4 Achter de laatste rij raadsleden (CPN en WD) was de perstribune. Voor de Leeu warder Courant (eerst nog Koerier vanwe ge het oorlogsverleden) zaten daar Keikes (de chroniqueur van Oud Leeuwarden: Och heden ja) of een enkele keer Van der Meulen, een oud-collega van het Arbeids bureau. Voor het Friesch Dagblad waren soms chef-redacteur Wijbenga (Geale in bezettingstijd) himself of Algra jr. aan wezig. Het Vrije Volk liet Jo Smit over de raad schrijven en naderhand was dat W. H. Kuipers, soms onder de naam 'stads- prater'. Kuipers ging later naar de Leeu warder Courant en werd nog weer later de eerste voorlichter van de gemeente Leeuwarden. Voor het katholieke Ons Noorden zat de immer goedgemutste Drost op de perstribune. Daar was altijd ruimte voor gezellige kout. In dezelfde ruimte was de publieke tribune en de bezetting daarvan hing af van de agenda. Toen waren er nog geen actievoerders die in grote groepen duidelijk aanwezig de besprekingen volgden. Waarover en wanneer spraken zij? De agenda met raadsvoorstellen werd in een langwerpige enveloppe door de stad huisbodes bij de raadsleden persoonlijk thuisbezorgd. Op mijn adressering stond: Aan den Edelachtbaren Heer J.T. Vellen- ga, Coornhertstraat 2 Alhier. (Ten tijde van mijn lidmaatschap van de Tweede Kamer was het Hoogedelachtbare Heer geworden!). Op een speciale kamer in het stadhuis lagen dossiers met nog meer informatie over de onderwerpen. Op woensdagavond, eens in de drie weken, klokke half acht, vergaderde de raad. De PvdA hield op maandagavond daaraan voorafgaand de fractievergade ring in het gebouw van Openbare Werken aan de Wissesdwinger (voorheen Infirme rie). Tijdens de pauze bracht een perso neelslid van Openbare Werken die inwo nend was, koffie rond. Dat was Hannes de Boer, ooit mijn gewaardeerde buurman uit de Javastraat, die de eerste keer haast glimmend van trots vertelde dat hij mij als kleine jongen nog had gekend. En nu was ik zo lang geworden en ook nog raads lid! Tijdens die fractievergaderingen stak ik veel op. Hoe te lezen en te doorgronden, voor of tegen te motiveren, helder te dis cussiëren, snel en overtuigend te conclu deren. De aanwezige wethouders beant woordden wel of niet bevredigend de gestelde vragen en verdedigden hun voor stellen. Dualisme was toen en daar een onbekend woord. De sprekers voor de woensdagavond werden aangewezen. Aan het eind was de rondvraag waarbij actu ele thema's aan de orde kwamen die niet op de agenda stonden. Leerrijke avonden! De raadsvergaderingen duurden met een korte agenda soms maar een half uur, maar dat gebeurde zelden. Doorgaans duurden de vergaderingen variërend van één tot drie uren. Uiter aard nam één keer per jaar de begro tingsbehandeling meer tijd in beslag: zeker één volle dag, soms twee dagen. De grote thema's in die tijd waren de woning nood en woningbouw, sanering van buur ten, vernieuwing en uitbreiding van wegen, begin van aanleg van industrieter- Links: Johannes Klazes Dijkstra (1893- 1958), onderwijzer en journalist, bij zijn af scheid als wethouder in 1958. Rechts wet houder Jakob Tiede Vellenga (1920), auteur van deze bijdrage Foto: Sj. Andringa reinen, het taaie onwelriekende tonnen- vraagstuk, om zo enkele te noemen. In veel buurten hingen bordjes met de tekst: 'Onbewoonbaar verklaard'. In de volksmond werd dat: 'Onverklaarbaar bewoond'. Toppers door de jaren heen ble ven de woningnood, de tonnen en de over weg in de Schrans. O ja, we kregen voor al onze inspannin gen tien gulden presentiegeld per zitting. Zestig jaar later Het zou interessant zijn het Leeuwarden van 1946 te vergelijken met dat van nu: sociaal, economisch, stedenbouwkundig, cultureel, etnisch, godsdienstig en poli tiek. Ik beperk mij tot het laatste, ofschoon ook andere zaken meespelen in het stem gedrag. Nu 39 raadszetels, toen 35. Nu 8 fracties in de raad, toen 5, stoelend op partijen. De CPN is al lang verdwenen (gedeeltelijk opgegaan in PAL/Groen Links). De drie christelijke partijen van toen zijn opgegaan in het CDA. De drie hadden toen 12, nu 5 zetels. De PvdA had toen 17 zetels en nu 15. De WD stond op 2 zetels en is bij de laatste verkiezingen van 5 naar 4 zetels gegaan. In de jaren vijftig kwam de WD op 5 zetels. In 1958 werd Hessel Pols de eerste WD-wethouder, naast de twee PvdA wet houders Vellenga en Tiekstra en de ARP- man J. van der Schaaf. Dit jaar verloor de WD zijn wethouder. Drie partijen heb ben nu 4 zetels: de WD dus, verder PAL/Groen Links, en de Socialistische Partij. Twee zetels gingen naar de Chris ten Unie en de Nieuwe Leeuwarder Partij en één zetel naar de Fryske Nasjonale Partij. Toen, zestig jaar geleden was ik het jongste raadslid met mijn 26 jaren. Dat is nu de SP-er Farshad Bashir, 18 jaar! Zestig jaar geleden mocht je pas stemmen op de 23ste, en pas gekozen worden als je 25 jaar oud was! Na serieuze naspeuringen van mijzelf, Hendrik ten Hoeve en griffier Baudewijn Franssen neem ik onder voorbehoud en respectvolle bescheidenheid aan dat ik de enige ben die nog in leven is van alle raadsleden die op 4 september 1946 de raadszaal betraden. Le0Va.V3tA.1t

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 6