27 Een leerlingenuitvoering in Concertzaal Schaaf op 8 december 1943 Collectie W. van Duuren-de Vries het Sjongspul Roaitske. Dit orkest kan worden beschouwd als de voorloper van het Frysk Orkest, nu opgegaan in het Noord Nederlands Orkest. Van de eerste tijd af is Piet de Vries lid geweest van het Frysk Orkest. Hij was actief betrokken bij de voorbereiding van de viering van het 25-jarig bestaan van het orkest, dat in september 1970 werd gevierd. Hij mocht dit jubileum helaas niet meemaken. Op 28 mei overleed hij plotseling. Niet alleen voor het Frysk Orkest heeft hij zich enorm ingespannen, hij was de organisator van alles wat met het accordeon te maken had. Hij heeft met enkele andere prominente figuren in Nederland veel pionierswerk verricht. Samenspel In 1943 besloot Piet de Vries om enige van zijn beste leerlingen op accordeon, piano en slagwerk te laten oefenen in ensemble- spel. Zijn bedoeling was om jonge mensen kennis te laten maken met het orkest werk. Op 27 februari 1943 vond de eer ste repetitie onder zijn leiding plaats en werd het Leeuwarder Accordeon Ensemble opgericht met twaalf leden, alle leerlingen. Dat waren tien accordeonisten, een pianis te en een slagwerker. Na acht maanden geregeld en serieus te hebben gerepeteerd in de voormalige lunchroom Kimp aan de Nieuwestad, was er een eenvoudig repertoire ingestu deerd. Op 8 december 1943 verleende het ensemble medewerking aan de jaarlijkse uitvoering van 'Muziekonderwijs Piet de Vries' in Concertzaal Schaaf voor een audi torium van ouders en genodigden. Een noodkreet Tijdens de bezetting werd vanaf okto ber 1944 tot aan de bevrijding niet gerepeteerd, omdat dirigent en manne lijke leden gevaar liepen en enkele tewerk werden gesteld. De Kultuurkamer had overigens nooit vat op het Leeuwarder Accordeon Ensemble. In december 1944 kon er nauwelijks les worden gegeven en ging er van De Vries naar de leerlingen het volgende briefje uit: 'Het is de bedoeling om in januari weer met de lessen te beginnen. Dit kan alleen met uw medewerking. Door brandstof- nood genoodzaakt, kan uw zoon/doch ter alleen bij mij thuis les krijgen, mits U enig brandstof, turf, briketten, zwarte brand of hout, toereikend voor één uur les, meegeeft. Lesuren van negen tot twaalf en van één tot vier uur in verband licht.' De ouders van een van de leerlingen kreeg de volgende noodkreet: "We zitten met 1 HL zwarte brand voor huis- en leskamer. Dat is niks en nu wil den wij u vragen, kunt u ook een boom, hout of turf voor ons bezetten? Dan waren we weer uit (in) de brand, 't Eten dat scharrelt hier wel en tot nu toe hebben we ook nog gas en licht tot...? Mijn vrouw heeft verlet van zeep en ik heb tabaksgebrek, dat indien u van deze zaken nog iets voor ons kunt kopen, dan houden we ons daarvoor aanbevolen. Als Wikje een fiets heeft en 't kan om 't weer dan raad ik u aan weer met lessen te beginnen. We waren mooi op dreef en stilstand is ach teruitgang. Verder wensen wij u gezellige kerstdagen en voor 1945 de VREDE.' Engelse toernee De inspanning in de laatste oorlogs jaren werd na de bevrijding beloond. In de gehele provincie volgden optredens, waaronder in sanatorium Beatrixoord in Appelscha. In 1949 verzorgde het orkest op uitnodiging het muzikale gedeelte tijdens de gala-avond van de Engels- Nederlandse Sport Organisatie Leeu- warden-Norwich. De Engelse sportmen sen waren zo opgetogen over de muzi kale prestaties, dat de dirigent en de vijfentwintig leden werden uitgenodigd een tiendaagse concertreis door Engeland te maken. In augustus werd die reis ondernomen, beginnende met de officiële ceremonie, waarin het orkest werd toege sproken door de burgemeester van Nor wich in ambtsgewaad onder toeziend oog van pers en fotografen, 's Avonds gevolgd door een ereconcert in St. Andrews Hall voor genodigden, waaronder de bisschop van Norwich, en publiek. Na de trip wer den de LAE-ers onderscheiden met het Norwich-insigne. De Lord Mayor deed de Leeuwarders uitgeleide en verzocht aan Piet de Vries de beste wensen aan burgemeester Van der Meulen over te brengen. Dat de toen gelegde basis goed was, blijkt wel uit het zestigjarig bestaan van het ensemble, dat in 2003 is gevierd. In het Leeuwarder Accordeon Ensem ble spelen nog drie van de vier kinderen De Vries.

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 29