La» it 25 De Wirdumerdijk in 1853, gezien in de richting van de Sint Jacobsstraat op een tekening van Bonga. Links op de hoek van de Nieuwestad Herberg De Os en rechts (in het midden) op de hoek van de Peperstraat Boekhandel en Uitgeverij De Keizerskroon. Het tweede pand rechts daarvan is huis De Drie Stammen die uit Franse dienst gedeserteerd was. Omstreeks Pasen 1705 is hij uit het garnizoen naar het veld gegaan en ver volgens van de compagnie gedeserteerd. Ze heeft horen zeggen dat hij door de 'frangoisen' gevangen en opgehangen is, ook dat hij door boeren doodgeslagen zou zijn. Ze belijdt dat ze zich in het voorjaar van 1706 door enen Claes Swart, jongman en Tambour meermalen vleselijk heeft laten gebruiken waarvan zij 'beswangert geworden zijnde' op de 4e december laatstleden van een zoon 'in de kraam' bevallen is, die ook nog in leven is. Op 17 december worden getuigen gehoord. Jannetie Pijters, huisvrouw van Jan Jansen in de Kreupelstraat ver klaarde dat Geertuyt op 4 december 's avonds 'op haar gebuurte in de kraam' was bevallen; als vader noemde zij ene Claes Tambour. Geertruyt was, volgens haar, getrouwd geweest met een soldaat, met wie ze enige tijd in getuiges buurt gewoond heeft. Getuige wist niet of de soldaat leefde of dood was, ze had een gerucht gehoord dat hij opgehangen zou zijn. Aaltie Dircx, huisvrouw van Hendrick Sichelorum getuigde dat haar mans dochter getrouwd was en dat deze Fredrik gedeserteerd was en nooit was weergekomen. Swaentie Douwes, huis vrouw van Arent van Kranenburg en Catharina Jans, huisvrouw van Hen drik van Dalen getuigden dat Geertruyt 'binnen de deur' van de eerstgenoemde op 4 december omtrent acht uur bevallen was en dat de vader Claes Swart Tambour was. Machtel Jans stadsarme vroedvrouw getuigde dat ze Geertruyt geholpen had bij de bevalling op 4 december omstreeks acht uur en dat ze in barensnood beleed dat Claes Swart Tambour de vader is. Het laatste gegeven is dat Geertruyt Ziegelhoorn en Fredrik Jansen soldaat op 22 februari 1711 in de Jacobijnerkerk tijdens de avondpredicatie in haar huwe lijk bevestigd worden.

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 27