Nieuws van Aed Levwerd LeovttjTd ca»; 29 alle zaken die het Leeuwarder onderwijs betroffen. Er was hem veel aan gelegen om de positie van het onderwijzend personeel te verbeteren en hun werkomstandighe den 'licht en aangenaam' te maken. Vroegtijdig overlijden Helaas heeft Meijer zijn talenten niet lang ten dienste van de gemeente Leeuwarden kunnen aanwenden. Al in 1896 bleek dat hij aan tuberculose leed. In de herfst en winter van dat jaar was hij geruime tijd door ziekte verhinderd zijn taak als wethouder waar te nemen. Natuurlijk had dat ook gevolgen voor het onderwijs. De beslissing over vele zaken, zoals de verhoging van de salaris sen van het onderwijzend personeel, moest op de lange baan geschoven worden. In het vooijaar van 1897 leek Meijer weer wat her steld, maar het bleek slechts een korte ople ving. Op 5 augustus 1897 om vijf uur in de morgen kwam het einde. Hij werd slechts 51 jaar oud en liet een vrouw en vijf kin deren achter, van wie de jongste nog geen De verweerde grafzerk van Johannes Carel Meijer op de Oude Begraafplaats aan de Spanjaardslaan tien jaar was. Johannes Carel Meijer werd op 7 augustus met gepaste praal ter aarde besteld op de Stadsbegraafplaats, le afde ling. Op de voorpagina van de Leeuwarder Courant van 6 augustus werd over ander halve kolom een uitgebreid en zeer lovend 'in memoriam' gepubliceerd. Ondanks het feit dat Meijer een jaarin komen van ruim 6000,- had, verkeerde het gezin in financiële zorgen. Zijn wedu we wilde de erfenis slechts aanvaarden onder voorrecht van boedelbeschrijving. Nu bleek dat er weinig over was. Drie maanden na de dood van haar man moest Gerritje Bleeker het prachtige huis aan de Nieuweburen verkopen. Voor 14.000,- werd de arts Johan Christiaan Schreuder de nieuwe eigenaar. Het wegvallen van de vader in het jonge gezin had grote gevol gen; de kinderen vertrokken na verloop van tijd allen uit Leeuwarden, op zoek naar een bestaan in Holland, Twente, het 'wrede paradys' van Nederlands-Indië en Argentinië. Hun moeder verliet tien jaar na het overlijden van haar man de stad waar hij eens zo'n belangrijke positie had ingenomen. Meijer en zijn werk voor Leeu warden raakten in de vergetelheid; in de nieuwste Leeuwarder stadsgeschiedenis wordt hij niet één keer genoemd. Excursie naar Kampen Zaterdag 7 juli jl. brachten ongeveer twin tig leden van Aed Levwerd een bezoek aan de oude Hanzestad Kampen. In het gemeentearchief werden onder leiding van Menno Koopstra (vroeger HCL) top stukken uit de rijke historische collectie bezichtigd. Daarna volgde een rondleiding door de binnenstad. De Leeuwarder arche oloog Alexander Jager, sinds enige tijd in dienst van de gemeente Kampen gaf uitleg over de ontstaansgeschiedenis van de stad Kampen. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan het stadsmuseum. Tegen het einde van de middag splitste de groep zich in tweeën. De ene helft bezocht de oude raadszaal; de andere helft gaf de voorkeur aan een onlangs voltooide kopie van een Hanzeschip, een Kogge. Excursiegatigers voor de Broederpoort in Kampen Lezing en Open Monumentendag Donderdag 6 september organiseerde Aed Levwerd een lezing over historische horeca in Leeuwarden. De belangstelling was ver heugend groot. Op zaterdag 8 september vond de jaarlijkse Open Monumentendag plaats; ook hier was het thema 'historische horeca'. De dag werd in de Friesche Club geopend door mr. P. Bokma, telg uit een bekend destilleerdersgeslacht. Hij vertelde over de begintijd van het bedrijf Bokma in Leeuwarden, waarbij kantoor werd gehou den aan de Tuinen. Een groot aantal hore- ca-monumenten was op deze dag voor het publiek geopend: de reeds genoemde Frie sche Club, Het Oranje Bierhuis en nog vele andere. Erg druk was het ook bij het huis van Hendrik ten Hoeve, waarin ooit een branderij was gevestigd. Hoewel het nooit

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 31