Arie Kamminga, de man met de accordeon 27 Op de Liwwadderdag in 2001 regende het dat het goot. In muziekcentrum Schaaf was het gezellig. Arie Kamminga zorgde met zijn accordeonmuziek voor de vrolijke noot. Dit jaar is hij er niet meer bij. Vorig jaar december overleed hij. Arie Kamminga werd geboren in 1921 in Hallum als zoon van slager Wiebe Kam minga en Hiltje Cuperus. Hij had een muzikale aanleg en speelde schuiftrom- bone bij het korps Apollo in Hallum, later ook bij de PTT-harmonie in Leeuwarden. Maar zijn grote liefde werd de accorde on. Tijdens de oorlog speelde hij in cafés in Leeuwarden. In die periode leerde hij drummer en zanger Germ Boersma ken nen. Ze werden dikke maatjes; onder de Arie Kamminga tijdens een onderonsje op de nieuwjaarsreceptie van het HCL, Aed Levwerd en Monumentenzorg in Muziekcentrum Schaaf, 2002 naam De Zingende Zwervers traden ze her en der op. In café Stad Dokkum aan de Voorstreek leerde hij zijn vrouw kennen. Naast zijn werk als muzikant bezorgde hij weekbladen zoals de Margriet, de Revue en Donald Duck. Maar optreden met zijn accordeon bleef hoofdzaak. Vaak speelde hij samen met zijn vakbroeders, zoals Pier Sambrink, Herman, Anne Moerman en Jan Delgros- so. Hij had een grote bewondering voor het spel van deze collega's. Ook met diverse drummers kon hij het goed vinden. Zo speelde hij met Dooitsje Stelpstra, Sip- pie Sinnema, Beppie Sinnema en Hannie Stoelwinder. Tesamen met de Hongaarse bassist Lajos, drummer Hannie Stoel winder, en accordeonist Anne Moerman vormde hij het orkest De Musicapo's. Hij speelde gedurende lange tijd in café Aanske de Boer aan het Ruiterskwartier, waar het vooral op vrijdagen razend druk was omdat dan de veekooplui naar de stad kwamen. Je kon hem ook zien en horen spelen in café Houbein in de Lombardsteeg en café de Nederlanden in de Zuiderstraat tijdens de Leeuwarder kermis. Maar ook reed hij naar Den Helder om daar voor de mariniers te spelen. Op de vrijdagochtend was Kamminga vaak te vinden in de Twee Gezusters om daar de boel op te fleuren met zijn muziek. Hij was graag bereid om gratis op te treden bij het Leger des Heils en op boottochten van het Rode Kruis. In september vorig jaar trad hij op in het Oranje Bierhuis. Het zou zijn laatste optreden worden, want hij wilde gezien zijn leeftijd stoppen. Het werd een gewel dig concert met zoon Arjen op drums en bijgestaan door collega multi-instrumen- talist John Eskes, die spontaan kwam meespelen. Kort daarna openbaarde zich een fatale ziekte, waaraan Arie Kammin ga in december overleed. Café Anske de Boer aan het Ruiterskwartier, 1962

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 30