De Balistraat 10 Annie Funcke De foto toont de Balistraat in augustus 1926, toen de huizen werden gebouwd, zoals aan de linkerzijde nog is te zien. Mijn grootouders woonden er vanaf dat jaar op het hoekje met de Lombokstraat, nog juist rechts onderin op de foto te zien. Dat was voor hen een hele verbetering, want daarvoor woonden ze in de Hulst- buurt in de Weerklank, een wijk met nauwe steegjes en kleine bouwvallige woninkjes. Na de dood van mijn opa kwamen mijn ouders bij opoe in de Balistraat inwonen, waarna opoe naar het Sint Anthoon verhuisde. Ik heb fijne herinneringen aan die onbezorgde tijd in de Balistraat, toen we nog veilig op straat konden spelen tot het donker werd en we, soms tevergeefs, door moeder geroepen werden om thuis te komen. Vooral in de steegjes die de huizenblokken doorsneden speelden we graag, 's Zomers mochten we nog vrij lang in de avond buiten spelen en als we dan langs huis renden, stond mijn moeder klaar met de boterhammen, die we al spelend naar binnen werkten. Wan neer in de zomer de kolenschuur van een brandstofhandelaar in de Cambuurstraat leeg was, mocht de jeugd er gebruik van maken en voerde er toneelstukjes op. Bekende voetballer Bij de wijkwinkels deden we vaak bood schapjes, zoals bij bakker Groen, kruide niers Swart of De Vries en slager Hempel op het Vliet. Groenten en fruit kochten we bij Braaksma of Van der Laan en als de financiën het toelieten een ijsje bij van Akker, schuin tegenover ons, op de hoek van de Balistraat en de Cambuurstraat, tegenover kapper Koerts. Eigenlijk was Wat een geweldige service van het Historisch Centrum Leeuwarden om al die Leeuwarder foto's in beeldbank onder te brengen. Ik vond er de Balistraat, waar ik in 1943 werd geboren en waar ik mijn kinderjaren doorbracht. Tot we in 1951 met paard en wagen naar de Spoorstraat verhuisden, via een in die tijd veel toegepaste driehoekswoningruil, waarbij de familie Rosier vertrok naar de 8ste Vegelindwarsstraat en de daar wonende familie Walstra in ons huis kwam wonen. van Akker skutsjeskipper, evenals onze overbuurman Eldert Meeter. Een paar huizen bij ons vandaan knipte de astmati sche thuiskapper de Jong, die ook portier was, zijn klanten, totdat hij in Amsterdam tramconducteur werd. Zijn zoon Theo, speelvriendje van mijn zus Annelies, werd later een bekende voetballer, die het bracht tot Oranje. Verder op ons rijtje herinner ik me nog de familie De Wal. Buurman was bezorger met een trans portfiets voor drogisterij Prinsen en zijn zoon was later suppoost in het Fries Museum. Wat was ik geshockeerd getuige te zijn van het slachten van kippen door kleermaker De Boer, de vader van Tonia, in de schuur achter hun huis. Naast ons woonde een familie, waarvan de man sympathiseerde met de Duitsers, waar door mijn moeder menige angst uitstond als ze van haar broers steun kreeg in de vorm van wat extra voedsel en brandstof. En dan was er de familie Houtsma, waar we dagelijks over de vloer kwamen om te spelen en om te worden vertroeteld door de oudere meiden in het gezin, dat met zeven mensen het kleine woninkje deelden. Na de kleuterschool aan het Vliet, later de Tureluur, was mijn lagere school eerst nummer 17, ook wel de 'klokjesschool' De Balistraat in augustus 1926. Rechts buurvrouw Houtsma met Nico op haar arm

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 12