Archeologisch onderzoek op het Oldehoofsterkerkhof 17 Jan-Willem Oudhof Op 18 maart jongstleden is in opdracht van de gemeente Leeuwarden het defi nitieve archeologisch onderzoek op het Oldehoofsterkerkhof van start gegaan. Het onderzoek wordt uitgevoerd door ADC Archeoprojecten uit Amersfoort en richt zich in eerste instantie op de Boter hoek en de zuidoosthoek van het Olde hoofsterkerkhof. In een later stadium zal de zuidwesthoek van het plein worden onderzocht. Hoewel het onderzoek in dit deel van de bouwlocatie pas halverwege is, kan een globaal overzicht van de eerste onderzoeksresultaten worden gegeven. Onder de Boterhoek zijn de resten van de oude stadsgracht en oude gemetselde rioolstelsels aangetroffen. Daaronder zijn sporen van een oudere waterloop waarge nomen, die er mogelijk op wijzen dat de voormalige stadsgracht een natuurlijke oorsprong heeft gehad. De hieronder gele- Muntjes geslagen tijdens de korte rege ring van Lodewijk het Kind (900-914) Leeuwarder Courant gen Romeinse sporen zijn helaas zwaar verstoord. Hopelijk kan tijdens de ver dere ontgraving van de Boterhoek meer informatie worden verzameld over de bewoningsgeschiedenis in de Romeinse Tijd. In de zuidoosthoek van het Olde hoofsterkerkhof worden terplagen uit de Vroege Middeleeuwen en de Romeinse Tijd aangetroffen. De bewoningssporen bestaan hier onder andere uit resten van hutkommen, gebouwen en waterputten. De conserveringsomstandigheden in de terp zijn zeer gunstig. Op verschillende plaatsen zijn bijvoorbeeld goed bewaard gebleven houtresten aangetroffen. Zo zijn onder een deel van de koorafsluiting van de Romaanse kerk houten funderings paaltjes aangetroffen. Deze paaltjes zijn aangebracht ter versteviging van de natuurstenen kerkfundering. Doordat het mogelijk is om deze houtresten nauw keurig te dateren (dmv C14 datering) kan waarschijnlijk de discussie over de bouwdatum van de Romaanse kerk defi nitief worden afgerond. Het onderzoek in de zuidoosthoek van het Oldehoofster kerkhof duurt nog tot en met eind mei. Daarna worden eerst de damwanden verder verankerd, zodat vervolgens het archeologisch onderzoek naar de diepere bewoningslagen en het verder uitgraven van de bouwput kan worden uitgevoerd. Meer over het onderzoek in de volgende Leovardia. De opgravingswerkzaamheden op het Oldehoofsterkerkhof zijn in volle gang, 2005 Jan-Willem Oudhof

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 19