Moordenaar Jut overleed in Leeuwarder gevangenis 19 Ellen Schat Hendrik Jacobus Jut zou een lang vergeten negentiende-eeuwse moordenaar zijn, ware het niet dat zijn naam nog steeds verbonden is met een kermisattractie: de Kop van Jut. Jut werd in 1876 in Den Haag tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld voor de moord op twee vrouwen en stierf twee jaar later in de Leeuwarder strafgevangenis. De dubbele roofmoord die in Den Haag was gepleegd hield heel Nederland in 1872 en de jaren daarna in haar greep. Twee vrou wen, de rijke weduwe Van der Kouwen en haar dienstbode Heleentje Beelo, waren met dolksteken om het leven gebracht. Pas twee etmalen na de moord vond de politie de vrouwen en werd duidelijk dat voor tien duizenden guldens aan juwelen en effecten waren verdwenen. In het hele land werden liedjes gezon gen over de gruwelijke daad en de kran ten stonden vol met speculaties. Ook de Leeuwarder Courant hield haar lezers uit gebreid op de hoogte van de nieuwste ont wikkelingen. Verschillende verdachten wer den gearresteerd, zoals ene De Jong, die tien maanden onschuldig zat opgesloten en probeerde zichzelf op te hangen. Op de werkelijke moordenaar, Hendrik Jacobus Jut, berustte vooralsnog geen enkele ver denking. Hij kende de slachtoffers goed en was waarschijnlijk ook op de begrafenissen aanwezig. Jut was vaak bij de weduwe Van der Kouwen thuis geweest, omdat hij een relatie had met haar tijdelijke dienstmeid, Christina Goedvolk. Heleentje Beelo volgde Christina als dienstmeid op. Hendrik Jacobus Jut, geboren in 1851 in Amsterdam, was de zoon van Maria Geertruida Jut en een onbekende vader. Op zestienjarige leeftijd ging hij als vrij willige kannonier in dienst bij de artille rie, maar na twee jaar werd hij 'wegens een zwak lichaamsgestel' afgekeurd. Jut werkte daarna als kelner in verschillende hotels in Den Haag en Rotterdam. In een van deze logementen ontmoette hij Chris tina Goedvolk. Zij was enkele jaren ouder en had twee kinderen gekregen, waarvan één al snel na de geboorte was overleden. Hendrik Jacobus Jut Het andere kind (van een militair die naar Indië was vertrokken) werd waarschijn lijk voor het grootste deel opgevoed door Christina's ouders. Geen geld om te trouwen Toen Christina zwanger raakte van Jut, wilde hij haar trouwen. Zijn kind moest, in tegenstelling tot hemzelf, een wettige vader hebben. De schande en pesterijen die hij zelf had ondergaan wilde hij zijn zoon of dochter besparen. Het probleem was echter dat zij geen geld hadden voor een bruiloft, een woning en de opvoeding van een kind. Christina Goedvolk De hopeloze situatie waarin Jut en Chris tina zich bevonden werd nog eens extra benadrukt door de rijkdom van de ex-werk- geefster van Christina, weduwe Van der Kouwen. Het kapitaal van de weduwe was duidelijk zichtbaar: ze was zo onverstandig haar vermogens aan iedereen te tonen en vond het niet nodig effecten en dergelijke bij een bank onder te brengen. Jut en Chris tina konden het verschil in rijkdom niet ver kroppen en er begon een luguber plan vorm te krijgen. In de nacht van 13 december 1872 sloegen zij toe. In hoeverre Christina een rol van betekenis in het drama speelde is altijd onduidelijk gebleven.

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 21