10 Althuis, 'onze zoon is jarig'. 'En onze doch ter', vertelde de vrouw van rechercheur Faber en mijn moeder kon niet achter blijven, want ook een van haar zevental was jarig. Het was feest in de buurt, maar niemand was toen in het bezit van een vlag om aan de gevel te hangen. Zo rijk waren we toen nog niet, alhoewel het over het algemeen allerminst een 'arme buurt' was. Bijzonder was eigenlijk dat we bijvoor beeld met de jaarwisseling niet allemaal de straat op gingen, zoals hierboven beschreven, maar de beste wensen in stijl overbrachten. Van de huidige kerstkaar- tenhysterie was toen nog geen sprake. Mijn vader had kleine blanco visitekaart jes en daarop kwam links onder in de hoek 'G.N.' van 'Gelukkig Nieuwjaar' te staan, zo eenvoudig was het eigenlijk. Als de eerder beschreven taptoe aan zijn eind was gekomen gingen wij als kinderen op stap om de kaartjes in keurige envelopjes bij buren en eventuele notabelen, zoals de bedrijfschefs van mijn broers, in de bus te deponeren. Excelsior Eén van de meest dominerende gebouwen in deze buurt was wel het complex van de Coöperatieve Verbruikers Vereniging Excelsior u.a., om het maar eens helemaal volledig te zeggen, op de hoek van het Oldegalileën (of Ouwgelein op zijn Liw- waddes) en de Groningerstraat. Mijn oud ste broer, Klaas, was er boekhouder en het lag dan ook voor de hand dat wij daar onze nodige boodschappen gingen doen en de bakker van de Coöp kwam gewoon aan de deur. Men had ook een activiteit voor de jeugd, namelijk het jeugdzangkoor Jong Excelsior, onder leiding van de heer Bron, hoofdonderwijzer van school 17. Daar namen we met z'n drieën van ons gezin aan deel: broer Dirk (derde stem), zus Jannie (eerste stem) en ik zong dan twee de stem om het trio vol te maken. Hoogte punt was altijd de uitvoering in de oude Harmonie, in herinnering een prachtige zaal met mooie loges, waarin onze moekes en vaders dan mochten zitten. Naast de Nederlandse liedjes, zongen we ook Duitse en zelfs Zuid-Afrikaanse. Een hoogtepunt van de avond was dan de in gestudeerde cantate, bijvoorbeeld de Bloemencantate van de Nederlandse com poniste Geertruida van Vladeracken. Vol gens de recensie in de Leeuwarder Cou rant van toen 'zong Mea Naberman op loffelijke wijze de sopraansoli'. Haar vader had een muziekschool aan de Twee- baksmarkt. Zij was destijds een nationaal gewaardeerde zangeres. Maar ook met de Verkeerscantate hadden we veel succes met een echte verkeersagent, die tijdens het zingen de verschillende verkeersbor den liet zien. Als dat niet een echt stukje opvoeding was! Het jeugdzangkoor Jong Excelsior tijdens een uitvoering in de Harmonie Collectie J. Faber Le0Va.V3tA.1t

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 12