3 de Anti Revolutionaire Partij met 6 zetels. Die fractie leverde de vierde wethouder: Douwe Witteveen, een architect met een verzetsverleden. Dat gold zeker ook voor zijn fractiegenoot Sijbe Schootstra, bekend van de Phoenix fïetsenfabriek. Witteveen was een man met een breed postuur en een brede lach die kort maar doeltreffend sprak. Terecht zijn in de Vrij- heidswijk straten naar hen genoemd, waarvan naar Witteveen nog recent. De Christelijk Historische Unie had een fractie van 3 leden. Ik kende hen uit de orthodoxe vleugel van de Hervormde Kerk. Aan hun optreden tijdens de raads vergaderingen heb ik weinig herinnerin gen. Dat is wel het geval met Oepke San- tema, die in april 1949 als opvolger in de raad kwam. Hij heeft zijn partij vele jaren vertegenwoordigd. Als leerling van de Wil lem Lodewijkschool had ik hem als zoge naamde 'kwekeling met akte' meege maakt. Santema was geen politiek dier, maar wel jaren de gedreven woordvoerder die in mooi Fries de belangen van zijn Ljouwert (hoofdstad van Fryslan) bepleit te. Er was nog een confessionele fractie, de Katholieke Volks Partij, met 3 leden. Voor zitter was de kleine beweeglijke Kamstra, die als goed katholiek werkte op de druk kerij van het Friesch Dagblad. In die fractie zat eigenlijk niemand waaraan ik, na al die jaren, nog sterke herinneringen heb. Dat was in latere KVP-fracties wel anders. Recht tegenover het College van Burge meester en Wethouders zaten toen twee fracties. Vier communisten profiteerden van het in de oorlog opgebouwde krediet: de bijdrage van de Russen aan de geal lieerde overwinning op Hitler-Duitsland. Ik noem de uit het verzet komende bouw vakker Marten Beuving en Piet de Groot, die ik nog kende van de Leeuwarder Papierwaren Fabriek. De Groot was bij zijn maidenspeech nog nerveuzer dan ik. Na enkele minuten moeizaam voorlezen vroeg hij verlof te mogen gaan zitten. Ik voelde erg met hem mee. Er waren een aantal mutaties in de CPN-fractie en zo kwam er later een derde vrouw in de raad, mevrouw Uithof-Miedema. Naast de communisten zaten twee WD-ers: huisarts W.I. van Rooyen en jurist B.P. van der Veen. De laatste is vele jaren de liberale voorzitter geweest en hij deed dat met verve, scherpzinnig en vaak vol ironie. Met hem zou ik de volgende jaren vaak de degens kruisen. Ooit kreeg ik bij de schriftelijke stemming over een directeur van de Noordelijke Begraaf plaats één stem. Daar zie ik nog steeds de reeds lang overleden Van der Veen op aan. Voor deze twee fracties zaten de twee 'ste nogravinnen': Wiesje Steffering en Yfke Weidema. Pas jaren later zou de raad zich van moderne technische snufjes bedienen. Links van de burgemeester, tegenover deze dames, zat hun baas, gemeentesecre taris mr. Teake Bakker zwijgend maar nauwgezet de raadsdebatten te volgen. Pers en publiek Werden de raadsdebatten toen (en nu?) door veel mensen gevolgd? Het lag en ligt doorgaans niet aan de kranten. Mr. Adriaan Anne Marie van der Meulen (1901-1993). Burgemeester van Leeuwarden van 1946 tot 1966 Foto: Sj. Andringa L£ovac3tA.l[

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 5