La» it 26 schafte: de Schoolstraat. Het acht-lokalige gebouw was een ontwerp van Thomas Romein en neergezet voor ruim 30.000 gulden. De school maakt een behoorlijke groei mee want nog geen twintig jaar later moet de gemeente besluiten tot uitbrei ding. In 1891 verrijst schuin achter het gebouw een uitbreiding naar ontwerp van stadsachitect Noordendorp. Het gymnas tieklokaal is eveneens een ontwerp van Noordendorp en hij voorziet het pand van nogal wat franje: gevelstenen met teksten, een kraagsteen met de Leeuwarder leeuw, allerlei accentueringen in muren en met selwerk en bovenal een gevelband met tegeltjes waarop uitgebeeld een aantal gymnastieksporten. De school verandert in 1902 van aard: het wordt een ULO, die in 1914 naar de Wissesdwinger verhuist. De school in de Schoolstraat wordt school 5 (a en b). Gym- nastiekschool 4 komt vanaf dat moment niet meer apart in de boeken voor en wordt kennelijk als vast onderdeel van het schoolgebouw beschouwd. In 1942, er is dan alleen nog maar sprake van School 5, blijkt de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters, toen nog een avondopleiding medegebruiker van het gebouw. Na de oorlog wordt naast school 5 ook school 2, bekend als de Brugschool, in het gebouw aan de Schoolstraat geves tigd. Kort daarop vertrekt school 5 naar de Emanuel Murandstraat in Huizum en verhuist de gemeente de Schippersschool van de Perkstraat naar de Schoolstraat. In de zestiger jaren vindt de Tjerk Walles MAVO er tijdelijk een plekje; die school is op dat moment in diverse gebouwen dwars door de stad gevestigd. De Tjerk Walles moet tot 1975 wachten voor het een eigen gebouw aan de Brandemeer kan betrek ken. Wie moet er nu weer naar De Bres? Enkele jaren daarna wordt het besluit genomen dat de gehele buurt op de schop moet. De bedrijven zijn goeddeels vertrok ken en veel woonhuizen voldoen niet meer aan moderne eisen. Vier plannen komen ter tafel, uiteen lopend van renovatie tot behoud van de buurt tot nagenoeg radicale sloop gevolgd door nieuwbouw. De uiteindelijke keuze is een middenweg: forse blokken nieuwbouw naast het behoud van waardevolle panden. Daarbij zal de school verdwijnen. Enkele protesten klinken maar de tijd van mas sale oppositie is voorbij; het gebouw wordt gesloopt. De gvmnastiekschool met zijn opvallende uiterlijk blijft gelukkig behou den. Eigenaar van het gebouw, dat in de plannen een sociaal-culturele bestemming toegewezen krijgt, wordt de Partij van de Arbeid, althans een speciaal daarvoor opgerichte beheerstichting. Het gebouw krijgt een opknapbeurt, men bouwt er een verdieping in en er komt, na moeizaam overleg met de in de buurt actieve woning corporatie, een nieuwe ingangspartij. Na nogal wat problemen en tegenslagen te hebben overwonnen kan het gebouw, dat na een prijsvraag onder de Leeuwar der PvdA-leden de naam De Bres had gekregen, in 1989 in gebruik genomen worden. Lange stoeten coryfeeën bezoeken het gebouw: wethouders, burgemeesters, kamerleden, staatssecretarissen, ministers, tot aan minister-president Kok toe. In korte tijd wordt De Bres een naam. Niet alleen in Leeuwarden maar ook in Den Haag. Eén van de bewindslieden, te gast in De Bres, ver telt dat een tijd lang in de ministerraad bij de agenda-afstemming een vast punt was: 'Wie moet er nü weer naar De Bres?' De werkgroep die politieke cafés organiseert laat zich overigens door nagenoeg niets uit het veld slaan. Zelfs niet door een uitge lopen ministerraadsvergadering. Minister Hedy d'Ancona probeert het. Ze belt even over half acht: helaas, ik haal het niet meer want de vergadering is uitgelopen. Nou, dat is dan jammer maar er zit hier een zaal vol mensen op u te wachten en of u toch maar Decoratietegels verraden nog de oude bestem ming van De Bres. wilt komen. En inderdaad: even over half tien arriveert de minister. Politiek én theater Jammer is dat tijdens de opknapbeurt niet de structurele bouwtechnische gebreken worden aangepakt. 'Het gebouw is niet af, constateert het bestuur al in 1994 getuige zijn notulen. Vooral het voeg- en metsel werk en de goten zijn aan vernieuwing toe. Een poging om financiële middelen te verwerven voor renovatie verloopt zonder resultaat. Een in 1999 uitgevoerd onder zoek geeft aan dat de toestand nog zorgwek kender is dan aanvankelijk werd vermoed. Naast metselwerk en goten blijken roestige muurankers en trekstangen inwendig in de muren forse schade te hebben veroorzaakt. De term 'gevaarlijk' wordt zelfs gebruikt. Het gebouw is zeer dringend aan gron dige herstelwerkzaamheden toe. Opnieuw wordt geprobeerd geld voor de renovatie in te zamelen en opnieuw mislukt het. Gege ven de niet-commerciële exploitatie van het gebouw acht het bestuur het verzwaren van de financiële lasten door het aangaan van bankleningen niet verantwoord. Er resteert niets dan verkoop van het pand. Op 26 januari 2001 wordt er de laatste echt grote bijeenkomst gehouden. In een afgeladen De Bres debatteert Commissa ris van de Koningin in Noord-Holland, Jos van Kemenade met onder anderen profes sor Dolle over het rapport van de Staats commissie Elzinga. Na nog enkele bijeen komsten gehuisvest te hebben, passeert op 26 september 2000 de akte van verkoop van De Bres aan woningcorporatie Nieuw Wonen Friesland. Het is pure noodzaak, maar het gaat sommigen wel aan het hart. Kort na de verkoop ontvangt het Bresbe- stuur een brief met daarin de toch wel wat verdrietige zin: 'Met de verkoop van De Bres is alweer een socialistisch bolwerk verdwenen.' Uitgangspunt bij verkoop was dat Stads schouwburg De Harmonie het pand zou gaan gebruiken voor het opzetten van eigen producties terwijl de PvdA gebruiks recht houdt voor vergaderingen en bijeen komsten zoals politieke cafés. Inmiddels heeft De Bres inwendig een grondige opknapbeurt ondergaan en is hij geschikt gemaakt voor producties van De Harmonie.

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 28