33 kraan met stromend water in de gang was, op kniehoogte. Een kraan in de keuken zou toch maar tot onnodige verspilling leiden bij die arbeiders, aldus de vaak herhaalde verhalen van opa Gerrit Postma. Nee, het is er daar niet mooier op geworden de laat ste jaren. Maar die arbeidershuisjes van vroeger met een plee buiten en de kraan in de gang zou toch ook niemand meer terug willen. Tjally Everaarts-Bilyam, Spijkenisse Distributiedienst Bij het lezen van het artikel over de Tra ditiekamer in Leovardia 6 kwamen bij mij herinneringen boven bij de naam J. van der Steeg, in 1938 commandant van het vliegveld in Leeuwarden. Ik herinner hem mij echter niet als commandant, maar als controleur bij de distributiedienst. Na de demobilisatie van het Nederlandse leger keerde ik als voormalig dienstplich tig batterij-administrateur terug naar mijn geboorteplaats Leeuwarden. In juni 1940 werd ik aangesteld als loketbeambte bij de distributiedienst, gevestigd in de Hani- asteeg. Als 'ongeschoold' loketbediende begon je met eenvoudige handelingen, bij voorbeeld het verstrekken van schoenen bonnen. In de krant hadden de mensen kunnen lezen hoe en wanneer de extra bonnen verstrekt werden. Extra bonnen waren bestemd voor mensen in bijzondere omstandigheden; bijvoorbeeld voor zieken of mensen die zwaar werk verrichtten. Gegadigden moesten op een bepaalde dag een formulier halen en het op een andere dag ingevuld inleveren. De controleurs onderzochten of de aanvraag terecht was. De mensen stonden vaak in een lange rij voor de loketten. Er waren verschillende loketten voor verschillende goederen, zoals textiel, binnenbanden, benzine en schoenen dus. Algemene bonkaarten werden voor de gehele bevolking uitgereikt in het beursge bouw op vertoon van de stamkaart. In augustus 1941 heb ik ontslag aange vraagd, omdat ik onderwijzer in Rotterdam kon worden. In meer dan een jaar heb ik honderden mensen aan het loket gehad. De ontmoetingen waren niet altijd even pret tig. Sommige mensen dreigden, als zij hun zin niet kregen, naar de Duitse Beauftrag- te in het Old Burger Weeshuis te stappen. In 1941 deed het circus Strassburger Leeu warden aan. Op een dag kwam een perso neelslid van het circus bij mij aan het loket met de vraag of de amazone Regina Strass burger bonnen kon krijgen voor extra lange kousen die zij voor haar werk nodig had. Omdat er voor een dergelijk artikel geen voorschriften bestonden, overlegde ik met de directeur van de distributiedienst, mr. D. Okma. 'Och', zei hij, 'geef haar maar die bonnen.' Enkele dagen daarna werd ik verrast met twee logeplaatsen voor een voorstelling. Dat was dan ook het enige geschenk dat ik ooit in mijn funktie als loketbeambte bij de distributiedienst heb aangenomen. P. Wiersma, Eelde Het café van opoe De foto op de omslag van Leovardia num mer 6 was voor mij een verrassing. Natuur lijk kende ik de kippenmarkt achter het Paleis van Justitie, maar direct ging mijn blik naar de huizenrij aan de achterkant. Daar toch was het café van mijn grootva der. Op de foto helemaal rechts het pand waar hij en opoe het café De Zaeyer dre ven. Volgens het bijschrift dateert de foto uit 1935; opa overleed in 1927. De gevel steen is duidelijk zichtbaar boven de deur. Bij de afbraak is die steen bewaard geble ven en gemetseld in de gevelrij die voor de oude bebouwing in de plaats is gekomen. Klaas Faber, Haarlem Afstammen van de beul van Leeuwarden? In vorige nummers van Leovardia stonden artikelen over beulen en galgen in Leeu warden. Jarenlang ging in onze familie het verhaal dat wij zouden afstammen van één van de beulen van Leeuwarden. Als kind vond ik dat even beschamend als interessant. Tijdens mijn onderzoek naar het geslacht Ras heb ik deze familiemythe evenwel kunnen weerleggen. Het was al niet aannemelijk dat één van de voorou ders het beroep van beul uitoefende; het waren kastenmakers, schoenmakers, sme den en klerken. De oplossing vond ik in de index op de Liste Civique van 1811, waar in de beroepsbevolking van Leeuwarden anno 1811 staat vermeld. We lezen daar de volgende toevoegingen bij de familie Ras: Jan Ras, valet orfevre (goudsmids knecht); Johannes Ras, copieste (klerk). Willem Ras, executeur des oeuvres crimi- nels (scherprechter/beul). Johannes Ras is één van mijn voorvaders, Jan Ras was zijn broer. Wie was dan die Willem Ras? In de burgerlijke stand van Leeuwarden komt hij voor als de zoon van Hein Ras en Anthonia Koene. Hein Ras woonde evenwel in Geldringen, waar ook Willem in 1787 werd geboren. Willem trouwde in Utrecht met Anna Nordt. Na zijn huwe lijk kwam hij naar Leeuwarden waar hij scherprechter werd. Zijn zoon Joannes Jacobus werd later scherprechtersknecht bij zijn vader. Hierbij was de beulsafstamming vol doende uit de wereld geholpen en kon de familie weer met opgeheven hoofd door de stad lopen. Paul Bron, Leeuwarden In de rij voor distributiebonnen, gebouw Haniasteeg, 1940

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 35