Kneppelfreed: slag op het Zaailand 5 Jakob Vellenga De vrijdagmarkt op 16 november 1951 in Leeuwarden beleefde een bizar slot. Aan de westkant van het Zaailand werden kraampjes ondersteboven gelopen door vluchtende mensen, die werden opgejaagd door politiemannen. Gummiknuppels zwaaiden en daalden soms neer op ruggen en schouders. Brandweerslangen waren uitgerold. Politiemotoren zigzagden door groepen mensen. Maar het duidelijkst waren de knuppels, de kneppels. Vrijdag 16 november Kneppelfreed! Van melkkar naar rechtszaal Op het arbeidsbureau aan de Willemskade had een laatste klant mij reeds nieuwsgie rig gemaakt met zijn versie van de feiten, en toen ik even later ging kijken, zag ik het met eigen ogen. Ik begaf mij onder de onthutste mensen. Sommigen van hen hadden reeds vanaf het middaguur voor het Paleis van Justitie gestaan, waar ze de grote rechtszaak van 16 november 1951 binnen hadden willen bijwonen. Want het ging deze felle voorstanders van het recht van de Friese taal niet alleen meer om die melkboer die süpe en molke op zijn kar had staan in plaats van karnemelk en melk. Ook niet om de veearts, die de kantonrech ter die de melkboer op de bon had geslin gerd (we wonen in Nederland!) ongezouten de wacht had aangezegd en die ook werd geverbaliseerd. Welnee, het ging om Fedde Schurer, die in een hoofdartikel in de Frie se Koerier de rechterlijke macht vergeleek met de Swarte Heap, die eeuwen geleden het Friese platteland had geterroriseerd. Als Schurer terecht zou staan, zouden deze mensen achter hem staan, voor het recht om Fries te gebruiken op alle terreinen. Ook als door enkele rechters gegriefde Frie zen wilden ze deze rechtszitting bijwonen. Honderden mensen! Kruitvat en lonten Er was dus een kruitvat, en de lonten waren er ook. Want die honderden moes ten luid morrend buiten blijven, want er was met opzet een kleine zaal gekozen (lont 1). Na een paar uur werd binnen een ondubbelzinnig 'schuldig' uitgesproken (lont 2). Dat bericht werd buiten met hoon gelach en gejoel ontvangen, en toen even later de 'schuldigen' naar buiten kwamen, werden ze met gejuich begroet. De men sen bleven staan, luisterend en pratend, en hun idolen omringend. Toen zijn er zenuwachtige telefoontjes van het Paleis naar het stadhuis gegaan met het verzoek de orde te herstellen, 'want er stond een uitzinnige menigte buiten' (lont 3). Het antwoord van burgemeester Van der Meu- len en politiecommissaris Houwing was duidelijk: agenten rukten op en zwaaiden de knuppels; de brandweer verscheen; motorfietsen ronkten (lont 4). Het kruitvat knalde! Mensen gingen, ondanks een her haalde aanmaning, slechts aarzelend en met tegenzin weg. Reacties werden feller en marktkramen sneuvelden. Het Zaai land op 16 november 1951. Mensen scho ten mij aan en deden hun verhaal. Een van hen was Barend van der Veen, die samen met zijn vrouw Martsje en enkele kinde ren voor het eerst het Fries beroepstoneel vorm gaf. Terwijl wij stonden te praten naderde een motoragent om ons te verdrij ven. Mogelijk herkende de politieman mij (sinds kort voor zitter van de grootste fractie in de gemeenteraad), en met een boze blik zwenkte hij rechtsomkeer. Zo ging het niet overal. Pas na uren werd het rustig op het Zaailand. Dagenlang hebben de kranten over die vrijdag 16 november, later als Kneppelfreed aangeduid, geschreven. Twee dingen sprongen er uit. Natuurlijk, een fel Bij de ordehandhaving op 16 november werden motoren met zijspan ingezet, hetgeen achteraf door het gezag als zeer ondoelmatig werd beoordeeld

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 7