De strijd tegen de geheimmiddelhandel 8 Corien Rattink Wordt u gekweld door hoofdpijn, door reumatische pijnen, heeft u last van oorsui zingen, van hartkloppingen, lijdt u misschien aan bronchitis of syfilis? Geen nood, slik onze pillen en u bent in de kortste keren genezen, ongeacht de kwaal. Dit soort advertenties verscheen in de 19e eeuw met de regelmaat van de klok in de kranten. In de ogen van de Leeuwarder broers Vitus en Gerard Bruinsma maakten de firma's die de advertenties plaatsten, zich schuldig aan kwakzalverij en zij besloten de strijd aan te binden met deze geweten loze kooplui. De kwakzalvers die op mark ten en kermissen optraden, lieten ze onge moeid. Weliswaar misleidden die ook de mensen, maar ze verdienden met hun middeltjes zo'n armzalig inkomen dat de financiële schade bij hun slachtoffers nooit groot kon zijn. Vitus Jacobus Bruinsma (1850-1916) Collectie Johan Frieswijk Roofridders De Bruinsma's richtten hun pijlen op fir ma's -roofridders zoals zij ze noemden- die willens en wetens het publiek bedrogen. Met regelmatige advertenties, boeken en genezenverklaringen brachten de roofrid ders hun dubieuze waar aan de man en verdienden miljoenen. Zij lichtten de men sen financieel op, en namen ook nog eens het risico dat patiënten hun ziekte ver waarloosden en dat kwalen onnodig ver ergerden. En dat in een tijd dat de genees kunde enorm in ontwikkeling was. Artsen konden bijvoorbeeld door de invoering van een verbeterde stethoscoop een nauwkeu riger diagnose stellen. De broers vormden een ideaal duo om het bedrog aan de kaak te stellen. Vitus, leraar aan het gymnasium in Leeuwar den, was scheikundige; hij onderzocht de samenstelling van de wondermiddelen; daarna kon Gerard, arts, vaststellen of het middel hielp tegen de kwaal waarvoor het bedoeld was. Dat was zo goed als nooit het geval, reden voor de broers om te spre ken van een tak van industrie die artike len exploiteert onder de naam van genees middelen. Vitus Bruinsma paste nog een andere methode toe om het bedrog aan te tonen. Firma's hadden de gewoonte om vragenlijsten rond te sturen waarop men sen klachten over hun gezondheid kwijt konden. Een bedrijf was dan niet te beroerd om een 'geneesmiddel' te sturen. Vitus vulde geregeld zulke lijsten in en verzon de meest onwaarschijnlijke kwa len, zoals lichaamsdelen die door zweren zo waren aangetast dat ze dreigden af te sterven. Geen probleem! De desbetreffen de firma stelde de patiënt gerust: binnen enkele weken was alles weer in orde; als de patiënt maar de door het bedrijf aan bevolen pil of zalf gebruikte. Vroeg of laat moesten de strijdbare broers wel in conflict komen met een van de kwakzalversfirma's. In 1876 barstte de bom: de Bruinsma's kregen het aan de stok met de Duitse firma Richter en met de Leeuwarder Courant. De firma Richter (Richter was een kousenfabrikant, die de handel in 'geneesmiddelen' lucratiever vond dan die in kousen) had een boek gepubliceerd dat in Nederland verscheen onder de titel Dr. Airy's Natuurgeneeswij ze. Volgens Vitus Bruinsma niets anders dan een alfabetische lijst van 180 kwalen Een practiserende kwakzalver voor herberg 'De Hopsack' op de Nieuwestad nabij de Waag. Prent van Ids Wiersma in: Rimen en Teltsjes fen de broerren Halbertsma.

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 10