Anno Houwing, politieman in hart en nieren 1 Jack de Vries 'Als ik mijn leven zou overdoen, zou ik opnieuw bij de politie willen, tenzij ik afge- test zou worden'. Deze woorden sprak de oud-verzetsman Anno Houwing tijdens zijn afscheid als Leeuwarder politiecommissaris op 28 juni 1968. Op die dag kwam een einde aan een politieloopbaan van veertig jaar, die alleen in de Tweede Wereld oorlog enkele jaren onderbroken werd. In die periode wijdde Houwing zich geheel aan zijn verzetswerk tegen de Duitse bezetter. Houwing was een markant persoon, zwijgzaam en voorzichtig. Deze karakter eigenschappen maakten hem bij uitstek geschikt voor het beroep van politieman. Niets ontging hem, maar zoals een politie man betaamt, zweeg hij als het graf. De Leeuwarder burgemeester mr. A.A.M. van der Meulen, met wie Houwing vele jaren nauw had samengewerkt, zei het tijdens Houwings afscheid zo: TJ hebt zich wel eens de meest gehate man van Leeuwar den genoemd. U wist van vele burgers veel af, maar gevestigde reputaties wisten dat die gevaarlijke kennis hun geen schade zouden doen'. Hoewel Houwing bij velen stug en gesloten overkwam, ontbrak het hem niet aan humor. Toen hij op een dag op de gang van het Leeuwarder politie bureau door iemand werd aangesproken die de commissaris wilde spreken, wees Houwing naar de voormalige hoofdagent Groeneveld, die na zijn pensionering de functie van portier vervulde en door zijn collega's ook wel de ondercommissaris werd genoemd. Houwing zei tegen de man: 'Daar zit hij' en wandelde vervolgens weg. Ook na zijn pensionering kwam Houwing nog regelmatig in het nieuws. Bij voor beeld in 1982 toen zich tijdens een voet balwedstrijd tussen SC Cambuur en FC Den Haag ernstige supportersrellen had den voorgedaan. Naar aanleiding van het politieoptreden verscheen het volgende ingezonden stuk in de Leeuwarder Cou rant onder de kop 'Haal Houwing in huis': 'Het is nou wel makkelijk om de politie de schuld te geven van al die ellende op en om Cambuur en in Grouw, maar de poli tie moet toch vertaald worden met politie- Anno Houwing, 1905-1983 leiding. Ik herinner me nog heel goed de flowerpoweracties in de jaren zestig en - nog verder terug- de rock and roll-rel in de jaren vijftig op de Wirdumerdijk. Toen stond de politie onder leiding van com missaris Houwing en burgemeester Van der Meulen. De eerste nam daadwerke lijk deel aan de acties en meed daarbij de gummistok niet'. Een ongelukkige jeugd (1905-1925) Anno Houwing werd geboren op 9 oktober 1905 in Blijham, als tweede zoon van de plaatselijke postbode Roelf Houwing en zijn vrouw Foktje Zwager. Zij overleed toen Anno twee jaar oud was. Zijn vader hertrouwde in 1910 met Jurrina Everdina Winterboer, met wie Anno het slecht kon vinden. In 1911 sloeg het noodlot opnieuw toe, toen Anno's oudste broer Aldert Willem onder een wagen kwam en overleed. Jaren later, in 1925, overleed een halfbroer die ook Aldert Willem heette, aan de gevolgen van hersenvliesontsteking. Door al deze tragische gebeurtenissen kreeg Houwing een groot verantwoordelijkheidsgevoel, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn tweelingzuster en halfbroers. Wellicht is dit één van de redenen geweest dat hij politieman is geworden. Maar het is niet ondenkbaar dat de aanwezigheid van een kazerne van de Koninklijke Marechaussee in de buurt ook een rol heeft gespeeld in zijn keuze. Van agent tot hoofdrechercheur (1925-1940) Nadat Houwing zijn militaire dienstplicht had vervuld, meldde hij zich als vrijwilliger aan bij de gemeentepolitie in Groningen. Daar leerde hij de eerste beginselen van het politievak van enkele ervaren politie agenten. In 1926 gaf hij zich op voor de politieopleiding in Hilversum. Om toegela ten te worden moest hij aan strenge eisen voldoen: minimaal 20 jaar en langer dan 1.75 m zijn en aantoonbaar beschikken over een gezond verstand en een oprecht karakter. Na zijn opleiding met succes te hebben afgerond, kreeg hij een vaste betrekking bij de gemeentepolitie in Gro-

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 3