Gedane zaken: Radio Van den Akker Lcovor^ 7 Anna de Jong In een stad die leeft komen en gaan winkels. In de rubriek Gedane zaken stappen wij nog één keer een verdwenen zaak binnen. Dit keer Radio Van den Akker. We nemen u mee naar de Beijerstraat, waar Pé van den Akker geboren en getogen is. Radio Van den Akker, een begrip in Leeu warden sinds 1922. De vader van Pé van den Akker was electricien en begon in de Beijerstraat voor zichzelf. Het pand was aan trekkelijk omdat je voor het uitstallen van pendellampen een hoog plafond nodig had en de zaak in de Beijerstraat bood die gelegen heid. In 1927 begon Van den Akker sr. met zelfbouwradio's. Het was een echt kleinbe drijf: vader bouwde de radio's, medewerker Bloemhof maakte de kastjes en moeder de rozetten. Van den Akker werd de eerste Philipsdealer in Leeuwarden en de televisie, het "blauwe kastje' deed zijn intrede. De jonge Pé (hij had belangstelling voor alles wat electrisch was) ging eerst naar de kleuterschool op het Toernooiveld (nu zij-in gang van de Prinsentuin) en daarna naar de jongensschool. Het 7de leerjaar dat toegang gaf tot de HBS, werd bij meester Schaafsma op de Keizersgracht doorgebracht. Vanaf 1937 ging Pé naar de Rijks HBS aan het Zaailand. In 1942 werd de school echter gesloten, maar het onderwijs werd voortge zet op de meisjesschool: de jongens gingen 's morgens en de meisjes 's middags naar school. Vanwege de oorlogsomstandigheden spraken de leerlingen af niet te slagen voor het eindexamen. In 1943 ging Pé machine- en electrotechniek volgen op de MTS, hij liep een jaar stage bij Philips Eindhoven en slaagde in 1947. Tijdens de oorlog bood de zaak onderdak aan onderduikers. Achter de gevel aan de straatkant was een schuilplaats en zelfs onder de trap was een schuilruimte, waar omke Douwe in een ongelukkige houding even 'üt de wei' moest. Ook Pé zelf is aan 'Mitkommen' ontsnapt; in bed gelegen veinsde hij difterie; de hoogrode kleur van de patient en de lysolgeur deed de Duitsers terugdeinzen! Radio Van den Akker aan de Beijerstraat, 1973 De oorlog was voorbij, Pé kreeg alsnog zijn HBS-diploma en de wereld lag voor hem open. Echter, hij ontmoette de vrouw van zijn leven en keerde terug naar de Beijerstraat. In 1948 werd er getrouwd en het jonge paar ging boven de winkel wonen op nr. 6. De televisie kwam op. Veel toestellen gingen op basis van huurkoop, met een wekelijkse betaling, de winkel uit. Altijd onderdelen voorradig en veel service bieden, dat was de kracht van het bedrijf. De winkel breidde uit en besloeg nu nrs. 4-6-8 plus een werkplaats in de Kleine Hoogstraat. De Beijerstraat was een echte winkel straat waar hard gewerkt werd: in Pan huis- bloemenzaak, Smid- wikkelbedrijf, Van Dijk de kapper; een meubelzaak en bij Rosenstein hoeden en petten, bekend van zijn strohoeden. Radio Van den Akker was een prachtig bedrijf, waar de heer Van den Akker met plezier en weemoed op terug kijkt. Ook mevrouw Van den Akker werkte altijd hard mee, zij regelde onder andere de afbetaling met de klanten. In 1966 begon mevrouw Van den Akker met de verkoop van grammofoonplaten; Nieuwestad 93 werd de nieuwe platen zaak. Van den Akker werd Phonogram dealer. De popmuziek kwam op en disk jockey Sierk Goedemoed kwam in de zaak. Het ging goed met de zaken, totdat Van den Akker merkte dat zijn vrouw vermoeidheidsverschijnselen vertoonde. Hoewel zijn vrouw het er aanvankelijk niet mee eens was, werd de zaak in 1971 overgedaan aan Siep van der Veer. Na een kleine inzinking leefde mevrouw Van den Akker weer helemaal op, werd onder andere aktief bij de commerciële club en organiseerde lezingen bij de zogenaamde 'electrische' vrouwen. Nadat tien keer de ruiten waren ingegooid, na berovingen en bedreigingen, en dat soms drie keer in een week, heeft Pé van den Akker in 1983 het besluit genomen om te stoppen. De panden in de Beijerstraat zijn verkocht en worden inmiddels verbouwd tot fraaie binnenstadsappartementen. Het archief van de zaak is in bewaring gegeven aan het HCL. Smfa-TtchniKh StdrljF TH. VAN DEN AKKER BEIJERSTRAAT 6 - LEEUWARDEN T«U>. Uitsluitend in Philips producten JBjAn>Ni LIP si im [OADlSi OUDB UW OAK REKENING Factuur van Radio-Technisch Bedrijf Van den Akker uit 1934 tA.

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 9