Leven en werk van Piet van der Hem 9 Portret van Piet van der Hem Foto Henri Berssenbrugge. Chris Visser De Leeuwarder kunstschilder Piet van der Hem wordt op 9 september 1885 gebo ren in Wirdum aan wat nu Greate Buor- ren 22 heet, maar destijds Wirdum 281 werd genoemd. Hij is de zoon van Durk Sjoerds van der Hem en Geertje Pieters Smids. Zijn moeder overlijdt kort na de geboorte van Piet, waarna Durk van der Hem met zijn beide zoontjes, de 2-jarige Sjoerd en de nog geen jaar oude Piet naar Leeuwarden verhuist. Als Piet twaalf jaar is, overlijdt zijn vader en samen met broer Sjoerd wordt hij opgenomen in het gezin van zijn oom en tante, Heerco Halbesma en Trijntje van der Hem. In het artikel van Leendert Plaisier wordt Piet van der Hem opgevoerd als de schilder van het portret van koningin Juliana in 1950. Wie was deze man en welke relatie had hij met Leeuwarden? Prentbriefkaarten van waterverf Piet is als kind al een enthousiast tekenaar, maar de familie ziet hierin alleen een vorm van vrijetijdsbesteding en schenkt er ver der geen aandacht aan. Op de rijks-hbs aan het Zaailand wordt zijn talent eindelijk serieus genomen door zijn tekenleraar Bub- berman. Deze stimuleert Piet zoveel moge lijk te tekenen en steunt hem in de beslis sing de hbs na vier jaar te verlaten en zich als kunstenaar te ontwikkelen. De vakanties brengen Piet en Sjoerd vaak door in Swichum, bij Klaas Jorna, die een vriend was van hun vader, en diens huishoudster Wapke. Klaas Jorna trekt graag met de jongens op. Hij is ook een liefhebber van beeldende kunst en bezit veel boeken met kunstafbeeldingen. Voor Piet van der Hem is dat de eerste kennismaking met de schilderkunst en in de zomer van 1902 maakt hij een aantal prentbriefkaarten met olieverf. In sep tember van dat jaar vertrekt Piet naar Amsterdam, waar hij gaat studeren aan de rijksschool voor de kunstnijverheid. In 1905 haalt hij hier zijn diploma mo-teke- nen. Deze opleiding koos hij op advies van de familie. Het was een praktisch advies: als tekenleraar hoefde Piet geen honger te lijden. Tijdens deze studie volgt hij avond lessen bij August Allebé, directeur van de Rijksacademie in Amsterdam. Na 1905 volgt Van der Hem de dagop leiding aan de Rijksacademie en wel de klas 'vrije schilderkunst' van Nico van der Waay en krijgt tevens etslessen van Pie- ter Dupont. In het werk van Van der Hem uit deze periode is de invloed van Breitner aanwezig. Hard werken in frivool Parijs Een koninklijke subsidie stelt Van der Hem in de gelegenheid om van september 1907 tot de zomer van 1908 in Parijs te werken en hier ontpopt hij zich als een echte levensgenieter. Ondanks zijn waar dering voor het frivole Parijs blijft hij hard werken. In de clubs en bars die hij bezoekt, maakt hij schetsen. Van der Hem zet het Parijs van bijna honderd jaar gele den zonder dogma's op papier, iets wat hem in Friesland niet in dank wordt afge nomen. Toch hing hij niet de artiest uit, zijn atelier was gewoon een werkhok zon der franje. Zijn werk kenmerkt zich door sfeerimpressies van Parijs, waarbij de toe schouwer direct ziet dat het Parijs is. Dit is ook het kenmerk van zijn onderwerpen Oldehove met bodeterrein rond 1941 Doek 90x70 cm. Leova.'c^tA.lt

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 11