12 toenmalig wethouder J. Tiekstra, die meteen een kans voor Leeuwarder onder nemers in het Verre Oosten zag wegge legd: 'we mutte metmekaar mar naar Hongkong om oek un saakje te beginnen: Bintsies, bloemkoal, siepeltsies...' Met de officiële opening was Kota Rad ja de vierde loot aan de Leeuwarder Chi nese stam: de uitbaters van de restauran- ten Shanghai (later Tong Fang) aan de Oude Oosterstraat 7 (1951), Hongkong aan de Nieuwestad 69 (1956) en China (later Azië) aan de Weaze 38 (1958) waren de heer Mei reeds voorgegaan. Ook was er in 1954 aan het Zaailand, in een houten gebouwtje op het braakliggen de terrein van het in brand gestoken Old Burger Weeshuis op de hoek van de Zui derstraat, een restaurantje gevestigd dat werd gedreven door de familie Zeer en dat bekend stond onder de naam indisch-chi- nees restaurant Bimbo (medegedeeld door de heer James Zeer, zoon van de oorspron kelijke vergunninghouders). Ooit is wel beweerd dat deze uitbater nog voor Shanghai zijn deuren zou hebben geo pend, doch volgens de heer Zeer is het bedrijfje pas in september 1954 ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel. Wie hebben echter onbetwist als eer sten -zij het niet van buitenlandse origi ne- de oriëntaalse keuken in Leeuwarden geïntroduceerd? Dat moeten de gebroe ders Propsma zijn geweest die in 1949 in hun restaurant Aurora in de Bagijne- straat met de verkoop van nasi en bami zijn begonnen. Eén van de broers, die kort daarvoor uit Nederlands-Indië was terug gekeerd, heeft hiertoe waarschijnlijk het initiatief genomen. Een portie bami of nasi kostte destijds slechts 1,25 en was volgens ingewijden van prima kwaliteit. Na Kota Radja openden -eveneens in tweede helft van de jaren zestig- de res taurants Peking aan de Weerd 9 en Indra- poera (later De Grote Chinese Muur) aan de Nieuwestad 139 bij de Waag hun deu ren, waarna in de jaren zeventig Nieuw China (later: Garden of Asia) aan de Voor streek 51 (hoek Sacramentsstraat) en Chi na Garden aan het Ruiterskwartier 147 de rij van exotische eetgelegenheden in de Leeuwarder binnenstad voorlopig sloten. Nieuweslad 69 - Tölu-füon 23317 - Leeuwarden - (Holland) Interieur van chinees-indisch restaurant Hongkong aan de Nieuwestad in 1959 Het houten gebouwtje op de hoek van Zaailand en Zuiderstraat dat aldaar rond 1950 als een door Timmerfabriek Kingma ontworpen model-prefabwoning voor emigranten was geplaatst (zie Brievenbus Mailbox) en dat vervolgens enige jaren door de familie Zeer werd gepacht die er een indisch-chinees restaurant in dreef. De foto is in juli 1954 genomen. Foto: Leeuwarder Courant

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 14