16 In augustus werden eerst bij aanhangers van de verdreven stadhouder de ruiten ingegooid en daarna grote vernielingen aangericht in de Grote Kerk, waarbij de revolutionaire hooligans de graven en grafmonumenten van de Nassaus aan diggels sloegen. Dat het hier niet alleen om losgeslagen individuen ging bleek wel uit het feit dat korte tijd later een publie ke verbranding plaatsvond van portret ten, vaandels, schilden etcetera van de stadhouderlijke familie en de 'verderfelij ke aristocraten' van het ancien regime. Ook eisten de radicalen op hoge toon maatregelen tegen de aanhangers van het oude bewind. In de loop van het najaar werd zowel in Den Haag als in Leeuwarden de partij strijd grimmiger. Het gematigde geweste lijke bestuur trachtte op alle mogelijke manieren de Leeuwarder radicalen de wind uit de zeilen te nemen. In pamfletten en brochures bestookte men elkaar week in week uit. De radicalen maakten daarbij gebruik van hun eigen krant, de Friesche Courant. Het gewestelijk centrale comité van volkssociëteiten, dat op initiatief van de Leeuwarders was gesticht en fungeerde als een broeinest van politieke agitatie en feitelijk als een soort provinciale tegenre gering optrad, werd op 8 oktober ontbon den. Onder luid protest van de radicalen werd een van de voornaamste leiders van het comité, Hector Feugen, de volgende dag gearresteerd en gevangen gezet in het Blokhuis, dat prompt de bijnaam van 'Friese Bastille' kreeg. De Leeuwarder burger M. Rosema beraamde een plan om Feugen met geweld uit het Blokhuis te bevrijden. Voor deze samenzwering kreeg hij vijf jaar tuchthuis en vijf jaar verban ning opgelegd. Referendum In deze verbeten sfeer vond op vrijdag 13 november een volksstemming plaats over de vraag of Friesland zich moest aanslui ten bij de Nationale Vergadering, een belangrijke stap op weg naar de eenheids staat. Stemgerechtigd waren alle volwas sen mannelijke inwoners die niet bedeeld werden. Ook dienstpersoneel was van stemming uitgesloten. Voor de late acht tiende eeuw was dit een ongekende mate van volksinvloed, die in Nederland pas in het begin van de twintigste eeuw geëven aard zou worden. De organisatie van het referendum had weinig tijd. Op 26 oktober kreeg de muni cipaliteit aanwijzingen van de provincie over wat er geregeld moest worden, nog op 6 november gevolgd door nadere informa tie. Er werd een plaatselijke kiescommis sie benoemd, bestaande uit de burgers In augustus 1795 werden grote vernielin gen aangericht in de Grote Kerk, waarbij de revolutionaire hooligans de graven en grafmonumenten van de Nassaus aan diggels sloegen karikatuur van David Hess, bewaard in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag Drie leden van de afgezette Municipaliteit worden op 12 januari 1796 overgebracht naar het Blokhuis Le0Va.V3tA.1t

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 18