14 Nieuwe Oosterstraat 9 in 1956. Door de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog dag en nacht de Sicherheitsdienst af te luisteren konden vele arrestaties van verzetslie den en ongetwijfeld talloze executies worden voorkomen werden ontdekt, hij de kogel zou krijgen, wellicht na zware mishandelingen. Geluk kig was zijn moed groter dan zijn angst en na een dag of drie kon hij met geruste stem doorgeven, dat alles in orde was. Een geschikt adres Inmiddels had Eppie Bultsma hard gewerkt om een geschikt adres te vinden waar de Luisterpost gevestigd kon wor den. Natuurlijk dacht men daarbij aan een pand in de nabije omgeving van het Burmaniahuis, maar op vier adressen die een kans leken te bieden, ving hij bot. Zou alles nu daar op vastlopen? Toen her innerde hij zich een gesprek met de ver zetsman Mark Wierda. Deze was eens op bezoek geweest bij de familie Wie- lenga aan de Nieuwe Oosterstraat no. 9, die daar een boek- en kantoorboekhan del had. Deze mensen hadden juist een groot verlies geleden doordat hun broer en zwager, Gerben Ypma op 18 augustus 1944 door de Duitsers in Koudum was gefusilleerd. Als lid van de ondergrondse had Gerben Ypma een actieve rol gespeeld bij de tweede overval op het distributie kantoor te Workum om voedselbonnen te bemachtigen. Moorden, zo meenden de Duitsers, was een effectief middel om de bevolking te intimideren. Maar bij de familie Wielenga was de reactie net andersom geweest. 'Je mag ons hele huis wel met apparatuur vol stoppen', hadden ze tegen Mark gezegd. De familie Wielenga hield woord. Toen Eppie om medewerking vroeg, kreeg hij meteen toestemming. Twee onderduikers moesten vanwege het grotere gevaar de deur uit en als briefadres werd dit pand opgeheven. Het 'nieuwe kantoor' waar 's zondags altijd iemand aanwezig was om valse persoonsbewijzen te maken, werd nu ter beschikking gesteld van de Luis terpost. Zo werd dit probleem opgelost. Maar nu deze Luisterpost in een heel ander deel van de binnenstad gevestigd werd, dienden alle lijnen over de centrale te lopen. Dat gaf veel extra drukte. De lij nen van het Burmaniahuis moesten op de kabels gelast worden. Lasser Bruinsma werd in vertrouwen genomen, en onverstoorbaar zette hij zijn tentje boven een gat in de Burmaniastraat, om daar zijn aandeel in het 'ondergrondse' werk te verrichten. Op de telefooncentrale zorg-

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 16