Liwwadders, waar is dit? La» it 34 Leovardia zet een traditie van t Kleine Krantsje voort. Jarenlang vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stel len u dezelfde vraag. Oplossingen voor 1 mei 2002 schriftelijk, onder vermelding prijs vraag naar Historisch Centrum Leeuwarden, Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Onder de goede inzenders wordt een boekenbon van 12 verloot. met Kerst, Pasen, Pinksteren en Oud en Nieuw. De winkelmeisjes moesten alles handmatig optellen en dat kostte in druk ke dagen teveel tijd. Voor velen was het systeem een mooi spaarpotje in crisistijd. Het dividend gold ook voor koek en gebak. Dat dit systeem aansloeg bleek toen later de Coöperatie Excelsior ook met brood boekjes begon. Op de foto staat Tinga's machtige wapen met -naar mijn vader meende- de tekst Vraagt altijd naar ons 25% dividend boekje. Jan Veenstra te Leeuwarden schrijft dat Tinga een vooruitstrevende man was, die ook op zondag actief was. In de deurope ning naast de etalage aan de Tweebaks- markt had hij 's zomers, vooral op zondag als de winkels gesloten waren, een ver kooppunt voor -heel goed- ijs. Tinga is na de oorlog geëmigreerd. Op de achtergrond van de foto is de Galileër Kerk zichtbaar, die net voor of in het begin van de Tweede Wereldoorlog is afgebroken. De bekende straatfotograaf Van Kampen dreef naast de kerk een fotowinkel, die later naar de Sint Jacobsstraat is verhuisd. Paul Bron eveneens te Leeuwarden, ver onderstelt dat Tinga 2,5% dividend gaf om contante betaling te bevorderen. Volgens Bron had Tinga veel klanten uit de Weer klank, een buurt waar niet de rijksten woonden. Mensen die 'op de pof kochten, schrijft hij, kostte de bakker veel geld want het betekende renteverlies. In het brood boekje werden de contant betaalde aanko pen genoteerd. Over het bestede bedrag gaf Tinga 2,5% dividend wat minder was dan de rente die hij verloor. Het gaat hier in wezen om de voorloper van de latere zegelboekjes van de grootwinkelbedrijven. Oplossing prijsvraag november 2001 De boekenbon is dit keer voor P. Poelstra te Stiens. De goede oplossing was: hoek Korfmakersstraat-Tweebaksmarkt. Enkele inzenders wisten te melden dat in het pand bakker Tinga was gevestigd. De tachtigjarige vader van Poelstra herinner de zich nog heel wat over deze bakker en hij wist ook nog wat er op de muur heeft gestaan. Poelstra: 'Bij het hekwerk op de voorgrond was in de kelder de bakkerij gevestigd. Bakker Tinga was een klein mannetje, die steeds in was voor reclamestunts. Omstreeks 1931 introduceerde hij een actie met een broodboekje. Mijn vader was toen ongeveer 10 jaar en omdat Tinga goedkoop was, moest hij daar brood halen. Een brood van 400 gram kostte 7 a 8 cent. Tinga gaf 25% dividend mits het brood werd afge haald. In het broodboekje werd steeds het bestede bedrag bijgeschreven. Vader kwam uit een gezin van acht perso nen en het dividend was dus aantrekkelijk voor het gezin. Het gespaarde geld kon op ieder moment uitbetaald worden behalve

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 36