2 Een raadsvergadering op 1 september 1953 in de raadzaal. Stenografen, v.l.n.r. mej. Y. Wei- dema en mej. W. Steffering. Raadsleden: links: W.C. Dijkstra, PJ. Mani, H. Slaterus en J. de Jong (allen PvdA); rechts: G. de Jong en K. de Jong (beiden ARP); midden: L. Ringenaldus- van der Wal (PvdA) en G. Boersma-Hemminga (PvdA); achter: A. Drentje (PvdA), F.T. Dijk stra CPN), H. Pols (WD), ir. B. C. van Balen Walther (VVD), dr. A. C.A. Blanksma-Kok (VVD) en mr. B.P van der Veen (WD) Foto: Sj. Andringa op politieke bijeenkomsten kan toegaan. Dat geldt natuurlijk ook voor andere par tijen. Ik bleef als 'onbesproken' en dus aanvaarde kandidaat op de groslijst staan en kwam later op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen op de zes tiende plaats terecht. Op de zeventiende plaats stond Jan Tiekstra, die dankzij een restzetel ook in de raad kwam. Nummer één was J.K. Dijkstra en zowel hij als Tiekstra zijn beiden wethouder van Onderwijs en Openbare Werken geweest. Tiekstra was wethouder tot 1974 toen hij en ik tegelijk afscheid van de gemeente politiek namen. Vroom en Dreesmannen Ik kom uit een hervormd a-politiek gezin, maar had al vroeg politieke belangstel ling. De jaren dertig waren een tijd van politieke tegenstellingen. In die tijd, maar zeker in de bezettingstijd, was er toene mende kritiek op de politiek van Colijn. Mocht je die harde bezuinigingspolitiek nog wel 'christelijk' noemen? Wij leerden van de toen bekende theoloog Karl Barth dat de zonde van de vereenzelviging van Gods wil met menselijk handelen (door christelijke partijen: 'wij handelen naar Gods wil') meer dan op de loer lag. Na de bevrijding kwam ik in contact met mensen die de opvatting toegedaan waren dat eenzelfde levensbeschouwing (de christelijke) niet automatisch leidde tot dezelfde politiek-maatschappelijke opvattingen. In die contacten werden de contouren zichtbaar van een democrati sche partij met een vorm van socialisme naar Engels model. Maar zeker niet chris telijk (denk aan Barth) en dat was voor de christensocialisten een grote stap verder dan de Christen Democratische Unie uit de vooroorlogse periode: een groep progressieve protestanten, die braken met de protestantse partijen die Colijn steun den, maar nog wel christelijk wilden heten. Zo werd ik betrokken bij de oprich ting van de Partij van de Arbeid. Het bre ken met het traditionele denken van par tijvorming werd de 'Doorbraak' genoemd. De bij dit fenomeen betrokken mensen met een kerkelijke achtergrond zoals ik werden door de destijds zeer bekende dominee Buskes aangeduid als de Vroom en Dreesmannen. Vrome gelovigen die stemden op de PvdA-leider Willem Drees. Waar ik in die tijd van puur idealisme in de verste verte niet aan had gedacht deed zich nu voor. De Vroom en Dreesman was gemeenteraadslid geworden, want na de verkiezingen van 26 juli 1946 behoorde ik tot de 35 raadsleden die op 4 september de Leeuwarder raadszaal betraden. Twee rijen socialisten Links van de voorzitter zat de PvdA-fractie met 17 zetels. Deze partij leverde drie wet houders: J.K. Dijkstra, M.H. Geerts en W.C. Dijkstra. De fractievoorzitter werd Hessel Posthuma, die al eerder namens de Chris ten Democratische Unie in de raad had gezeten. Hij was voor die partij ook Tweede Kamerlid geweest van 1937 tot aan de oor log. Naast hem zat Klaas Leijenaar, die als verzetsman was opgepakt en bij de overval van 8 december 1944 op De Leeuwarder gevangenis was bevrijd. De twee vrouwen die de raad telde, zaten in 'onze' fractie: mevrouw Ringenaldus-Van der Wal en mevrouw Vondeling-Van 't Hof, inderdaad, de vrouw van de latere PvdA-leider Anne Vondeling. De eerste tijd was ik diep onder de indruk en zat ik vanaf mijn plaats op de tweede rij vaak verwonderd om mij heen te kijken. Ik zat naast de rijksarchivaris, dr. A.L. Heerma van Voss, een erudiet man met een grote parate kennis van geschie denis en cultuur. Tussen de bedrijven door heb ik veel van hem opgestoken. Maar hij overleed al op 24 juli 1948 en werd opge volgd door een wijze boer uit Wirdum, Bon ne Hartstra. Zo heb ik al twee beroepen genoemd, die je zelden of nooit tegenkomt in een rode fractie als die van de PvdA. Ik maakte mijn debuut. Het onderwerp weet ik niet meer, maar ik herinner me nog goed hoe ik, zeer nerveus en met trillende benen mijn stoel beroerde, die weer tegen de houten wand achter mij tikte. Ik was gewend om te spreken in zalen en zaaltjes, maar nu was ik kennelijk door de entoura ge van de raadzaal en het hele officiële gebeuren sterk geïmponeerd. Confessionelen, communisten, liberalen Rechts van de voorzitter zat de fractie van Le0Va.V3tA.1t

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 4