16 Het in 1945 door de bezetter in brand gestoken Old Burger Weeshuis aan het Zaailand rond 1900 Sabotage achter de schrijftafel Op 17 juni 1943 werd ik als ambtenaar van het arbeidsbureau geschorst door de NSB-directeur. Diezelfde dag belandde ik via het politiebureau en Lammers in de gevangenis. Ik ontkende de -overigens juiste- beschuldigingen van sabotage. Postma en ik behoorden tot de jonge ambtenaren die in de storm der tijden bij het GAB terecht waren gekomen. Het ambtenarencorps bestond uit verschil lende groepen. Je had ambtenaren die in 1941 waren overgegaan van wat toen heette de gemeentelijke arbeidsbeurs naar het GAB. Zij namen een traditie van 'opdracht is opdracht' mee. Verder waren er pro-Duitse figuren, profiteurs van de nieuwe orde en nieuwkomers. Ik verruil de in 1942 de Leeuwarder Papierwaren- fabriek voor het arbeidbureau, radertje in de arbeitseinsatz-machine. In Het Kleine front op Willemskade 10a heb ik beschre ven hoe zich een groep van ongeveer tien personen ontwikkelde, die een kern vorm de van 'strooiers van zand in de machine'. Een collectief van deels op individuen gerichte, deels structurele sabotage ach ter de schrijftafel. Van buiten kwam er meer hulp voor ons werk. Binnen werd het toezicht strenger met de aanwezig heid van meer Duitsers en NSB'ers en de in- en uitlopende zwarte boeven van het Kontrollkommando. Als in 1943 'slechts' 1713 arbeiders vertrekken, mag naast vele andere factoren zeker onze activitei ten genoemd worden. Dat de cijfers voor de Arbeitseinsatz snel slonken, bracht de Duitsers én tot woede én tot actie. De burgemeesters van Leeuwarden en de omringende gemeenten moesten lijsten opsturen met namen en gegevens van de in 1922, 1923 en 1924 geboren mannen. Zodra de kaartenbakken met namen com pleet waren, betekende het sofort oproe pen, sofort keuren en sofort op transport naar Duitsland. Hoe dit nieuwe onheil te keren? Onze ongekozen coördinator Eelke Ronner boorde zijn contacten "buiten' aan. Er zou een plan moeten komen om die voorraad kaartenbakken uit het speciale voor dit grote doel gehuurde Gerzon-fïliaal aan het Ruiterskwartier te doen verdwij nen. Dat was werk voor een zogenaamde knokploeg. Verzetsleider Krijn van den Helm en de gebroeders Van der Linde bereidden het karwei voor. Een gedenkwaardige week in juni 1943 Op 17 juni 1943 verdween ik in de cel en las dus 's avonds niet in de krant dat Aaf- ke Jellema en Jakob Vellenga in onder trouw stonden en op 7 juli zouden trou wen. Mogelijk heb ik dat laatste vermeld tijdens mijn een paar uur durend streng verhoor in het weeshuis waarbij Biele en Grundman mij soms brullend toespraken, maar zij werden nooit handtastelijk. In mijn celweek, verlicht door goed contact met de gevangenisarts Bearda Bakker, nam het kraakplan vaste vormen aan en werd Postma bereid gevonden van bin nenuit te helpen. Dan komt donderdag 24 juni. Van den Helm steelt de gele Mer cedes van de bedrijfsleider van de joodse zaak De Jonge, later Jongia, laat hem groen spuiten en van andere nummer borden voorzien. Het is ook de dag dat ik onverwacht, bij gebrek aan bewijs wordt vrijgelaten. Maar ik bleef geschorst en zat dus ook vrijdag 25 juni rond twaalf uur thuis, genietend van de vrijheid. Rond dat tijdstip had Postma zijn collega Spijkstra en twee politiemannen meegedeeld dat er een telefoontje van het weeshuis was geko men dat de genoemde kaartenbakken niet alleen 's avonds en 's nachts, zoals al een paar weken het geval was naar het wees huis gebracht moesten worden maar ook tussen de middag. Te beginnen vandaag. Even later betraden twee marechaus sees het op vier man na verlaten Gerzon- gebouw en kon de expeditie beginnen. Met de circus- en marktgeluiden op de achtergrond reed de groene auto met de broers Van der Linde, Postma en de grote buit weg. Uiteraard niet naar het wees- Li COViflLC^ CA» H

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 19