Ik voel mij nog steeds een Flietster 5 Henk van der Roest In februari 1935 kwam ik op het Vliet te wonen, doordat mijn vader op het adres Noordvliet 419 een maatkledingbedrijf begon (zie ook Leovardia nummer 9). Inmid dels wonen mijn vrouw en ik zo'n twintig jaren in Camminghaburen, maar ik voel me nog steeds een Flietster. Mijn gehele jeugd heb ik op en om het Vliet doorge bracht, want ervoor woonden we in de Sumatrastraat en dat is er vlakbij. De slijterij van Hein Appeldoorn aan het Noordvliet, 1969 We spreken steeds over het Vliet als één geheel. De bewoners zullen er niet zo over denken. Wij woonden op het gedeelte oos telijk van de Bleeklaan. 'Ons' Vliet begon bij slager Olthof op de hoek van het Noord vliet en de Bleeklaan en liep door tot en met Stienstra, de melkvaarder, die op de hoek van de Javastraat woonde. Het stuk tussen Bleeklaan en Oostersingel was niet ons Vliet en we kwamen er ook zel den. Alleen de Schaafsma's, Barend voor de rokerij en Gerke voor de bloemen hoor den er zo'n beetje bij, maar verder..., het werd wel het Koopmans-Vliet genoemd naar de fabrieken. Ook het Zuidvliet tussen Bleeklaan en de Machinefabriek Friesland met Pietersburen was in onze ogen niet echt het Vliet. 'Ons' Vliet dus werd gevormd door het Noordvliet met het Oranjewaltje, de Dijkshoek en vooral de Tichelstraten. Die Tichelstraten lijken vrijwel geheel ver geten, maar wat woonden er veel schil derachtige families: twee families-Efdé, Schuil en Hoekstra en nog veel meer. Zij hebben mede het beeld van het Vliet bepaald en niet zo'n klein beetje. Op dit stukje Vliet waren drie kruideniers: Hart kamp (later Ids de Vries) op het hoekje van de Noordvlietstraat, Swart enkele huizen verder en Riddersma op de hoek van de Lombokstraat. Wij van het Vliet zeiden echter 'op de hoek van de Tichel straat'. In onze optiek begon de Lomboks traat pas bij de Balistraat: het eerste deel heette ook Tichelstraat. Verder was daar Massault, schroeven en gereedschap, De Vries, rubber-vulcanisatie, bakker Harry Groen en vooral, de in de hele stad beken de slager Hempel met de lekkerste lever worst. Verderop waren er nog enkele win kels en vooral de drankwinkel van Hein Appeldoorn. Dat stuk was 'ons Vliet'. Geen katholieke of gereformeerde kruidenierswaren Er waren dus drie kruideniers. Nu was Swart (of zo men zei Swarts) katholiek en Hartkamp gereformeerd, terwijl Ridder sma doorging voor orthodox hervormd. Wij waren thuis hervormd en dus werd er alleen gekocht bij Riddersma. Ik kreeg eens ongenadig op mijn falie: ome Dirk uit Limburg kwam te logeren en dronk een stevige borrel. Mijn vader gaf mij geld om een fles bij Appeldoorn te kopen, maar het regende stevig en ik ging dus naar Swart. jLW

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 8