LCOVOLT^LA.' Brievenbus/mailbox 32 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Huizumer zwembad In Leovardia 20 staat een artikeltje van Jesse Wassenaar over het Huizumer zwembad. Ook ik ging daar vroeger vaak naar toe vanaf Achter de Hoven over het kerkepadsje naar de Huizumerlaan, bij de kerk en ijsbaan langs via een heel kort stukje Badweg naar het bad. Wassenaar had het over een hokje voor de waterreiniging. Dat herinner ik mij niet meer, maar wel dat er tussen het zwembad en de Badweg een aantal kunst matige watervallen waren gemaakt waar dus ook water over stroomde. Voor zuur stofopname? Thijs herinner ik mij ook nog vaag, volgens mij een brede vent met ros sig haar. Met het vlot was het de kunst om het vlot met vier man om te trekken, twee man liggende er op, met de handen de rand van het vlot vast pakken, de andere twee man op het andere einde staande en de liggenden bij de enkels pakken en het zo om te kiepen. Jammer dat we nu geen openluchtzwembad meer hebben. De Klei ne Wielen had er nooit weg gemoeten. Dat Nylan moest wijken voor huizenbouw is volgens mij te begrijpen. Cor Seinstra, Leeuwarden Zwembad de Grote Wielen 'In tegenstelling tot de Overdekte bleven de kleren in het badhokje'. (Jesse Wasse naar over het Huzumer zwembad in Leo vardia 20). Ik vind het Huzumer zwem bad eerder vergelijkbaar qua bouw en uitvoering met het zwembad van de Grote Wielen. In de jaren vijftig overbrugde ik vanuit het oosten van de stad, tezamen met Jan van der Hoek en vaak vergezeld van zijn beide broers Hans en Peter, teza men met Johan Grim en mijn vriend Johan Niemendal op zomerse dagen de vijf kilometer (watertoren, Tolhuis, hoge brug, bootverhuur Appeldoorn) naar het paviljoen met zwembad. Tussen de grote groene kikkers bij de ingang (waar zijn die gebleven) over het grind naar de fietsenstalling en dan naar óf de boten verhuur van Brouwer óf werk in de 'laden- kamers' van het zwembad. Hier ligt ook het verschil met de faciliteiten van de Huzumer tegenpool. Dus geen volle hok jes, niet het primitieve verkleden achter een zeiltje, maar kleren in een bewaakte (nu ja, door ons dan!) ruimte. Wij verdien den er een aardig zakcentje. Het systeem is eenvoudig uit te leggen. Langs de gehele achterzijde van de batte rij metalen kleedhokjes, links en rechts van het paviljoen, liep een overdekte ruimte. Binnen was over de gehele lengte een houten tafelblad bevestigd aan de achterkant van de hokjes. Onder dat immens lange tafelblad waren uitsparin gen voor rechthoekige houten bakken met opstaande rand. Ik denk zo'n vier stuks onder elkaar. Tussen de 100 en 200 bakken per 'kamer'; erachter een brede loopruimte. De bak ken, voorzien van een nummer, pasten precies door een afsluitbaar luikje in het badhokje ter hoogte van het houten blad. Klep open, lege bak erdoor geschoven, klep dicht, weer open, bak met kleren terug, nummer onthouden, bak (door een van ons) in de uitsparingen onder de 'tafel' geschoven, klaar. Toptijd was vooral 's middags als de meute weer naar huis ging. Eigenaardigheden van het systeem: het roepen of blèren van de natte bezoe kers om hun nummer, waarbij velen het hoofd zijdelings door het luikje wrongen, liefst meerdere nummers door elkaar. Badgasten die hun nummer waren verge ten moesten vaak tot de laatste volle bak ken wachten, wat veel commotie veroor zaakte. Zwembad de Grote Wielen in 1935

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 34