- dienst en Belgische Spitfires die boven de Vliehors op Vlieland schietoefeningen hielden. Tot september 1949 maakte ook de KLM nog gebruik van de start- en lan dingsbanen voor vluchten binnen Neder land. Na 1949 maakten eerst de Comman dant Vliegbasis en later de Commandant Vliegdienst Squadron gebruik van het oude vluchtafhandelingsgebouw. In de jaren negentig van de vorige eeuw was het gebouw overbodig geworden en stond het op de nominatie om gesloopt te worden. Enkele medewerkers van de vlieg basis zetten zich in om het oudste gebouw op de basis te behouden en de bestem ming van Traditiekamer te geven. Op 11 april 1994 werd de Traditiekamer officieel geopend. Keegsdijkje 7 was niet langer het adres van het kloppend hart van de vliegba sis, maar het adres voor wetenswaardighe den omtrent de historie van het veld. Oude foto's, voorwerpen die door de jaren heen verzameld of geschonken zijn, worden ten toongesteld om de rijke historie in kaart te brengen. Zonder schenkingen zou het 'best bewaakte' museum niet kunnen bestaan. De vele modelvliegtuigen die in de Traditie kamer staan opgesteld, herinneren aan de Tweede Wereldoorlog. Schaalmodellen van de Russische vliegtuigen die de Duitsers confisqueerden en als misleiding gebruik ten voor de geallieerden staan keurig in de vitrine naast het servies van de nazi's. De eerste introductieboekjes voor militairen die gestationeerd waren op Leeuwarden zijn de moeite van het bekijken waard. De boekjes zijn voorzien van tekeningen door militairen, de teksten zijn getypt. De teke ningen verduidelijken de tekst met veel humor. Op dezelfde manier zijn er hand boeken voor militairen gemaakt. In één van de handboeken worden de gedragsco des, waarvan sommige achterhaald andere nog actueel zijn, beschreven. Hulp bij zoektocht Vroeger was het een gewoonte voor vlie gers om elke dag hun belevenissen op te schrijven. Deze belevenissen vormden vaak een dik boek met daarin alle anekdo tes, gebeurtenissen en informatie uit een bepaalde periode. Een voorbeeld daarvan is een dagboek uit begin jaren vijftig van de twintigste eeuw. De naam van de vlieger die verantwoordelijk is voor dit naslagwerk is helaas niet meer te achterhalen. Het dag boek bestaat uit twee delen met prachtige tekeningen. Voor veel mensen is de Tradi tiekamer een hulpmiddel om informatie uit het verleden te achterhalen. Familieleden van oud-medewerkers doorzoeken archie ven, bekijken foto's en spitten oude dag boeken door, in de hoop iets te vinden dat hen kan helpen bij de zoektocht naar vroe ger. Soms verwijst de Traditiekamer naar de sectie luchtmachthistorie in Den Haag, waar veel informatie uit de historie van de Koninklijke Luchtmacht wordt bewaard. Het museum is elke eerste donderdag van de maand voor het publiek geopend. De beheerders leiden u tijdens uw bezoek persoonlijk rond. Wel zouden zij het op prijs stellen als u uw bezoek van tevoren telefonisch aankondigt (058 23 46 700). Voor groepen van meer dan tien personen bestaat de mogelijkheid een aparte afspraak te maken voor een bezoek aan de Traditiekamer.

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 28