Viering 200-jarig bestaan Leeuwarder Synagoge 28 Op 22 mei j.l. werd het 200-jarig bestaan gevierd van de Leeuwarder Synagoge. Onder de sprekers bevond zich ook Chaim Caran, vertegenwoordiger van de Amuta Stichting Leeuwarden in Israël. Zijn rede wordt hier integraal weer gegeven. Hoofdrabbijn H.J. Jacobs (links) in gesprek met zijn schoonzoon rabbijn M.S. Stiefel tijdens de viering in de synagoge Geacht bestuur Stichting Behoud Synagoge, Mijnheer de Wethouder, Excellentie de Ambassadeur van Israël, mijnheer de hoofdrabbijn Provinciaal Opperrabbinaat, mijnheer de rabbijn van Friesland, bestuurderen NIK, bestuur Joodse Gemeente, bestuur Verzetsmuseum, geachte aanwezigen Als vertegenwoordiger van Amuta Stichting Leeuwarden in Israël ben ik zeer vereerd en geroerd aanwezig te mogen zijn bij de her denking in Leeuwarden van het 200 jarig bestaan van dit gebouw waarin velen van onze voorvaderen menig uur hebben door gebracht teneinde gebed, lernen en gemeenschapszin te beleven, en eeuwenoude tradities voort te zetten. Ik wil u graag verslag brengen van de viering in Kfar Batya waar op 10 maart van dit jaar, 30 Adar rishon, ook het 200-jarig bestaan herdacht is. Zoals u weet is het interieur van de shul hier in 1965 naar Kfar Batya overgebracht. De synagoge aldaar staat in een prachtig park, waar vele bomen in bloei stonden tijdens de viering. In zacht lenteweer en zon werden de gasten, ongeveer 300 in totaal, ontvangen voor een receptie in de bibliotheek waar vitrines stonden opgesteld met al het gerestaureerde zilver uit de Leeuwarder synagoge, siertorens, rimonim, kronen, schilden, kandelaars. En ook boeken over de Leeuwarder joodse gemeen schap. Er werd een fraaie brochure uitgereikt met een voorwoord van de Israëlische president Moshe Katzav, en bijdragen van de organiserende instellingen, en tevens van Gerk Koopmans van het Verzetsmuseum in Leeuwarden. De brochure bevatte tevens fraaie foto's van het gerestaureerde zilver. Erna was een korte Mincha dienst in de synagoge bijgewoond door de Israëlische opperrabbijn Meir Israël Lau, die zat op de gerestaureerde zetel van de vroegere Leeuwarder opperrab bijnen, door de Nederlandse ambassadeur Bob Hiensch, de uit Nederland afkomstige rabbijn Brodman, vertegenwoordigers van Amit, de Amerikaanse vrouwenorganisatie die Amit beheert, de burgemeester van Raanana (zusterstad van Opsterland) en het bestuur van het dorp en van de Amuta en een groot aantal leer lingen en belangstellenden. Opperrabbijn Lau wees op de toe passelijke wekelijkse toralezing, die ging over de inwijding van de tabernakel, Er werd ook op gewezen dat de gedachte syna gogen over te brengen naar Eretz haKodesh, het heilige land, bestond, maar dat meer gedacht werd hiervoor aan Messiaanse tijden, zoals ook voor de inzameling der Joodse ballingen in het algemeen. Het is duidelijk dat de overbrenging ook in Israël als iets heel bijzonders beschouwd wordt. Zelf was ik in de gelegenheid een ochtenddienst bij te wonen met ruim 300 kinderen, de sfeer was heel gemoedelijk en maakte op mij een heel bijzondere

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 30