GENEESMIDDELEN Een boek voor alien die hun lezondheidén hun beurs liefhebben.: 9 en bij iedere kwaal de aanbeveling om door Richter uitgebrachte medicijnen te gebruiken: 'bij Oogkwalen, bij Oorpijn, bij Syphilis, bij Waterzucht, bij alles, het geheele alphabet door, altijd maar de drie geneesmiddelen, die voor grof geld alleen bij de firma te krijgen zijn!', aldus Vitus. Het boek werd in Leeuwarden goed ver kocht. Er waren ook genezenverklaringen in opgenomen van met naam en toenaam genoemde Duitse patiënten. Dat bracht Vitus ertoe schaar en lijmpot te voorschijn te halen. Hij kocht een Duits exemplaar, knipte de getuigenverklaringen er uit, plakte die op een door hem in het Duits opgestelde circulaire en vroeg de geadres seerde of hij/zij inderdaad zo'n verklaring had afgegeven. Hij kreeg niet veel respons wat niet zo verwonderlijk was, want ach teraf bleek dat de meeste verklaringen afkomstig waren van depothouders van de firma Richter. Dit muisje had echter nog een staartje. In december 1876 werd Vitus bij de hoofdredacteur van de Leeuwarder Cou rant op het matje geroepen. De firma Richter had geklaagd over publicaties van de broers en dreigde om een advertentie te plaatsen waarin Vitus' naam viel 'en nu juist niet op vriendelijke wijze'. Vitus had al snel door dat de krant de advertentie wilde plaatsen (ook toen waren adverten tie-inkomsten broodnodig) en verzette zich niet tegen plaatsing. En zo verscheen in de krant van 28 december 1876 een open brief van Adolf Richter, 'lid van de firma F. Ad Richter en Cie, koninklijke hofleveranciers'. Volgens Richter was de oproep van Bruinsma hatelijk en onge hoord brutaal en dat verklaarde de gerin ge respons. Hij zou hem voor de rechter kunnen dagen, maar zag daarvan af. Hij nodigde Vitus Bruinsma liever uit om alle getuigenverklaringen in het kantoor te Arnhem te komen lezen. Richters brief eindigde met de eis dat Bruinsma 'de lichtzinnig tegen mij ingebrachte aan klacht van vervalsching' in het openbaar zou terugnemen. De wraak van Bruinsma loog er niet om. Hij schreef een weer woord, waarin hij nog maar eens uit de doeken deed waarom hij de firma Richter van bedrog beschuldigde. Het artikel stuurde hij naar driehonderd bladen in Nederland met het resultaat dat de pers voor het eerst massaal aandacht besteed de aan het verschijnsel kwakzalverij en ergerlijken graad van misleiding, welke 'den schromelijken omvang en den deze soort van handel had bereikt.' Het door de gebroeders Vitus en Gerard Bruinsma geschreven boek 'De kwakzalverij met geneesmiddelen en de middelen om haar te bestrijden', uitgegeven bij H. van Belkum te Leeuwarden in 1878

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 11