Leova.'c^LA.It 33 Of men riep geheel links een nummer dat zich rechts bevond. Oplossing; een ander badhokje zoeken. Ook verzet. Als het niet druk was schoven we de bak de hele tafel over. Als laatste plezierige herinnering: het luikje werd binnen in het hokje geslo ten, een enkel meisje vergat deze hande ling. Pikant, maar in die preutse jaren vijftig toch de uitzondering op de regel. Maar een geweldig systeem. Kees Siccama, Oldeberkoop Jarig Haasdijk Hierbij wil ik nog even terugkomen op een artikel dat ik voor Leovardia 15 heb ge schreven over mijn grootvader Jarig Haasdijk, glazenier te Huizum. In dit arti kel vertelde ik van een opdracht (1935) voor het maken van een glas-in-loodraam voor de nieuwe MTS, later HTS en nu Wilhelminastaete aan de Molenstraat, naar een ontwerp van de oud-leerling W. Bakker. Verder schreef ik dat dit raam Het in 1942 vernielde glas-in-lood-raam ontworpen door de heer W. Bakker en ver vaardigd door een onbekende glazenier in Haarlem Collectie: Mw. A. Bakker-Huizinga in de oorlog (juli 1942) bij een bombarde ment werd beschadigd en dat het in 1946 door Haasdijk is gerestaureerd. Dit laat ste, naar mijn beste weten, heb ik ook geschreven in een ingezonden mededeling in de Leeuwarder Courant betreffende hetzelfde raam. Gelukkig voor mij en de stadshistorie ben ik onlangs door mevr. A. Bakker-Huizinga, weduwe van de heer W. Bakker, op de vingers getikt met het ware verhaal van het glas in lood raam van Wil helminastaete, waarvan ik graag hieron der melding maak. De leerling W. Bakker van de toenmalige MTS kreeg de eervolle opdracht een tekening te maken voor een glas-in-loodraam boven de ingang van de nieuwe school in overleg met de architect en MTS-leraar de heer Andries Baart Sr. Deze laatste wilde een inbreng in onder andere de kleurkeuze, omdat het raam een onderdeel zou vormen van zijn ont werp van de gehele entree. Dit glas-in- loodraam, waarvan de bijgaande foto een indruk geeft en die welwillend door mevrouw Bakker in bruikleen is afge staan, werd vervaardigd door een onbe kende glazenier te Haarlem. In 1946 is aan de heer Bakker, inmiddels oud-leer ling, gevraagd een tekening te maken voor een geheel nieuw en groter raam, want het oorspronkelijke raam was in 1942 onherstelbaar vernield. Haasdijk kreeg vervolgens de opdracht het nieuwe raam te maken en dit raam siert nog steeds de entree van het gebouw. De heer Bakker, die aan de MTS bouwkunde stu deerde en bij de opening van het nieuwe schoolgebouw (januari 1936) aan prinses Juliana werd voorgesteld, is later direc teur Gemeentewerken van Menalduma- deel geworden. Jan Willem Suurendonk, Leeuwarden Foto Fries Museum in Leovardia 17 De onbekende persoon op de foto is mijn ome Bennie. Zijn echtgenote was tante Tinie. Vrienden van mijn ouders. Een echtpaar zonder kinderen. Zijn achter naam is De Jager. Hij woonde in het Eysingahuis en was huismeester/ huisbe heerder. Wybe Pot, Sneek Sport en Sportwereld De man die maandagochtend op de Ame- landspijp Sport en Sportwereld verkocht, woonde niet in de Oostbuurt (Brievenbus in Leovardia 20), maar in de Jousmastraat in Huizum. Daar was hij kostganger bij familie. 's Maandags stond hij met Sport en Sportwereld aan de Sophialaan/hoek Zuidersingel waar 's morgens veel fietsers langskwamen naar onder andere de Frico en CAF. Daarna ging hij naar de Voor streek. Op zaterdagochtend stond hij met bloemen op de Amelandspijp. Omstreeks 1960 begon Het Vrije Volk tijdens de Ronde van Frankrijk met een avondeditie gewijd aan de etappe van dezelfde dag en alleen in de losse verkoop. Mannus de Vries, want zo heette deze man, ventte ook met deze krant en riep dan Tour de Francée. Toch klonk dat beter dan tegenwoordig op de Nederlandse TV met Tour de Frans. Zeg dan gewoon Ronde van Frankrijk. Sport en Sportwereld, dat meestal alleen op maandag verscheen, is later opgeno men in het Algemeen Dagblad. Chris Visser, Leeuwarden Doopboek tentoongesteld In Leovardia 20 staat een verslag van het vorstelijk bezoek aan de Grote Kerk. Op zich is de inhoud van het bericht correct. De eigenlijke reden waarom het doopboek werd tentoongesteld, is echter niet vermeld. Prinses Carolina huwde met Karei Christiaan van Nassau-Weilburg (1735- 1788), generaal in dienst van de Verenig de Nederlanden en gouverneur van Maas tricht. Hij is een rechtstreekse voorvader van het tegenwoordige Groothertogelijk Huis van Luxemburg. Via prinses Caroli na stamt de huidige groothertogelijke familie daarmee af van de Friese stadhou ders. De reden om het doopboek tentoon te stellen, was de historische band van het Groothertogelijk Huis van Luxemburg met de stad Leeuwarden en met de Grote Kerk te laten zien. Bernhard van Haersma Buma, Leeuwarden

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 35