Van wie kwam dat uniform? 17 Siep Grijpstra Na de spontane festiviteiten rond de bevrijding in april/mei 1945, besloot het bestuur van de personeelsvereniging van de Coöperatieve Condensfabriek een revue te laten schrijven, waar de gebeurtenissen van het bedrijf moesten worden uitgebeeld in sketches en muziek. Een groot aantal personeelsleden was bereid hieraan mee te doen. Natuurlijk eiste de voorbereiding van de revue de nodige tijd, maar in februari 1946 kon de generale repetitie worden gehouden in Zalen Schaaf en bijgaande foto dateert uit die tijd. De Condensfabriek fabriceerde voorname lijk melkproducten bestemd voor de export naar Afrika en Azië. Door de vero vering van Nederland door de Duitsers op 10 mei 1940 was export niet meer moge lijk, zo het al niet eerder in verband met de oorlog problemen opleverde. Met de productie en voorraden wist de bezetter echter wel raad. Toch kwamen er nog enkele producten op de Nederlandse markt, waarvan wij ons de merken Pasta- mella en Pastavita nog herinneren. Eén daarvan was een soort kunsthoning voor de boterham en het bijzondere daarvan was, dat op elk doosje een tegeltje was gedrukt. Wanneer je alle tegeltjes had, kon je die opplakken en dan had je een voorstelling van de complete fabriek. Degenen die hun inzending het mooist hadden versierd, konden een prijs win nen. Overigens zijn die tegeltjes er ook in het echt. Dat tableau, oorspronkelijk een geschenk van het personeel, is nu aange bracht in het hoge kantoorgebouw aan de Peter Stuyvesantweg. NSB uniform Bij de uitvoering van de revue waren een aantal militaire uniformen nodig en het verkrijgen daarvan zal de nodige moeite hebben gekost. Het moeilijkste was echter een NSB uniform te bemachtigen. Een vrij jonge man die nog maar kort als kan toorbediende was aangesteld, kreeg die ondankbare rol toebedeeld. Deze jonge man, Wim geheten, verklaarde echter dat hij misschien wel een uniform van een NSB-er kon bemachtigen. Daarin slaagde hij wonderwel en het paste, als was het voor hem gemaakt. De uitvoering vond in Zalen Schaaf plaats en het zal een geslaagde avond zijn geweest. Korte tijd later bleek Wim plotseling te zijn verdwe nen. Dat was enkele personeelsleden opgevallen, maar de reden van zijn ver trek werd niet bekend gemaakt. Pas veel later heeft een afdelingschef van het kan toor de toedracht verteld. Wim had verke ring en wandelde op een dag met zijn vriendin op de Stationsweg. Door treinrei zigers uit Holland werd hij herkend als iemand die in de Gooistreek werd gezocht voor in de oorlog gepleegde daden ten dienste van de bezetter. Het gevolg was dat Wim geruisloos uit Leeuwarden verdween. Meer is er niet van bekend. Uit bovenstaande zou de conclusie kun nen worden getrokken, dat het gebruikte uniform zijn eigen uniform was. Dan is het wel een zeldzaam brutale daad van deze man geweest, ook al blijven er nog vragen over die wel nimmer beantwoord zullen worden. Het CCF-revuegezelschap met Wim, die 'vol overgave' de rol van NSB'er vertolkte

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 19