Onthulling standbeeld Willem Lodewijk 'Us Heit' 1906 18 Beam Bilker Commissaris Brok van politie van Leeuwarden had eerst zelf bureaudienst op 15 september 1906. Hij leidde vanaf zijn bureau de politiebegeleiding voor het koninklijk bezoek dat naar Leeuwarden kwam ter gelegenheid van de onthulling van het standbeeld van Willem Lodewijk, graaf van Nassau-Dillenburg, bekend onder de volksnaam 'Us Heit' en die leefde van 1560 tot 1620. Het programma was in tijd gemeten behoorlijk krap en het moest allemaal vlekkeloos verlopen. Burgemeester A.E. Zimmerman deed een oproep aan de bevolking om zich feestelijk te tooien en zich waardig te gedragen. De politie was er klaar voor: 101 politiemensen, 60 infan teristen en 49 marechaussees waren op de been. Deze manschappen waren over de hele stad verdeeld en werden, ook als ze ergens niet meer nodig waren, snel weer op een ander plek ingezet. Bij het Sta tionsplein stonden 15 politiemannen en 10 infanteristen. Aan de Sophialaan en de Prins Hendrikstraat stonden 10 politie agenten en 5 infanteristen en aan het Hofplein, waar de onthulling plaats vond, stonden 12 agenten, 10 infanteristen en 10 marechaussees. Vrees voor anarchisten Het was een hele organisatie, want de vol tallige koninklijke familie was aanwezig: de 26-jarige koningin Wilhelmina, haar man prins Hendrik (30) en haar moeder, koningin-moeder Emma (48). Het waren spannende tijden, immers er werden door vooral anarchisten en revolutionairen aanslagen gepleegd op regerende vorsten en presidenten. In 1898 was keizerin Eli sabeth (Sisi) van Oostenrijk vermoord, in 1900 Umberto I van Italië en in 1903 het koningspaar van Servië en net van te voren was er een zware aanslag gepleegd op het Spaans koningspaar, nog wel op hun trouwdag. Er moest dus de nodige aandacht aan de veiligheid van de koninklijke familie worden besteed. Bovendien zou hare majesteit de koningin eerst niet zelf komen, de onthulling van het standbeeld zou door de koningin-moeder geschieden. Toch wenste de koningin zelf het beeld van haar illustere voorzaat te presente ren, omdat zij grote bewondering koester de voor de Friese stadhouder. Vervolgens was het weer lange tijd onzeker of Emma zelf nog wel mee zou komen. In de landelijke pers werd daar op gespeculeerd. Geruchten werden weer tegengesproken, maar toen de voorzitter van de VW in Leeuwarden, de heer J. Schoondermark, op 4 september een schrijven van de koningin-moeder ont ving, waarin stond dat zij toch zou komen, was het eindelijk zeker. Intussen stond de Leeuwarder Courant vol van de komende gebeurtenissen. Van af een week voor de gebeurtenis werden er mededelingen gedaan. Naast oproepen om voorzichtig in het verkeer te zijn, ver schenen er ook berichten over hoe de rou te er uit zag. Het bleek een korte route te zijn. Dit was vanwege de haast die de koningin had en zeker ook vanwege de veiligheid. De officiële instanties vaardig den een aantal maatregelen uit. De ver wachting was echter dat, zoals bij het bezoek van een jaar eerder, alles ordelijk De aankomst van de koninklijke calèche bij het Koninklijk Paleis met links koningin Wilhelmina en rechts een goedlachse koningin Emma. Prins Hendrik zit net verscholen achter de lantaarn van het rijtuig

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 20