Vogelvlucht van Leeuwarden in 1625 19 Anjo Veeman De hierbij afgebeelde tekening is ooit gepubliceerd in 't Kleine Krantsje, maar eigenlijk wel weer actueel, gezien de recen te ontwikkelingen in het gebied rondom de Oldehove. Ik heb destijds aan de hand van een moderne luchtfoto en oude kaarten een reconstructie gemaakt van een deel van het zeventiende eeuwse Leeuwarden. Het resultaat geeft een aardig beeld van de stad, zoals geen Leeuwarder dat ooit heeft gezien: vanuit de lucht, en dat in 1625! Wat het eerst in het oog springt is de strakke afscheiding tussen stad en platteland door gracht en stadswal, voorzien van dwingers (bastions). Aan deze kant is de stad alleen toegankelijk via houten bruggen die leiden naar indrukwekkende poortcomplexen. Ook het scheepvaartverkeer komt door de water poorten de stad binnen. De verdedigingswer ken van de stad zijn enkele jaren tevoren nog uitgebreid, want het 'Spaanse gevaar' is nog niet geheel geweken. Het molenaarshuisje van de standerdkorenmolen op de Oldehoof- sterdwinger staat op dezelfde plaats als het tegenwoordige. De Boterhoek is nog weinig bebouwd en wordt van het Oldehoofsterkerk- hof gescheiden door een waterloop. Sinds 1595 staat op dit kerkhof nog slechts het onderste muurgedeelte van de oude Sint Vituskerk. Tussen het kerkhof en de Nieuwestad valt het Burmaniahuis op met zijn grote tuin. We zien trouwens veel tuinen in de stad, hoewel op een aantal binnenterreinen al stegen en straatjes zijn aangelegd. Achter de rij trapgevels van de Nieuwestad is een groot aantal schuren en schuurtjes zichtbaar. Sommige stedelingen doen in deze tijd nog iets aan het boerenbe drijf. Er staat zelfs nog ergens een hooiberg! Verklaring van de cijfers op het kaartje 1. Stadsgracht 2. Stadswal 3. Wirdumer binnen- en buitenpoort 4. Onze Lieve Vrou wenbinnenpoort 5. Onze Lieve Vrouwen- buitenpoort 6. Vrouwenpoortsbrug 7. Olde- hoofster dwinger 8. Molenaarshuis 9. Lieve Vrouwenpoortsdwinger 10. Verlaatsdwinger 11. Zuiderdwinger 12. Wirdumerpoortsdwin- ger 13. Boterhoek 14. Sint Jobspriestershuis 15. Heer Ivobrug 16. 'Oud kanaal naar den Boterhoek' 17. Oldehoofsterkerkhof 18. Sint Vituskerk 19. Heer Ivostraatje 20. Oldehove 21. Burmaniahuis 22. Burmaniastraat 23. Liauckamahuis (nu Princessehof) 24. Grote Kerkstraat 25. Kleine Kerkstraat 26. Bagij- nestraat 27. Nieuwesteeg 28. Nieuwestad 29. Oude Lombardsteeg 30. Oude Doelesteeg 31. Ipe Brouwerssteeg 32.Haniasteeg 33. Marte- nahuis (nu bioscoop Cinema) 34. Roukemapijp 35. Vrouwenwaterpoort (met paalwerk voor de scheepvaart) 36. Stadsverlaat (sluis en sluis wachtershuis) en Verlaatsbrug 37. Fontein- sloot met wegje naar het galgeveld 38. Ruiters- kwartier 39. Oude Heerengracht 40. Zaailand 41. Voetbrug 42. Haven- of Paardebrug 43. Wachthuisje met kanon 44. Marssumerdijk en links daarvan de Stienserdijk 45. Buiten de Wirdumerpoort (weg naar Overijssel via de Schrans).

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 21