La» it 2 SÉSlSi A.J.Veeman-200] De waterpoort Over de Oude Herengracht langs het Ruiterskwartier werd een waterpoort gebouwd volgens een ontwerp dat ook al was toegepast bij de bouw van de Hoek- ster- en Vrouwenwaterpoort. De door vaart kreeg een breedte van 4,20 m en een omlijsting van afwisselend grote en iets kleinere zandstenen negblokken. Daarbo ven bevond zich een gemetselde borstwe ring, waarvan de voorzijde versierd was met een stenen leeuw die het stadswapen vasthield, aan beide zijden geflankeerd door stads- en provinciewapen en rolwerk cartouches met de opschriften 16 en 31. De binnenpoort Op de illustratie links kunnen we zien dat het poortcomplex sindsdien bestond uit drie onderdelen. Behalve de nieuwe waterpoort was dat allereerst de binnen poort, waarvan het oudste deel stamde uit 1494. Het bezat een mooi versierd front met twee hangende arkeltorens van 16,5 m hoog. In 1613 was de doorgang, die voorzien was van kruisgewelven, naar de stadszijde met 7 m verlengd. Hier door ontstond een soort tunnel onder de stadswal door. In hetzelfde jaar had men de vlakke bovenzijde van de binnenpoort ontdaan van geschut, waarschijnlijk de zijgevels verlaagd en het geheel voorzien van een woning voor de poortwachter. Bij Het Wirdumerpoortscomplex omstreeks 1820, vanuit westelijke richting gezien. Uiterst links de huizen aan het Ruiterskwartier, waarvan tegenwoordig alleen een deel van het huis op de hoek van de Wirdumerdijk nog bestaat. Er zit een reisbureau in. Ter oriëntatie: op de plaats van het pand ertegenover bevindt zich nu Mc Donalds. Tussen de bomen op de voor grond zien we de koemarkt. Rechts daarvan de Oude Heerengracht en een stalling voor paar den. De gemetselde pijp maakt deel uit van de waterpoort, met links, tegen de beboomde stadswal, het Wirdumer Achterom. Het eer ste huisje direct naast de poort stond bekend als de Turfdragersbaan. Aan de rechterzijde bevond zich de Wirdumerpoortsdwinger met het molenaarshuis. Tussen de binnen- en de buitenpoort zien we een pleintje, dat door een rondgaande muur afgescheiden is van de verhoogde binnenruimte van het bastion. Direct naast de binnenbrug staat het com miezenhuisje met zijn piramidevormige dak. Tenslotte zien we boven aan de afbeelding de buitenpoort met het aangebouwde wachthuis en de Wirdumer buitenbrug.

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 4