9 lijk ontspanningsweken voor de jeugd die in de grote vakantie niet op vakantie ging. En daar hoorden wij ook bij. Daarvoor moest trouwens wel worden gespaard. Elke week kwam Luut Wieringa aan de deur om de contributie op te halen. Hij was om die reden in Leeuwarden dan ook een bekend figuur. De kinderen werden verdeeld in leef tijdsgroepen en deden dan op de Wilhel- minabaan of Sonnenborgh spelletjes of sporten en ook kregen we poppenkastvoor stellingen en goochelaars. Vrijdags gingen we dan meestal naar de film in een van de Leeuwarder bioscopen, waar we dan in lan ge rijen naar toe liepen, luid het lied van 'Vakantie-ontspanning' zingend: En hoort, en ziet, wat Vakantieontspanning biedt. Laat allen samenwerken, opdat onze jeugd geniet.' Een gênante ruil Terwijl het begin van de Willem Spenger- straat werd gedomineerd door het wit bepleisterde vierkante gebouw van de dis Buurjongens: de schrijver, Jacob Postma en Sierk van Althuis Collectie J. Faber Het gebouw van de Coöperatie Excelsior op de hoek van het Oldegalileën en de Groninger straat in 1933 tilleerderij van (dikke) Tak, vond de straat een afsluiting in het markante gebouw van de Emmaschool. Omdat wij het openbaar onderwijs bezochten gingen wij naar school 7 aan de Arendstuin en dus niet naar de christelij ke Emmaschool, waar we des te meer gebruik maakten van het prachtige schoolplein, waar we konden leren fietsen en waar, dankzij de blokfïguren van het betegelde plein, allerlei jeugdige fanta sieën konden worden uitgeleefd. Dat deed ik vooral met mijn beide buurjongens Sierk van Althuis (zijn vader was com mies op het ontvangerskantoor van de gemeente) en Jacob Postma, wiens vader handelsreiziger was bij VS, het peper- muntsjefabryk. Vooral Sierk, die later purser is geworden op de grote vaart, had grote fantasieën, waarmee we op het gro te schoolplein goed uit de voeten konden. We hadden natuurlijk nog meer plezie rige dingen te doen. Een dezer dagen kwam mijn kleinzoon bij mij om zijn voet balplaatjes te laten zien, uitgegeven door een handige supermarkt en dat bracht me onmiddellijk weer terug naar mijn jon gensjaren in de Willem Sprengerstraat. Onze overbuurman was vertegenwoordi ger bij Smits koffie (De goudbron voor de huisvrouw!!) en ook Smit gaf voetbal plaatjes uit, die je kon sparen in het album Hollands Glorie. Wat deed je je best om de serie compleet te krijgen. Er ontbraken mij nog de plaatjes van Kick Smit, Andriessen en Leen Vente en ook toen was ruilen het middel. Zo verruilde ik mijn bijbeltje van de schoolcatechisatie tegen de ontbrekende plaatjes. Dit is voor het eerst dat ik deze bekentenis afleg, eigenlijk te gênant voor woorden, maar ja Hollands Glorie betekende dan ook wel wat! Kanongebulder voor Irene Het was een plezierige buurt om te wonen, waar een beetje afwisseling altijd welkom was. Die kwam er op 5 augustus 1939, toen een vreedzaam kanongebulder de geboorte verkondigde van prinses Irene. Dus allemaal de straat op. 'Wij heb ben ook feest', vertelde buurvrouw Van Leova.'c^tA.lt

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 11